Problemy z rejestracją pojazdu wciąż nierozwiązane

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Transport

Obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. przepisy dotyczące obowiązkowej rejestracji pojazdów ciągle budzą wątpliwości. Kary za niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w przypadku zbycia pojazdu przed terminem na jego złożenie, w dalszym ciągu są nakładane na byłych właścicieli pojazdów, przede wszystkim na przedsiębiorców profesjonalnie zajmujących się obrotem pojazdami. Stan ten pewnie w najbliższym czasie się nie zmieni, chyba że organy zaaprobują korzystną dla właścicieli pojazdów wykładnię wprowadzonych przepisów.

02.08.2024

Odpowiedzialność pracodawcy związana z AI wymaga szczególnej uwagi

Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO Prawo autorskie

Sztuczna inteligencja wchodzi coraz śmielej w różne obszary naszego życia, nie tylko prywatnego, ale także zawodowego i biznesowego. W konsekwencji, pojawiają się głosy o tym, jak AI może wpłynąć na działanie przedsiębiorców w kontekście potencjalnych ryzyk, zwłaszcza gdy z jej pomocy chętniej zaczynają korzystać pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie – piszą radczynie prawne Dominika Popik-Strzępioł i Karolina Kalinowska.

01.08.2024

Prof. Adamus: Kto ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną spółce zależnej?

Prawo cywilne Spółki

Tworzenie struktur holdingowych przez spółki handlowe jest naturalnym procesem zachodzącym na rynku. Może to następować w różny sposób. Spółka matka może wyodrębnić część swojego majątku i wnieść go do nowo utworzonej przez siebie spółki zależnej. Jej powstanie może nastąpić również w wyniku zastosowania nowo wprowadzonej instytucji „podziału spółki przez wyodrębnienie”. Możliwe jest również nabycie akcji (udziałów) w obcej, istniejącej spółce i jej dokapitalizowanie - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

31.07.2024

Bukiel: Bon zdrowotny - tak, ale składka do likwidacji

Finansowanie zdrowia

Finansowanie publicznej ochrony zdrowia w całości pochodziłoby z budżetu państwa z podatków powszechnych. Uprościłoby to znacznie cały mechanizm poboru składki, kontroli jej opłacania oraz potwierdzania uprawnień do korzystania ze świadczeń – uważa dr Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia.

31.07.2024

Odrzucenie sprawozdania finansowego pozbawia partie ogromnych środków

Administracja publiczna Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza w terminie sześciu miesięcy od złożenia przez komitety wyborcze sprawozdań musi je przyjąć bądź odrzucić. W systemie prawa wyborczego oraz związanej z tym ustawy o partiach politycznych negatywna decyzja wiąże się z pozbawieniem partii ogromnych środków. Przesłanki są jasne i konkretne. Na czym bazuje centralny organ wyborczy, analizując sprawozdania i jakie narzędzia prawne w tym względzie posiada - wyjaśnia Dariusz Lasocki, radca prawny, były członek PKW w latach 2020-2024.

30.07.2024

Tytuł egzekucyjny „777” pozwala uniknąć firmom kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych

Prawo cywilne Egzekucja

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji złożone w obecności notariusza w trybie art. 777 par. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego to jeden z szybszych sposobów dochodzenia roszczeń. Tego rodzaju tytuł egzekucyjny, potocznie nazywany jako „777”, pozwala uniknąć prowadzenia kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia umów np. najmu komercyjnego - pisze Milena Walczyk, prawnik w MAZE Legal.

29.07.2024

Wiceminister Krok: Obsługa podatników ma być kompleksowa i efektywna

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

29.07.2024

Reklama aptek w Europie - jak funkcjonuje i co czeka Polskę

Farmacja

Biorąc pod uwagę cele, jakie zakaz reklamy ma realizować, można zasadnie zastanowić się, czy całkowity zakaz reklamy z wyjątkiem informacji o usługach apteki, jest proporcjonalny w świetle prawa konstytucyjnego. Przecież co najmniej część działań marketingowych ze strony aptek, niesie korzyści dla pacjentów, nie zaś ryzyka - piszą Bartosz Wielechowski i Jan Tarnowski z Praktyki Life Sciences kancelarii DZP.

27.07.2024

Prawo zrozumiałe dla wszystkich – dlaczego nie działa i jak to zmienić?

Prawnicy

Wśród prawników popularne jest powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Jeśli coś wygląda jak banał i brzmi jak banał, prawdopodobnie jest to banał. Taki, który najczęściej słyszą klienci od swojego mecenasa, gdy przychodzi im zmierzyć się z problemem prawnym, o którym nie mieli pojęcia. Lecz skoro nieznajomość prawa szkodzi, to kto odpowiada za to, że ludzie go nie znają? – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk, radca prawny.

27.07.2024

Upadłość wykonawcy a udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy znajdującego się w stanie upadłości, jednak nie musi to być obligatoryjne dla zamawiającego. Kwestia ewentualnego udziału upadłego wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymaga jednak przede wszystkim starannej oceny ryzyka możliwości przyszłej realizacji zamówienia publicznego - tak po stronie zamawiającego, jak i po stronie wykonawcy - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

26.07.2024

Jak przyspieszyć przedawnienie podatku, żeby je opóźnić

Ordynacja

26 lipca w Sejmie ma być procedowany poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i kodeksu karnego skarbowego. Jego podstawowe założenie polega na tym, że obniżony ma być z pięciu do trzech lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych (liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku). Ta zmiana nie będzie jednak dotyczyć zobowiązań, których wartość przekracza milion złotych. W tym wypadku nadal okres przedawnienia wynosić będzie pięć lat - pisze dr Łukasz Pilarczyk.

26.07.2024

Konstytucja internetu powinna "ukrócić" monopolistyczne zapędy gigantów cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

26.07.2024

Prof. Olaś: Nowelizację procedury cywilnej z 2019 r. - poprawić, dobre przepisy zostawić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, nazywana przez wielu praktyków „deformą”, przyczyniła się do dekompozycji, dezintegracji, wręcz destrukcji tej procedury. Dlatego potrzebne są w niej pilne zmiany, ale dobre rozwiązania trzeba zostawić, chociaż niektóre z poprawkami - mówi dr hab. Andrzej Olaś, adwokat, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.07.2024

Polskie firmy, które zostawiły aktywa w Rosji, z szansą na odszkodowanie

Prawo europejskie

Nowe unijne przepisy przyznają prawo do dochodzenia – i to przed sądami państw UE – odszkodowania w związku z przejęciem przez Rosję majątku po zastosowaniu sankcji wobec niej. Także i polskie firmy będą mogły korzystać z tej możliwości. Szacuje się, że pozostawione w Rosji, przez zagranicznych przedsiębiorców, aktywa są warte 300 mld dolarów - pisze dr Maciej Durbas, adwokat oraz partner w Kubas Kos Gałkowski.

25.07.2024

Mec. Żytkowska: Rady pracowników w polskich firmach nie przyjęły się

Prawo pracy

Mija prawie 20 lat od implementacji do polskiego prawa Dyrektywy 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Pomimo zacnego stażu ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, z zaskoczeniem stwierdzić można, że rozwiązania nią wprowadzone nie tylko nie są często stosowane, ale właściwie – że brak jest powszechnej wiedzy o ich obowiązywaniu – pisze adwokat Mirosława Żytkowska.

24.07.2024

Mec. Steć: Prowadzenie kancelarii wymaga biznesowego podejścia

Prawnicy

W dzisiejszych czasach bycie prawnikiem w dużym mieście może być bardzo wygodnym zajęciem. Minęły czasy niskich stawek, rzędu 2–3 tys. zł miesięcznie. Aplikanci, i to wcale nie w największych korporacjach, mogą zarabiać nawet po 7 czy 10 tys. miesięcznie na rękę. A młodsi prawnicy – nawet 20 tys. zł netto – mówi Arkadiusz Steć, adwokat. Odpowiada na pytania dotyczące sytuacji prawników stojących przed decyzją o założeniu własnej działalności, a także na co trzeba uważać, działając na mniejszych rynkach.

24.07.2024

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego nie będzie proste

Ordynacja CIT

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie znacznie bardziej wymagającym procesem, niż uzyskanie interpretacji indywidualnej. W celu uproszczenia procedury uzyskiwania opinii i zwiększenia ich dostępności, warto rozważyć m.in. obniżenie opłaty od wniosku, skrócenie terminu na jego rozpatrzenie czy wprowadzenie możliwości powoływania się na utrwaloną praktykę interpretacyjną - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

23.07.2024

Umowa franczyzy wciąż nie doczekała się swojej ustawy

Prawo gospodarcze Franczyza

W codziennym wirze biznesowych układów i umów, nieustannie stajemy przed wyzwaniem zdefiniowania precyzyjnych granic między różnymi formami współpracy gospodarczej. Wśród tych form, umowa franczyzy zajmuje szczególne miejsce, ale co się dzieje, gdy okazuje się, że nie wszystkie umowy, które na pierwszy rzut oka przypominają franczyzę, rzeczywiście nią są - zastanawia się Monika Mielnik-Kurek, prawnicza oraz doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.

22.07.2024

Prof. Płatek: Należałoby uwzględnić tzw. prawo Romea i Julii

Prawnicy

Uchwalony tekst noweli ustawy Kodeks karny ma inne znaczenie, niż mu przypisują posłowie i posłanki. Istnieje zatem nieadekwatność między uchwalonym tekstem a znaczeniem, jakie temu tekstowi przypisują posłowie i posłanki, a także znaczeniem, jakie mu przypisuje się w dyskursie publicznym – uważa prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego w opinii sporządzonej dla Senatu.

22.07.2024

Profesjonalizacja zawodu księgowego przy badaniu sprawozdań finansowych

Rachunkowość

Stosowanie krajowych standardów badania w praktyce prowadzi do istotnych napięć pomiędzy kierownikiem jednostki a osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy też innymi osobami z ramienia badanej firmy a biegłym rewidentem odpowiedzialnym za badanie. W dużej mierze wynika to z braku wystarczającej wiedzy osób współpracujących z biegłym rewidentem - pisze Małgorzata Ślebzak, biegły rewident, zastępca prezesa Regionalnej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów Oddział w Poznaniu.

22.07.2024