Episkopat za obowiązkową religią i etyką w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki. Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji.

21.09.2022

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.

21.09.2022

ZNP: W grudniu lub styczniu możliwy strajk nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu. Wcześniej powołano Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, którego zadaniem jest koordynowanie akcji protestacyjnej prowadzonej przez ogólnopolskie organizacje związkowe zrzeszające pracowników systemu oświaty. W październiku w Warszawie ma powstać edukacyjne miasteczko protestacyjne.

20.09.2022

WSA: Każdy zainteresowany może zażądać sprawdzianu i klasówki

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Arkusze sprawdzianu i klasówki informują o procesie nauczania uczniów, który realizuje szkoła, jako publiczna instytucja. Nie można ich uznać zatem za dokument prywatny czy wewnętrzny. Szkoła ma obowiązek je zainteresowanemu udostępnić, o ile nadal znajduje się w ich posiadaniu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

20.09.2022

Jeden specjalista na prawie 400 uczniów - jeżeli w ogóle jest

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele logopedzi i pedagodzy są zatrudniani w różnym wymiarze godzin, nie wszyscy na pełny etat. Średni wymiar zatrudnienia nauczyciela pedagoga wynosi 0,76 etatu, a nauczyciela logopedy 0,43. Specjalistów brakuje - minister ratuje więc sytuację rozporządzeniem obniżającym na cztery lata wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli specjalistów.

10.09.2022

MEiN: Przepisy ułatawiają zatrudnianie ukraińskich nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Obywateli Ukrainy można zatrudnić w publicznych szkołach lub placówkach w Polsce zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony. Obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani w szkole także na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe - przypomina MEiN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.

09.09.2022

CKE: Maturę zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów

Zarządzanie oświatą

Ogłoszono pełne wyniki matury - uwzględniając egzaminy poprawkowe. Ostatecznie matury zdało łącznie 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 86 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 95 proc.

09.09.2022

Trzeci podręcznik do HiT też dopuszczony

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do użytku szkolnego został dopuszczony trzeci podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość; to podręcznik SOP Oświatowiec Toruń dla szkół branżowych I stopnia - pojawił się on w piątek w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

09.09.2022

Czarnek: Miejsc w szkołach nie brakuje

Zarządzanie oświatą

Do polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych przyszło blisko 140 tys. Ukraińców. Nie ma problemu z miejscem w polskich szkołach. Jeśli pojawi się taki problem, to pewnie w centrum Warszawy, ale od tego są władze Warszawy, aby powiedzieć: nie mamy miejsca w tej szkole, są miejsca w tamtej szkole – powiedział we wtorek minister Przemysław Czarnek.

06.09.2022

Czarnek: Nie ma strajku, wracamy do szkoły

Zarządzanie oświatą

We wrześniu żadnego strajku nie ma, idziemy do szkoły i uczymy się - mówi minister Przemysław Czarnek w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Zapewnia też, że w szkołach nie ma braków kadrowych, a niektóre placówki są wręcz zasypane podaniami o pracę, a dla nauczycieli nie ma wolnych etatów.

01.09.2022

Z pustego i Salomon nie naleje - lekcji nie da się wyegzekwować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Brakuje tysięcy nauczycieli, a ci, którzy z zawodu nie odeszli, szykują się do akcji protestacyjnej. Choć nie wiadomo, czy dojdzie do strajku, rodzice uczniów są przerażeni, bo nie wiadomo, czy ich dzieci będą miały lekcje z niektórych przedmiotów. Ci, którym się nie poszczęści, skazani są na płacenie za korepetycje, bo prawo nie daje im zbyt wielu możliwości.

01.09.2022

WSA: Nieudolnego dyrektora szkoły należy odwołać bez zbędnej zwłoki

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Niewłaściwe zarządzanie szkołą, czy wadliwa organizacja jej pracy mogą być przyczyną odwołania dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Organ zarządzający musi jednak ustalić, że okoliczności te zagrażają funkcjonowaniu szkoły, a decyzję o odwołaniu podejmie natychmiast po ujawnieniu nieprawidłowości - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

01.09.2022

NSA: Zwrot za dowóz niepełnosprawnego dziecka również do szkoły muzycznej

Zarządzanie oświatą

Rodzice niepełnosprawnego dziecka mogą domagać się, by gmina wzięła na siebie koszty jego dowozu do danej szkoły, nawet gdy ta nie jest dla nich szkołą obwodową. Muszą jednak wtedy wykazać, że placówka realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

31.08.2022

Wyprawka szkolna - UOKiK przypomina o prawach przy zakupie

Zarządzanie oświatą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach rodziców, którzy zainwestowali w wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Podkreśla, że mają oni prawo do rękojmi, gwarancji oraz do dłuższego terminu na odstąpienie od umowy, gdy rzeczy kupiono przez internet.

30.08.2022

RPO chce wyjaśnień w sprawie treści podręcznika do HiT

Zarządzanie oświatą

Do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi w sprawie treści zawartych w podręczniku dla klasy 1 liceum i technikum "Historia i Teraźniejszość 1945-1979", przygotowanym przez prof. Wojciecha Roszkowskiego. Czy treść podręcznika była analizowana z punktu widzenia konstytucyjnej zasady bezstronności światopoglądowej państwa? - pyta RPO i kieruje wystąpienie do resortu edukacji.

29.08.2022

Kuratorzy zatwierdzili w te wakacje ponad 32,8 tys. wyjazdów i półkolonii

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili w tym roku ponad 32,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży – wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie w te wakacje skorzystało lub jeszcze z nich korzysta ponad 1,3 mln uczniów. Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

28.08.2022

Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023 – rusza badanie

Zarządzanie oświatą

Trwa ogólnopolskie badanie wśród dyrektorów szkół i przedszkoli pt. „LEXOMETR Oświatowy 2022 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty w dobie kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Ankieta jest anonimowa, a duża liczba odpowiedzi pozwoli zyskać pełniejszy obraz sytuacji.

25.08.2022

Od września nowy system awansu - można go jednak ukończyć na starych zasadach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel kontraktowy - niezależnie od liczby przepracowanych lat - będzie nauczycielem początkującym. Podobnie jak osoby, które dopiero wchodzą do zawodu, będzie musiał zdobyć stopień nauczyciela mianowanego. Może jednak liczyć na pewne fory - krótszy czas stażu. To skutek najnowszych zmian w Karcie Nauczyciela.

24.08.2022

MEiN: Kwota bazowa dla nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. wyższa o 9 proc.

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Od 1 stycznia 2023 r. może nastąpić wzrost o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli - zaproponowało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Związki zawodowe nie są jednak zadowolone z tej propozycji ministerstwa i chcą rozmawiać o podwyżkach z szefem rządu.

23.08.2022

Subwencja oświatowa wkrótce dostosowana do zmian w awansie

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowy projekt podziału subwencji oświatowej - ma to związek ze zmianami w awansie zawodowym nauczycieli, które mają obowiązywać od 1 września 2022 r. Rozporządzenie określa zasady dokonania podziału kwoty przewidzianej na ten cel, tj. 251 mln 200 tys. zł.

23.08.2022