Przedsiębiorcy mają świadomość, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych należy ewidencjonować na kasie fiskalnej. W praktyce powstaje jednak szereg wątpliwości. Czytelnicy pytają m.in. co w przypadku, gdy sprzedawca wystawi paragon przedsiębiorcy oraz czy trzeba wystawić paragon, gdy nabywcą jest jednostka samorządu terytorialnego, np. dom kultury.

Czytaj również: ​Zapłata BLIK i kartą a paragon z kasy fiskalnej

 

Komu trzeba wystawić paragon

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obowiązek dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w przepisie odbiorców. To oznacza, że każdą sprzedaż, podlegającą opodatkowaniu na terytorium kraju, dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, należy co do zasady ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej. Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.334.2024.1.JG oraz z 26 lipca 2023 r., nr 0112-KDIL3.4012.297.2023.2.MC.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto