Czytelnicy pytają, jak rozliczyć sprzedaż używanej odzieży i akcesoriów. Czy można zastosować procedurę VAT marża?

 

Zasady rozliczenia sprzedaży używanych towarów

Towary używane nabyte celem odprzedaży (jako towary handlowe) nabyte bez VAT (przede wszystkim od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) mogą być opodatkowane w procedurze VAT marża dla towarów używanych. Dotyczy to również odprzedaży nabytej od osób indywidualnych używanej markowej odzieży i akcesoriów odzieżowych (np. torebek). Ponieważ osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie są zobowiązane do wystawiania dokumentów sprzedaży, a dodatkowo podatnik nie ma możliwości wymagać takich dokumentów od tych osób, to w zdecydowanej większości przypadków podatnik nie posiada dokumentów sporządzonych i podpisanych przez takie osoby.

Natomiast sporządzone przez podatnika dokumenty wewnętrzne nie będą zawierać danych personalnych sprzedającego, a jedynie opis przedmiotu zakupu, kwotę zakupu, datę zakupu, miejsce zakupu, opis stanu fizycznego towaru. Dokumenty te, w zależności od przypadku, sporządzane będą na podstawie posiadanej korespondencji ze sprzedającym, potwierdzenia dokonania płatności, a – w przypadku zakupu poprzez portale internetowe – również ogłoszenia sprzedaży zawierającego opis, cenę oraz zdjęcie przedmiotu.

 

Jak obliczyć marżę

Przypomnijmy, że opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Podatnicy mogą wybrać szczególne zasady opodatkowania tzw. towarów używanych, tj. w procedurze VAT marża.

Stosownie do art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112) (zob. art. 120 pkt 4 ustawy o VAT).

Przez kwotę sprzedaży – w myśl art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT - rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7 ustawy o VAT, tj.: kwot:

  • stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
  • udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
  • otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w art. 120 pkt 5 ustawy o VAT, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika (zob. art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).

Wspólną cechą wszystkich wskazanych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT przypadków, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia VAT naliczonego przy jego nabyciu. Ponadto, jak wynika z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, warunkiem niezbędnym do zastosowania tej procedury jest określenie, że towar został jednak nabyty w celu odsprzedaży.

Zobacz w LEX: VAT marża: usługi hotelarskie to także usługi turystyczne > >

 

Warunkiem jest prowadzenie ewidencji

W analizowanym przypadku należy stwierdzić, że jeżeli podatnik będzie prowadził ewidencję zakupu nabywanych towarów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie której będzie mógł określić kwotę marży, to tym samym, do sprzedaży używanych towarów zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży, będzie mógł stosować procedurę VAT-marża.

Zatem należy uznać, że podatnik nabywający towary używane w postaci markowej odzieży i akcesoriów odzieżowych (np. torebki) od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie uprawniony do opodatkowania sprzedaży tych towarów na zasadach VAT-marża.

Do dostawy towarów używanych opodatkowanych w formie VAT marża stosuje się stawki właściwe dla dostawy danego towaru. W przypadku sprzedaży używanej markowej odzieży i akcesoriów odzieżowych będzie to podstawowa stawka VAT wynosząca obecnie 23 proc. (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Czytaj w LEX: Przesłanki opodatkowania w systemie VAT-marża -wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 11 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Po 158/20

 

Nowość
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Procedura VAT marża nie jest obowiązkowa

Należy mieć na uwadze, iż procedura VAT marża dla dostawy towarów używanych nie jest obowiązkowa. Jak wynika z art. 120 ust. 14 zdanie pierwsze ustawy o VAT, podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tych przepisach (art. 120 ust. 15 ustawy o VAT).

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2024 r., 0112-KDIL1-3.4012.67.2024.1.KL).

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Czytaj również: Czy nabywca może się zgodzić na e-paragon, akceptując regulamin zakupów

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Rejestr VAT marża - towary używane > >