Obwiniony prokurator Prokuratury Rejonowej w Warszawie utrzymywał kontakty z Joanną P., która była partnerką osadzonego w areszcie Adama J., przeciwko któremu prowadzono postępowanie karne. Był on oskarżony o zabójstwo - oblanie kwasem sąsiadki w marcu 2014 roku. Rozprawę tę odroczono na kilka miesięcy, m.in. dlatego że prokurator był podejrzewany o przyjęcie łapówki od jednego ze sprawców.

W październiku 2023 r. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała prokuratora  wydaleniem ze służby. Miał on żądać i następnie przyjąć od partnerki oskarżonego o zabójstwo dwie markowe koszule i bilety na mecz piłkarski reprezentacji narodowej. Prokurator przyznał się do tych czynów.

Czytaj więcej : Usunięcie z zawodu...

Uchwałą z 30 czerwca 2020 r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie prokuratora.

 

Skarga na niekorzyść

Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny na niekorzyść prokuratora Prokuratury Rejonowej w Warszawie, oskarżonego m.in. o to, że działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, żądał otrzymania korzyści majątkowych i osobistych. 

A następnie w zamian za przyjmowane korzyści majątkowe i osobiste, jako funkcjonariusz publiczny, przekraczał swoje uprawnienia i nie dopełniał swoich obowiązków w ten sposób, że utrudniał nadzorowane przez siebie postępowanie karne prowadzone w sprawie pozbawienia życia człowieka, poprzez ukierunkowanie tego postępowania karnego na wytworzenie nieprawdziwych dowodów, mających świadczyć o nieobecności podejrzanego w tej sprawie. Pomimo istnienia przesłanek uzasadniających konieczność dalszego stosowania tymczasowego aresztowania, oskarżony uchylił ten środek zapobiegawczy, a ponadto przekazywał informacje co do przebiegu postępowania przygotowawczego, treści zeznań i wyjaśnień osób przesłuchanych w jego trakcie, czym działał na szkodę interesu publicznego, udzielając tym samym pomocy w uniknięciu sprawcy odpowiedzialności karnej.

 

Uchylenie orzeczeń

Sąd Najwyższy postanowieniem z 4 grudnia 2024 r. uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 24 czerwca 2022 r. (IX Kz 20/22) oraz uwzględnił zażalenie oskarżyciela publicznego i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 23 listopada 2021 r. umarzające postepowanie wobec obwinionego prokuratora.

Sąd Najwyższy podniósł, że na podstawie art. 27 par. 1a ustawy o SN do dnia 15 lipca 2022 r. Sąd Najwyższy orzekający w Izbie Dyscyplinarnej był właściwym sądem dla uchylenia immunitetu przez zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec oskarżonego prokuratora. Tym samym zaskarżone postanowienie drastycznie naruszało zasadę legalizmu działań państwa, równości i praworządności, stanowiące istotę zasady demokratycznego państwa prawa.

Niezależnie bowiem od pogwałcenia zasady legalizmu działań państwa, w demokratycznym państwie prawa nie może mieć miejsce sytuacja, w której wobec niektórych osób umarzane jest postępowanie karne, a wobec innych osób pozostających w analogicznej sytuacji procesowej postępowania karne są prowadzone i rozstrzygane. W odczuciu społecznym całkowicie niezrozumiałe byłoby zaniechanie prowadzenia postępowania karnego wobec prokuratora w sprawie powiązanej z poważnym przestępstwem – pozbawieniem życia człowieka poprzez oblanie go kwasem siarkowym (art. 148 par. 1 k.k.). Utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia rażąco naruszałoby prawo bliskich ofiary do sądu i rodziło w społeczeństwie przekonanie o bezkarności funkcjonariuszy publicznych. Takie działanie organów jest zaprzeczeniem wszystkich celów prawa karnego (art. 2 k.p.k.). Sąd Najwyższy podkreślił również, że pomimo likwidacji Izby Dyscyplinarnej, jej orzeczenia w dalszym ciągu obowiązują. Dotyczy to także orzeczeń zezwalających na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej za zarzucone mu przestępstwa.

Postanowienie z 4 grudnia 2024 r., sygnatura akt II NSNk 21/23.

 

Cena promocyjna: 75.6 zł

|

Cena regularna: 84 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 84 zł