Prawo.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniało w środę, że do 2 września rolnicy mogą złożyć wnioski w urzędach gmin lub miast wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od lutego do końca lipca br. Jak zaznaczył resort, w 2024 r. zwrot podatku akcyzowego ustalony został w wysokości 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.
Krzysztof Koślicki
21.08.2024
Akcyza

MF zapewnia: Nie będzie nowego podatku od fotowoltaiki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem nowych obciążeń podatkowych dla farm i instalacji fotowoltaicznych - potwierdził w środę resort. Zaznaczył, że w projekcie zmiany ustawy o podatkach lokalnych utrzymany będzie dotychczasowy sposób opodatkowania. Wątpliwości dotyczące objęcia daniną fotowoltaiki mają związek z przygotowywanymi zmianami w definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.
Krzysztof Koślicki
21.08.2024
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Zbycie nawet kilkunastu działek budowlanych, powstałych z podziału gruntu rolnego, nie stanowi samo w sobie działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast dążenie do osiągnięcia jak najlepszej ceny ze sprzedaży jest jedynie przejawem racjonalnego zarządzania osobistym majątkiem. Nie można bowiem wymagać, aby właściciel wyzbywał się go w możliwe najmniej rentowny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
21.08.2024
Domowe finanse VAT
By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.
Mariusz Kułagowski Krzysztof Holke
21.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
Krzysztof Koślicki
20.08.2024
Rada gminy istotnie naruszyła prawo, ograniczając pobór podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w drodze inkasa wyłącznie do osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Kolegium RIO wytknęło, że rada gminy jest uprawniona jedynie do zarządzenia poboru podatków w drodze inkasa, nie zaś do określania podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy płatności.
Robert Horbaczewski
20.08.2024
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.
Łukasz Szula
20.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w rozporządzeniu ws. zgłoszeń celnych. Projekt zmian został opublikowany w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Celem jest dostosowanie przepisów krajowych do unijnego kodeksu celnego w zakresie pełnego wdrożenia rozwiązań informatycznych w odniesieniu do zgłoszeń celnych.
Krzysztof Koślicki
19.08.2024
Prawo europejskie
Udzielane na gruncie postępowania podatkowego pełnomocnictwo szczególne ma zawierać dane wskazane we wzorze. Nie ma jednak obowiązku, by zostało złożone na urzędowym formularzu. Oceniając jego prawidłowość i skuteczność, organ powinien zbadać, czy zawiera ono dane wskazane we wzorze, a w przypadku braków, wezwać do ich uzupełnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Dorian Lesner
19.08.2024
Ordynacja
Sprzedawca nie może wystawić faktury na żądanie przedsiębiorcy, któremu wydał wcześniej paragon bez NIP. Nie wystawi też faktury do paragonu z NIP nabywcy o wartości do 450 zł, ponieważ taki paragon uznaje się za fakturę uproszczoną. Sprzedawca musi natomiast wystawić fakturę do paragonu na żądanie konsumenta.
Marcin Szymankiewicz
19.08.2024
VAT Doradca podatkowy
W piątek opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przyszłym roku. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia zostanie utrzymany na obecnym poziomie 20 tys. złotych. Zawężony zostanie jednak zakres stosowanych dotychczas zwolnień.
Krzysztof Koślicki
17.08.2024
VAT
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.
Monika Pogroszewska
17.08.2024
PIT Nieruchomości
Nie dla każdego zakupionego pojazdu samochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie znajduje przepis ograniczający możliwość odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji pojazdu wyłącznie do 50 proc. tych kosztów. Jak się okazuje, w przypadku zakupu kampera najistotniejszy jest sposób wykorzystywania pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Malwina Pasternak-Janik
16.08.2024
VAT Małe i średnie firmy
Rozpoczęliśmy prace nad funkcjonalnością, dzięki której użytkownik konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) będzie mógł udostępnić swoje dane dostępne w serwisie innej osobie fizycznej. Z nowej usługi skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Rozwiązania mają zostać wdrożone w przyszłym roku.
Inga Stawicka PAP
15.08.2024
Administracja publiczna Finanse
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) potwierdziła w środę, że prowadzi działania audytowe w zakresie środków publicznych wobec 96 podmiotów. Łączna kwota objęta badaniem to około 100 mld złotych. Złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa obejmują kwotę ponad 3,2 mld złotych. Kontrole dotyczą m.in. niegospodarnego i niecelowego wydatkowania środków publicznych.
Krzysztof Koślicki
14.08.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna
Od ponad dekady, obok indywidualnego konta emerytalnego IKE, funkcjonuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE. Mimo że są to rozwiązania praktycznie tożsame, IKZE wyróżnia się zastosowaniem preferencji podatkowej, polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania PIT wpłat na indywidualne konto. Co jednak ciekawe, nie każda wpłata na konto podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.
Malwina Pasternak-Janik
14.08.2024
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Adam Hellwig
13.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
VAT Akcyza Prawo europejskie

Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.
Łukasz Kempa Łukasz Kaza
13.08.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.
Krzysztof Koślicki
12.08.2024
Domowe finanse CIT Doradca podatkowy
Samorządy mogą odliczyć 50 proc. VAT od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane do działalności mieszanej (opodatkowanej VAT i niepodlegającej opodatkowaniu) – wynika z orzeczeń WSA. Tymczasem organy podatkowe wciąż uważają, że trzeba stosować podwójne ograniczenie: zarówno tzw. prewspółczynnik, jak i odliczenie 50 proc. VAT, co w praktyce oznacza możliwość odliczenia kilku procent podatku. Spór musi rozstrzygnąć NSA.
Monika Pogroszewska
12.08.2024
VAT Administracja publiczna
Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.
Monika Pogroszewska
10.08.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
W dniach 6-8 października 2024 r. we Wrocławiu odbędzie się Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego. Tematem Zjazdu jest Prawo finansowe – 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej – informuje Katedra Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Prawo gospodarcze
Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali w lipcu ponad 63 tys. przesyłek pocztowych i kurierskich, w tym ponad 17 tys. przesyłek nadanych w Chinach, Kanadzie, USA i Meksyku. Wykryli 116 przesyłek z nielegalnymi substancjami. Najwięcej, bo aż 47 z nich, dotyczyło produktów leczniczych i steroidowych. W 27 przesyłkach ujawniono środki odurzające i psychotropowe - informuje KAS.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Ordynacja Administracja publiczna
Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Domowe finanse PIT Budownictwo
Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.
Agnieszka Matłacz
08.08.2024
Ordynacja

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.
Monika Pogroszewska
08.08.2024
PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wyrok TSUE rozwiązuje długoletni spór o rozliczenie aportów

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE z 8 maja 2024 r. (C- C 241/23) może całkowicie zmienić podejście sądów administracyjnych i organów podatkowych do kwestii zapłaty akcjami za aport. TSUE jednoznacznie stwierdził, że za podstawę opodatkowania przy transakcji aportu powinno przyjmować się wydane w zamian za aport akcje w wartości emisyjnej - piszą Wojciech Majkowski i Mateusz Bolesta z KPMG w Polsce.
Wojciech Majkowski Mateusz Bolesta
08.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają płacić podatek od nieruchomości tylko od części budowlanej elektrowni. Unikną więc dużego wzrostu obciążeń. Ministerstwo Finansów chce poprawić w trakcie konsultacji kontrowersyjny projekt, z którego wynika, że podatek objąłby również urządzenia i panele. Prawnicy postulują, by przy okazji prac nad ustawą kompleksowo uregulować kwestie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Monika Pogroszewska
07.08.2024
Podatki i opłaty lokalne