Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zasadą jest, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ograniczonej wysokości 50 proc.

Zarówno pojazd wykorzystywany w działalności gospodarczej może zostać użyty do celów niezwiązanych z tą działalnością – celów prywatnych, tak samo pojazd, którego konstrukcja wskazuje na przeznaczenie z reguły do użytku prywatnego może być wykorzystywany w działalności gospodarczej. W takiej sytuacji, żeby dokonać pełnego odliczenia VAT sposób wykorzystywania pojazdu przez podatnika określony w ustalonych przez niego zasadach używania musi wykluczać użycie do celów prywatnych, wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu, a konstrukcja pojazdu musi wykluczać użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powodować, że użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Podatnik ma możliwość odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z pojazdem, w sytuacji gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Niezbędnym elementem warunkującym jest również wymóg zgłoszenia (w ściśle określonym terminie) faktu takiego sposobu wykorzystywania pojazdu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zobacz w LEX: Wydatki związane z samochodem a VAT >

Problematyczny plan zakupu kampera

Spółka osobowa prawa handlowego jako czynny podatnik VAT prowadzi od 2022 r. działalność gospodarczą związaną z rynkiem nieruchomości. Obszar jej działalności obejmuje teren całej Polski, dlatego wspólnicy postanowili zakupić pojazd samochodowy tzw. "kamper" o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mający służyć do przemieszczania się na terenie całego kraju. Kamper ma być garażowany w siedzibie spółki lub w miejscu zamieszkania wspólników. Dzięki niemu w każdym zakątku kraju możliwe będzie wykonywanie działalności gospodarczej, prowadzenie pracy biurowej, a w razie potrzeby kamper może spełniać funkcję hotelową dla pracowników spółki. Pojazd ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, ma zostać zakupiony ze środków własnych spółki, zarejestrowany na spółkę jako pojazd specjalny oraz wprowadzony przez spółkę do ewidencji środków trwałych.

Kosztami eksploatacyjnymi ponoszonymi na pojazd będą koszty paliwa, napraw, myjni, opłaty za parking, za przejazd autostradami, koszty przeglądów, a faktury dokumentujące poniesione wydatki będą wystawiane na spółkę. W spółce nie zostaną wprowadzone procedury dotyczące używania kampera, a wykluczające użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Spółka nie planuje prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Czytaj w LEX: Samochód osobowy a prawo do odliczenia VAT i zaliczenie odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów - optymalizacja podatkowa >>

Spółka uważa, że kupując kampera będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia 100 proc. kwoty VAT i jednocześnie dokonywać pełnego odliczenia kosztów jego eksploatacji. W ocenie spółki, pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Kamper nie jest samochodem osobowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagaży – jest pojazdem samochodowym, ale nie jest samochodem osobowym, pełni funkcję specjalną, ma specjalnie przygotowane nadwozie oraz specyficzne dla tego typu pojazdów samochodowych wyposażenie, w tym część dzienną/biurową, sypialną i kuchenną. Pojazd specjalny jest przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia, gdzie mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Zobacz w LEX: Kwota podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów >


Spółka się myliła – opodatkowanie kampera na innych zasadach

Stanowisko przedstawione przez spółkę zostało uznane za nieprawidłowe. Jeżeli w związku z używaniem kampera nie zostaną wprowadzone procedury wykluczające użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, spółka nie będzie prowadziła ewidencji przebiegu pojazdu, który będzie garażowany m. in. w miejscu zamieszkania jednego ze wspólników, kamper nie może być uznany za pojazd wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, ponieważ sposób jego używania nie wyklucza jego użycia do celów innych niż działalność gospodarcza.

Dlatego w przypadku zakupu kampera nie przysługuje ani prawo do odliczenia 100 proc. kwoty VAT wynikającego z faktury zakupu ani prawo do odliczania kosztów eksploatacji pojazdu w wysokości 100 proc. W takiej sytuacji przysługuje jedynie prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego od zakupu kampera oraz 50 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z kosztami eksploatacji tego pojazdu.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.268.2024.2.MG

Czytaj również: Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza