Podatnicy świadczący usługi stolarki budowlanej (sekcja F dział 43 PKWiU - np. schody) mają wątpliwości, jaka jest właściwa stawka ryczałtu ewidencjonowanego, gdy korzystają z własnych materiałów wraz z montażem oraz z materiałów powierzonych przez klientów. Przyjrzymy się temu problemowi, w sytuacji gdy usługi te są świadczone wyłącznie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Różne stawki ryczałtu
W interesującym nas zakresie należy wskazać, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 8,5 proc. przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., z zastrzeżeniem art. 12 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym PIT (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym PIT)
- 8,5 proc. przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o zryczałtowanym PIT)
- 5,5 proc. przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym PIT)
Działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika (zob. art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym PIT).
Czytaj w LEX: Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych usług montażu i konserwacji na przykładach >
Definicje słownikowe
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) pod pojęciem usług należy rozumieć:
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.
Natomiast wyroby w myśl PKWiU to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.
W znaczeniu słownikowym „wyrób” oznacza m.in. «przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik”, a „wyrabiać” oznacza m.in. «produkować coś» (zob.: https://sjp.pwn.pl).
Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone, bądź wyprodukowane.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym PIT nie zawierają także definicji wytwarzania (w wyniku czego mają powstawać nowe wyroby). Zgodnie z definicją słownikową: „wytworzyć — wytwarzać” oznacza m.in. «zrobić, wyprodukować coś» (https://sjp.pwn.pl).
O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy. Zgodnie z definicją słownikową: „nowy” oznacza m.in. «niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony» (https://sjp.pwn.pl). Zatem nowy wyrobem jest przedmiot, który wcześniej nie istniał, powstał natomiast w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś).
Działalność wytwórcza inaczej niż przetwarzanie
Odnosząc się do przedstawionego problemu należy stwierdzić, że:
- W zakresie wykonywania stolarki budowlanej z zakupionego przez podatnika materiału - realizacja zleceń klienta stanowi działalność wytwórczą. W konsekwencji, w odniesieniu do przychodów uzyskanych z tytułu wykonywania stolarki budowlanej z własnych materiałów wraz z montażem, jako przychodów z działalności wytwórczej, właściwa jest 5,5 proc. stawka ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym PIT
- W zakresie wykonywania usług stolarki budowlanej z materiału powierzonego przez klienta, mamy do czynienia z usługą polegającą na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego, a nie z działalnością wytwórczą. Wprawdzie w ramach tej usługi podatnik również wytwarza nowe wyroby (np. schody) jednak, aby można było zakwalifikować te czynności jako działalność wytwórczą to nowy wyrób winien powstać z materiałów zakupionych, czy wytworzonych przez podatnika, a nie powierzonego przez klienta. Z tego względu do przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania stolarki budowlanej z materiałów klienta wraz z montażem właściwa jest 8,5 proc. stawka ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o zryczałtowanym PIT.
Jak rozliczyć działalność opodatkowaną według różnych stawek
Uwaga: Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym PIT, jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 proc. przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
- art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 17 proc.;
- art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 15 proc.;
- art. 12 ust. 1 pkt 2a ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 14 proc.;
- art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 12 proc.;
- art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 10 proc.;
- art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym PIT, ryczałt wynosi 12,5 proc.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym według różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lipca 2024 r., 0112-KDSL1-1.4011.254.2024.3.JB)
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.