Dochodzona suma stanowi różnicę pomiędzy wynagrodzeniem obliczonym na podstawie art. 123 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze a wynagrodzeniem faktycznie wypłaconym prokuratorowi na podstawie ustaw okołobudżetowych. Zagadnienie przedstawił Sąd Okręgowy we Wrocławiu na skutek zażalenia pozwanej prokuratury w sporze o wynagrodzenie.
Tło sporu
Powód Marek W. (dane zmienione) jest żołnierzem zawodowym, pełniącym służbę w jednostce powszechnej prokuratury. Zarabiał miesięcznie ponad 10,5 tys. zł.
Wniósł o zasądzenie zaległego wynagrodzenia za lata 2021 i 2022 wraz z odsetkami. Jego wynagrodzenie jako prokuratora kształtowało się według stawki pierwszej wynagrodzenia zasadniczego (przy mnożniku kwoty bazowej 2,05). W spornym okresie przysługiwał mu dodatek za długoletnią pracę. Zdaniem powoda zamrożenie płac sędziów i prokuratorów w latach 2021-2022 nie miało ekonomicznych podstaw. Wynagrodzenia władzy wykonawczej i ustawodawczej w tym samym czasie natomiast wzrosły. Zatem zamrożenie płac było decyzja uznaniową, sprzeczną z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego.
Problem właściwości sądu
Sąd Rejonowy we Wrocławiu uznał, że o roszczeniu z tytułu prawa do uposażenia żołnierza zawodowego rozstrzygają właściwe sądy wojskowe w drodze decyzji. Natomiast sąd powszechny może być właściwy tylko wyjątkowo, ze względu na treść art. 199(1) kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten stanowi, że sąd nie może odrzucić pozwu z tego powodu, że do rozpoznania sprawy właściwy jest organ administracji publicznej lub sąd administracyjny, jeżeli organ administracji publicznej lub sąd administracyjny uznały się w tej sprawie za niewłaściwe. Sąd Rejonowy orzekł, ze właściwą drogą do kwestionowania prawidłowości wydanych decyzji określających wysokość wynagrodzenia i dodatkowego uposażenia powoda, roszczenie o ustalenie uposażenia w innej kwocie winny być dochodzone w drodze administracyjnej. Wskazał, że zgodnie z art. 792 ustawy o obronie ojczyzny, „żołnierze pełniący zawodową służbę wojskową na stanowiskach służbowych w instytucjach cywilnych stają się z dniem wejścia w życie tej ustawy żołnierzami pełniącymi służbę wojskową w oddelegowaniu, o którym mowa w art. 209 ustawy, w instytucji, w której dotychczas pełnili tę służbę, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego, którzy stają się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy żołnierzami pełniącymi służbę wojskową na stanowiskach służbowych odpowiednio w tych służbach.
Sąd dodał, że ustawa o prokuraturze nie zawiera jakichkolwiek regulacji dotyczących ustalenia wysokości uposażenia prokuratorów do spraw wojskowych, będących żołnierzami zawodowymi w jednostkach prokuratury powszechnej. Należy więc stosować przepisy ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Pozwana prokuratura nie zgodziła się z taką interpretacją i złożyła zażalenie do sądu okręgowego, a ten powziął poważne wątpliwości prawne, które przedstawił Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Wskazano, że zagadnienie to nie zostało jasno i wyczerpująco rozstrzygnięte w orzecznictwie.
Sygnatura akt III PZP 2/25
Cena promocyjna: 53.8 zł
|Cena regularna: 269 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 269 zł