W Warszawie trwa dwudniowa jubileuszowa XXV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA Poland. Tematyka tej edycji obejmuje cztery główne filary: cyfryzację, trendy międzynarodowe, zakres obecnych zmian w prawie podatkowym oraz aspekty ESG.

Otwierając konferencję, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Andrzej Ladziński mówił o przyszłości zawodu doradcy podatkowego, na którą wpłynie m.in. rozwój nowoczesnych technologii. – Liczymy na to, że rozwój technologii nam pomoże i odpadanie praca najmniej interesująca i najbardziej czasochłonna – powiedział. 

Szef KRDP powiedział też, że granica między usługami doradztwa podatkowego a usługami księgowymi jest - wbrew twierdzeniom części księgowych - stosunkowo precyzyjna i ostra. Księgowy informuje podatnika, jak wygląda kwalifikacja podatkowa danego zdarzania i odpowiada za jego ujęcie w ewidencji. W razie błędnej kalkulacji podatku księgowy odpowiada za odsetki od zaległości. Natomiast doradca może ponieść odpowiedzialność za to, że podatnik zapłacił podatek, którego mógł nie zapłacić. - Zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać z usług doradcy podatkowego – podsumował Ladziński.

Dr Andrzej Pałys zwrócił uwagę, że znaczącą zmianą technologiczną, która w ogromnym stopniu zmieni rozliczenia podatkowe, będzie wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, obligatoryjny KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Dla pozostałych - 1 kwietnia 2026 r. 

- Nowe technologie zmieniają tez obszar ryzyk w zakresie podatków, dotychczas takim obszarem była błędna interpretacja przepisów, w przyszłości będą to awarie systemów - powiedział dr Andrzej Pałys. Zaznaczył też, że tak rewolucyjna zmiana, jaką jest KSeF powinna zostać przygotowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Przedsiębiorcom trzeba dać wiele miesięcy między ogłoszeniem przez Ministerstwo Finansów finalnej schemy KSeF, a wdrożeniem systemu.

Prelegenci podkreślali też coraz większą rolę międzynarodowych przepisów. Prof. dr hab. Hanna Litwińczuk z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła koncepcje opodatkowania międzynarodowych grup spółek w świetle międzynarodowego i unijnego prawa podatkowego. 

Ważnym tematem konferencji jest wdrożenie w Polsce od 2025 r. globalnego podatku wyrównawczego. Projekt zakłada, że podatkiem wyrównawczym będą objęte grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody przekroczą rocznie próg ustawowy na poziomie 750 mln euro. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., grupa zapłaci daninę. Celem jest wdrożenie w Unii Europejskiej globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania (zasad GloBE) - głównej części tzw. Filaru II OECD. Na początku października br. Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem reformy, co należało zrobić do końca 2023 roku. 

Jednak to nie jedyne zmiany wynikające z prawa międzynarodowego. Mec. Piotr Nowicki przedstawił założenia dyrektywy FASTER, która ma być wdrożona od 2030 r. i której celem jest stworzenie szybszej i bezpieczniejszej metody odzyskiwania nadpłaconego podatku u źródła. 

Czytaj również: ​Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA 2023

 

Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 >>