Ewidencjonowanie sprzedaży towarów i usług zależy od tego, w jakim charakterze występuje nabywca – przedsiębiorcy czy konsumenta. Nabywca musi poinformować o tym sprzedawcę w momencie zakupu, ponieważ później nie ma możliwości zmiany.

 

Mamy dla Ciebie więcej informacji o stosowaniu kas fiskalnych >

 

Czy sprzedaż na rzecz osoby fizycznej, udokumentowana paragonem, może być dodatkowo udokumentowana fakturą?                                                       

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być, co do zasady, zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Taka sprzedaż nie musi być dokumentowana fakturą.

Sprzedawca ma jednak obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy, jeśli zostanie ono zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT). Taka faktura nie zawiera numeru identyfikującego nabywcę.

Uwaga:  Faktura dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie zawiera numeru NIP nabywcy. Taka faktura służy do dokumentowana płatności, ale nie daje prawa do odliczenia VAT. Tylko na fakturach wystawianych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą umieszczany jest NIP.

Czy sprzedaż na rzecz rolnika ryczałtowego, udokumentowana paragonem, może być dodatkowo udokumentowana fakturą? 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto