SN: Przy umorzeniu kary, zakaz prowadzenia auta tylko na dwa lata

Prawo karne

Kierowca, prowadzący samochód w stanie nietrzeźwości, został ukarany grzywną 3 tys. złotych i karami dodatkowymi, m.in. zakazem spożywania alkoholu. Rację miał prokurator generalny, składając kasację, że Sąd Rejonowy w Mogilnie warunkowo umarzając postępowanie karne, nie mógł orzec wobec oskarżonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na trzy lata – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

03.04.2025

SN: Adwokat - polityk nie może obrażać innych

Prawo karne Prawnicy

Każda osoba, która wchodzi do polityki z zawodu prawniczego - adwokata, radcy prawnego czy sędziego, musi pamiętać, że nadal obowiązują ją zasady etyki zawodowej. Także w życiu prywatnym i w dyskusjach prowadzonych na forach internetowych. Adwokat, który złamał tę regułę, poniósł karę finansową i musi przeprosić prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

03.04.2025

Matka została bez becikowego, bo za późno poszła do lekarza

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Młoda matka nie uzyskała świadczenia na dziecko. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej odmówił wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu jego urodzenia, wskazując, że matka zbyt późno zgłosiła się do ginekologa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję organu, bo uznał, że należało dokładnie ustalić przyczynę zwłoki.

02.04.2025

SN zajmie się problemem obniżenia pensum nauczycielskiego

Kadry w oświacie Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Brak w pragmatyce nauczycielskiej unormowania, dotyczącego obniżenia pensum z tytułu występującego w tygodniu święta, przypadającego w innym dniu niż niedziela, oznacza, że ustawodawca nie przyznał nauczycielowi takiego prawa – twierdził pozwany Gminny Zespół Szkół. Jednak sądy obu instancji przyznały nauczycielkom wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadnormatywnych, mimo niewypełnienia 18-godzinnego pensum. Sąd Najwyższy 15 kwietnia br. rozstrzygnie, czy słusznie.

02.04.2025

Dyrektor szpitala ma zakaz sprawowania funkcji kierowniczych, ale jest kasacja

Prawo karne

Lekarz został obwiniony o to, że od kwietnia 2018 roku do listopada 2020 r. zaniedbywał obowiązki dyrektora szpitala z powodu choroby alkoholowej. Ponadto rzecznik odpowiedzialności zawodowej postawił lekarzowi zarzut nieudzielenia pomocy potrąconemu rowerzyście. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wyda w tej sprawie orzeczenie 10 kwietnia br.

01.04.2025

NSA: Podatek od raty świadczenia rentowego, a nie całej kwoty z umowy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Podstawą opodatkowania daniną od spadków i darowizn jest wypłacana rata świadczenia renty nieodpłatnej, a nie cała wartość tego świadczenia określona w umowie za cały okres jej trwania - taką korzystną uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. III FPS 5/24). Organy skarbowe opodatkowały całe świadczenie, jeszcze nie otrzymane przez podatniczkę. Eksperci stanowisko sądu oceniają bardzo pozytywnie.

01.04.2025

SN po raz drugi uchyla uchwałę KRS w sprawie stanowiska sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przy podejmowaniu uchwały w sprawie kandydatury na wolne miejsce w Sądzie Okręgowym w Słupsku obecnych było jedynie 11 członków Krajowej Rady Sądownictwa. Nie można więc było uznać, że przy podjęciu uchwały zachowane było kworum. Uchwała okazała się nieważna. Została uchylona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a sprawa przekazana KRS do ponownego rozpatrzenia.

01.04.2025

Do którego sądu po zaległe wynagrodzenie prokuratora- żołnierza?

Prawnicy Prawo pracy

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy dopuszczalna jest droga sądowa o zapłatę wynagrodzenia w sprawie z powództwa prokuratora, będącego żołnierzem zawodowym, przeciwko powszechnej jednostce organizacyjnej prokuratury, w której pełnił on zawodową służbę wojskową.

01.04.2025

SN: Członek spółdzielni może krytykować zarząd

Dobra osobiste zarządu spółdzielni mieszkaniowej nie zostały - w ocenie Sądu Najwyższego - naruszone. Nie zostały przekroczone granice dozwolonej krytyki, która zmierzała do uzyskania wytłumaczenia nieprzejrzystości działań podjętych przez powodów. A podjęta krytyka nie miała na celu obrażenia ani spółdzielni, ani członków zarządu, dlatego Izba Cywila SN nie przyjęła skargi kasacyjnej.

31.03.2025

SN: Do odmowy zasiedzenia wystarczą zdjęcia

Samorząd terytorialny

Postępowanie o zasiedzenie dotyczyło gruntu w centrum miasta, pomiędzy ścianą budynku i ulicy, zaznaczonego precyzyjnie na mapach, którego stan w różnym okresie korzystania z niego przez posiadacza obrazowały zdjęcia. Dlatego zarzut skargi kasacyjnej, że sądy rażąco naruszyły prawo przez brak oględzin, okazał się nieskuteczny. Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła więc przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

31.03.2025

WSA: Organ musi określić, gdzie należy dokonać nasadzeń zastępczych

Środowisko

Z zaskarżonej decyzji wynikało, że w rzeczywistości to skarżący miał dokonać wyboru miejsca nasadzeń zastępczych drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że władztwo w tym zakresie zostało przypisane organowi. Nie wyklucza to uwzględnienia ewentualnych sugestii. Niemniej organ powinien wskazać w sentencji decyzji numer działki, na której mają zostać dokonane nasadzenia zastępcze.

28.03.2025

Zniesławienie obwinionego na sali sądowej? Sędzia zachowa immunitet

Prawo karne

Nie wyczerpuje znamion zniesławienia zachowanie polegające na wyrażaniu opinii w ramach wykonywania uprawnień i obowiązków przez sędziego. Z wyjątkiem sytuacji, gdy są one świadomie nieprawdziwe, a formułujący je działa w zamiarze ugodzenia w dobre imię lub poderwania zaufania do osoby opiniowanej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

28.03.2025

SN: Odszkodowanie za zaniżone dotacje na przedszkole

Prawo cywilne Finanse samorządów

W razie wypłacenia zaniżonej dotacji na podstawie ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. osobie prowadzącej niepubliczne przedszkole przysługuje roszczenie odszkodowawcze na podstawie art. 471 k.c. z tytułu szkody spowodowanej wypłatą środków własnych na realizację zadań podlegających dofinansowaniu - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

27.03.2025

SN: Zmiana imienia ojca w akcie urodzenia dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Mimo że sąd prawomocnie orzekł, że mąż matki nie jest ojcem małoletniej, to mężczyźnie odmówiono sporządzenia nowego aktu urodzenia dziecka. W piątek, 4 kwietnia br., Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpozna wniosek rzecznika praw obywatelskich. Sąd uznał, że jeśli w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to taki wniosek zgłoszony już po wyroku o zaprzeczenie ojcostwa powinien być oddalony.

27.03.2025

Sąd UE potwierdza istnienie kartelu na rynku obligacji

Finanse Prawo europejskie

Sąd UE co do zasady utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą siedem banków inwestycyjnych uczestniczyło w kartelu w sektorze europejskich obligacji skarbowych. Nieznacznie obniżył kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura, utrzymał natomiast grzywnę na UBS.

26.03.2025

SN: Roszczenia obrońcy przedawniają się po trzech latach

Prawo karne Prawnicy

Prawo do ściągnięcia zasądzonych kosztów postępowania karnego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy należało je uiścić - to zasada obowiązująca od lat. Dlatego dodatkowych należności obrońcy z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokata lub radcę prawnego można dochodzić od Skarbu Państwa tylko w tym terminie. Należy go liczyć od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

26.03.2025

NSA: Adwokatura musi zapłacić 6 tys. zł grzywny za opóźnienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd nałożył na Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej grzywnę z powodu nieprzekazania w terminie sądowi akt sprawy, która dotyczyła wydalenia adwokata z Palestry. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że brak jest podstaw do podważania zasadności wymiaru nałożonej grzywny i umorzenia postępowania, mimo realizacji obowiązku.

26.03.2025

Sędzia Zgoliński nie wyłącza sędziego Rocha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Adam Roch nie zostanie wyłączony ze sprawy korupcyjnej byłego wójta. Na przeszkodzie stoi przepis ustawy o Sądzie Najwyższym, zakazujący podważenia orzeczenia wydanego z udziałem sędziego Sądu Najwyższego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności wyłącznie z powodu okoliczności towarzyszących powołaniu tego sędziego.

25.03.2025

SN: Syn znęcał się nad rodzicami z przerwą na więzienie

Prawo karne

Skazany za znęcanie się nad rodzicami mężczyzna nie mógł bez przerwy przez dziewięć lat dręczyć ich fizycznie i psychicznie, gdyż dwa razy odbywał w tym czasie karę pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu rejonowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli okaże się, że sprawca dopuścił się na szkodę rodziców więcej niż jednego występku, to jego sytuacja prawna niewątpliwie uległaby pogorszeniu.

24.03.2025

Sądy kwestionują wygaszanie przez fiskusa interpretacji B+R

CIT PIT

Podmioty korzystające z ulgi badawczo-rozwojowej to kolejna grupa podatników, która toczy batalię sądową z organem podatkowym. Tym razem chodzi o wygaszanie interpretacji indywidualnych po wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Wydaje się, że organ interpretacyjny nie dokonuje jakiegokolwiek porównania treści tych interpretacji, jak i nie korzysta z możliwości ich częściowego wygaszania. Na szczęście po stronie podatników stoją sądy administracyjne.

24.03.2025