Ekologia, korki w miastach, rosnące ceny paliwa - to tylko niektóre argumenty za wykorzystaniem w działalności gospodarczej rowerów elektrycznych rowerów i hulajnóg. Ich użycie nie jest co prawda powszechne, ale coraz więcej przedsiębiorców występuje w tej sprawie z pytaniem do fiskusa. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza w interpretacjach, że wydatki na zakup roweru elektrycznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. 

- Należy zgodzić się z organem podatkowym, który – idąc z duchem czasu - bierze pod uwagę nie tylko kwestie podatkowe, ale także realia gospodarcze i kwestie ochrony środowiska. Fiskus uwzględnił bowiem argumenty podatnika, że dzięki zakupowi roweru elektrycznego szybciej dotrze on do klientów, omijając korki oraz zaoszczędzi na paliwie. Co ważne, wydatki na zakup roweru odlicza się w 100 procentach. Przepisy nie przewidują tu ograniczeń, takich jak w przypadku zakupu samochodów osobowych. Często przedsiębiorcy pytają też, czy mogą kupić rower elektryczny na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli mają już firmowy samochód. Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na zakup i eksploatację roweru, jeśli przedsiębiorca odlicza wydatki związane z zakupem i eksploatacją samochodu osobowego. Można więc mieć i firmowy samochód, i firmowy rower. Potwierdzeniem tego mogą być interpretacje dotyczące użytkowania w działalności gospodarczej dwóch aut. Fiskus wskazuje, że nie ma przepisu, który zabraniałby ujmować w kosztach podatkowych wydatków na dwa samochody osobowe – mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w KPMG w Polsce.

Czytaj w LEX: Wydatki na spotkania biznesowe w restauracjach w kosztach podatkowych >

 

Cena promocyjna: 125.31 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 161.1 zł


Rower w kosztach uzyskania przychodu podatnika

Korzystną odpowiedź otrzymał m.in. mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (Interpretacji z 28 czerwca 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.425.2024.2.KP).  Podatnik zamierza kupić rower elektryczny lub hulajnogę o wartości poniżej 10 tys. zł. Zamierza ich używać, by dojeżdżać do klientów.

- Jeśli podstawowym celem i sposobem korzystania z roweru elektrycznego jest wykorzystanie w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.

Jeśli wartość roweru nie przekracza 10 tys. zł, podatnik ma do wyboru trzy rozwiązania:

  1. może nie zaliczać danego składnika majątkowego do środków trwałych, natomiast wydatki związane z nabyciem roweru zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów;
  2. może zaliczyć dany składnik majątku do środków trwałych, a następnie jednorazowo go zamortyzować. Następuje to przez dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie danego składnika majątku – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym;
  3. może amortyzować dany składnik majątkowy na analogicznych zasadach jak wszystkie inne środki trwałe.

 

Czytaj w LEX: Kwiaty w firmie a koszty uzyskania przychodów >

Pytanie o odliczenie VAT i użytek prywatny

Fiskus potwierdza też, że przedsiębiorca może odliczyć VAT od zakupu roweru, ale powstaje problem z użyciem go na cele prywatne. Dyrektor KIS zajął się tym problemem w interpretacji z 18 października 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC). 

Z pytaniem wystąpiła kobieta świadcząca usługi doradztwa podatkowego oraz rachunkowo-księgowe. Rozważała zakup roweru, którym mogłaby dojeżdżać do biura, kontrahentów i urzędów. Przyznała, że choć będzie korzystać z roweru do działalności gospodarczej, to nie wyklucza sporadycznych przejażdżek w celach prywatnych. Spytała, czy może odliczyć cały VAT od zakupu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, że kobieta będzie mogła odliczyć 100 proc. podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tego roweru. Do rowerów bowiem nie stosuje się ograniczenia pozwalającego na odliczenie tylko 50 proc. podatku. Dotyczy ono jedynie samochodów osobowych (wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych).

Zarazem jednak dyrektor KIS zastrzegł, że podatniczka będzie musiała płacić VAT od każdego wykorzystania roweru do celów prywatnych. Jako podstawę prawną wskazał art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

- Podobny problem dotyczy co do zasady prywatnego użytku wszystkich sprzętów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, jak np. telefonu czy laptopa. Trudno bowiem całkowicie wykluczyć ich prywatne użycie. Jedynie kwestia prywatnego użytku samochodu osobowego została uregulowana w ustawie o VAT. Moim zdaniem, interpretacja dyrektora KIS jest formalnie zgodna z przepisami podatkowymi, mimo iż prowadzi do absurdu. Organ podatkowy nie mógł inaczej odpowiedzieć na tak postawione pytanie podatniczki. Z przepisów ustawy o VAT wynika bowiem, że każde prywatne użycie powinno być co do zasady ewidencjonowane i opodatkowane. Jest to jednak przykład przepisów, które są nie do zastosowania w praktyce a w konsekwencji są powszechnie ignorowane. Prawo podatkowe należy bowiem interpretować zdroworozsądkowo, biorąc pod uwagę realia podatnika oraz możliwości organu podatkowego w zakresie udowodnienia wykorzystywania sprzętu służbowego na cele prywatne. W szczególności nie wiem jak DKIS wyobraża sobie określenie podstawy opodatkowania? W jaki sposób podatnik ma wyliczyć wartość czynności „prywatnej” takiej jak zatrzymanie się rowerem przy sklepie w drodze do urzędu, odebranie połączenia od członka rodziny na firmowej komórce albo pokaz zdjęć z wakacji dla kolegów z pracy na służbowym laptopie? Uważam, że jedyne czego można wymagać od przedsiębiorcy to dołożenie należytej staranności np. opracowanie regulaminów dotyczących użytkowania firmowego sprzętu - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy. 

Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodów czy wydatki o charakterze osobistym – gdzie przebiega granica? >

Czytaj w LEX: Klasyfikacja kosztów związanych z działalnością budowlaną na przykładach >