Według art. 73 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela urlop dla poratowania zdrowia orzekany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub schorzenia, na którego powstanie miały wpływ czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy. Przysługuje on nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć.
Czytaj: SN: Urlop dla poratowania zdrowia nie wymaga wyrejestrowania własnej firmy przez nauczyciela>>
Więcej w LEX: Szczegółowe zasady udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia >>>
MEiN: Potrzebny etat
Posłanka Małgorzata Chmiel zapytała resort edukacji, czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, jednak w więcej niż jednej placówce, może otrzymać urlop dla poratowania zdrowia. Resort tłumaczy, że Karta Nauczyciela wyklucza takie przypadki - co potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego.
- Istotę urlopu dla poratowania zdrowia omówił Sąd Najwyższy w uchwale z 14.02.2012 r., III PZP 1/12. Sąd Najwyższy wskazał, że nauczycielski urlop „dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia” - wskazuje wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodaje, że w ww. uchwale Sąd Najwyższy rozstrzygnął również, że dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w tej szkole w pełnym wymiarze zajęć. - Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach w niepełnym wymiarze zajęć, nawet jeśli zsumowane wymiary jego zatrudnienia są równe pełnemu wymiarowi - wskazuje.
Czytaj w LEX: Zatrudnienie nauczyciela po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, bezpłatnego, macierzyńskiego i wychowawczego >>>
Warto rozważyć zmiany
O ile wykładnia przepisu nie budzi w tym zakresie większych wątpliwości, to tak restrykcyjny zapis może uniemożliwiać niektórym nauczycielom skorzystanie z tego uprawnienia, nawet gdyby zachodziły inne przesłanki - jak choroba zawodowa. Chodzi tu o pedagogów, którzy uczą np. takich przedmiotów jak muzyka czy plastyka w małych szkołach - muszą wyrabiać po kilka godzin w każdej, by uzbierać pensum.
- Myślę, że można rozważyć zmianę tego przepisu, by uwzględniał takie sytuacje - uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Z punktu widzenia pracownika, który pracuje tyle samo, co inni nauczyciele, a nie może skorzystać z uprawnienia, bo w żadnej ze szkół nie ma odpowiedniego wymiaru etatu, jest to niesprawiedliwe. Przy niżu demograficznym i ogólnym kryzysie w oświacie, takich przypadków może być coraz więcej i prawo powinno to uwzględniać - uważa.
Podobnego zdania jest Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Faktycznie, choć przepis Karty Nauczyciela jest w tej kwestii jasny, to nie uwzględnia potrzeb pewnej grupy nauczycieli. Na logikę, wykonując tę samą pracę i pracując tyle samo godzin, powinni mieć prawo skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Poruszymy ten wątek w naszych rozmowach z resortem edukacji - wskazuje.
Urlop macierzyński wliczany do stażu, ale tylko sześciomiesięczny
Posłanka pytała również o wpływ urlopów na staż potrzebny do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia - a mianowicie, czy do wymaganego stażu pracy wlicza się okres zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego? Resort wyjaśnia, że do okresu siedmioletniej pracy w szkole wliczane są okresy zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku dłuższych nieobecności nauczyciela z ww. przyczyn, wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o okres tych nieobecności.
Nauczyciel, który spełnia przesłanki wskazane w Karcie Nauczyciela, składa do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Ten urlopu udziela na podstawie orzeczenia lekarskiego. Może odwołać pedagoga z urlopu w przypadku stwierdzenia, że w trakcie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel kontynuuje bądź nawiązał stosunek pracy lub kontynuuje bądź podjął inną działalność zarobkową,
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.