Sąd: Niewiedza o ciąży i podjęcie decyzji pod wpływem emocji udaremniły zwolnienie

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczycielka miała zostać zwolniona dyscyplinarnie, ale zamiast tego doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Miesiąc później dowiedziała się, że jest w ciąży. Zaczęła powoływać się na błąd oświadczenia woli. Ostatecznie przyznano jej rację. Sąd uznał, że gdyby wiedziała o ciąży, a decyzje nie były podejmowane pod wpływem emocji, to nie podpisałaby oświadczenia.

04.09.2021

TSUE: KE nie musi uwzględnić żądania partnerów społecznych wykonania, na poziomie UE, zawartej przez nich umowy

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy wyrok Sądu UE i przypomniał o zakresie uznania, jakim Komisja Europejska dysponuje przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie stosowności przedłożenia Radzie wniosku zmierzającego do takiego wykonania na podstawie art. 155 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

03.09.2021

Sąd okręgowy pyta, czy może pominąć przepis ustawy niezgodny z Konstytucją

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Do Izby Pracy Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie, które dotyczy wygaśnięcia stosunku pracy w służbie zagranicznej z powodu przyznania się pracownika do współpracy ze służbami bezpieczeństwa państwa. Sąd chce wiedzieć, czy może pominąć przepis ustawy, jeśli uzna, że jest on niezgodny z Konstytucją RP, gdy przepis ten przestał obowiązywać.

01.09.2021

SN: Mniejsza nagroda roczna funkcjonariuszy w 2018 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Brak przepisu przejściowego przy wprowadzaniu ustawy w życie nie zamyka pola interpretacji. Ustanie obowiązku składkowego na ubezpieczenie społeczne pracownika nie oznacza utraty obowiązku płacenia składek od nagrody rocznej, gdy funkcjonariusz Urzędu Celnego był zawodowo aktywny - taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższegp z 26 sierpnia br.

31.08.2021

Sąd: Pracodawca zapłaci odszkodowanie za niewiarygodną przyczynę wypowiedzenia

Prawo pracy

Pismo zawierające wypowiedzenie umowy o pracę zawierało różne daty. Natomiast wskazana w nim przyczyna nie była jasna, wyraźna i konkretna. Pracodawca twierdził, że brak możliwości dalszej współpracy wynikał z racjonalizacji zatrudnienia. Natomiast słuchany jako strona wskazywał na nieuczciwość pracownika. Podana przyczyna nie została więc uznana za rzeczywistą i prawdziwą.

30.08.2021

SN: Niedozwolona "optymalizacja składkowa" w firmie leasingowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Finansowanie przez pracodawcę w jakikolwiek sposób wynagrodzenia z tytułu świadczenia na jego rzecz pracy przez pracownika na podstawie umowy zawartej z osobą trzecią zobowiązuje go do zapłacenia składek - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która zapadła na tle umowy dealera aut z firmą leasingową.

28.08.2021

NSA: Zwrot nienależnego zasiłku dla bezrobotnych nie jest uzależniony od pouczenia

Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Bezrobotna nabyła prawo do renty, więc organ zażądał zwrotu wypłaconego zasiłku, ponieważ uznał, że świadczenie to zostało nienależnie pobrane. Kobieta broniła się wskazując, że nie miała świadomości, że pieniądze jej nie przysługują. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji. Wskazał na wykładnię językową i systemową ustawy,

16.08.2021

Izba Pracy SN: Opłacanie składki uzależnione od przepływów finansowych?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 26 sierpnia br. na posiedzeniu jawnym rozpozna pytanie prawne sądu drugiej instancji dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Problematyczna jest relacja finansowa między pracodawcą a inną firmą, która zatrudnia pracowników tej pierwszej na umowach cywilno-prawnych.

10.08.2021

WSA: Rekompensata za udział w ćwiczeniach wojskowych nie może być pozorna

Wysokość rekompensaty została obliczona na podstawie przepisów rozporządzenia, bo organ nie uwzględnił przedłożonej księgi przychodów i rozchodów, a urząd skarbowy nie chciał wystawić zaświadczenia o wysokości osiąganego dochodu. Takie rozstrzygnięcie nie było korzystne dla rezerwisty. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą, gdyż ogranicza środki dowodowe, przy pomocy których żołnierz może wykazywać utratę dochodu.

07.08.2021

TSUE: Nieaktywny zawodowo obywatel UE ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, choć nie musi być ono nieodpłatne

Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Trybunał potwierdził prawo nieaktywnych zawodowo obywateli Unii, zamieszkujących w państwie członkowskim innym niż kraj ich pochodzenia, do ubezpieczenia w publicznym systemie ubezpieczenia zdrowotnego przyjmującego państwa członkowskiego. Prawo Unii nie wymaga jednak, aby ubezpieczenie w tym systemie miało charakter nieodpłatny – orzekł TSUE.

06.08.2021

NSA: Dodatkowy urlop nie przysługuje policjantowi mimo zanieczyszczenia powietrza

Policja Prawo pracy BHP

Zanieczyszczenie powietrza nie występuje w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku referenta ogniwa patrolowo-interwencyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Aby otrzymać dodatkowy urlop policjant musi wykazać nie tylko pełnienie służby w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe, lecz także uwzględnić poziom narażenia określony w Kodeksie pracy.

05.08.2021

WSA: Zawieszenie emerytury wystarczy, by pobierać świadczenie pielęgnacyjne

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty

Nie można jednocześnie pobierać emerytury i świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki. Dlatego osoba, która spełnia warunki do przyznania tego świadczenia i chce je otrzymać, powinna złożyć wniosek o zawieszenie prawa do emerytury. Będzie to skutkować wstrzymaniem jej wypłaty, a więc wyeliminowaniem negatywnej przesłanki. Organ powinien informować o istnieniu takiej możliwości. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

31.07.2021

WSA: Spór o istnienie wniosku nie kończy się na sprawdzeniu ewidencji

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Strona wskazywała, że wniosek o zwolnienie z opłacenia należności z tytułu składek wrzuciła do skrzynki wystawionej przed zamkniętymi drzwiami budynku ZUS. Zakład twierdził, że żadnego podania nie dostał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że takie tłumaczenie organu to za mało i powinien on dokładnie wyjaśnić sprawę, nie wykluczając możliwości przesłuchania wnioskodawcy.

30.07.2021

WSA: O świadczeniu pielęgnacyjnym nie orzeka się, jeśli umrze osoba wymagająca opieki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego jest związane z tym, że istnieją dwa podmioty: opiekun oraz osoba, która potrzebuje opieki. Skoro sąd ustalił, że osoba wymagająca wsparcia zmarła, to postępowanie sądowoadministracyjne podlegało umorzeniu bez badania zasadności skargi - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

29.07.2021

Sąd: Mandat nie przesądza o utracie zasiłku chorobowego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Kierowca doznał wypadku w trakcie rozwożenia towaru do klientów. ZUS odmówił mu prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ w związku z zaistniałym zdarzeniem drogowym policjanci nałożyli na niego mandat. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziły się łódzkie sądy, które wskazały, że samo popełnienie wykroczenia nie daje podstaw do pozbawienia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

27.07.2021

TSUE: Trzeba sprawdzić, czy aparat słuchowy umożliwi funkcjonariuszowi pełnienie służby

Prawo pracy Prawo europejskie

Uregulowanie estońskie przewidujące bezwzględną niemożność dalszego pełnienia obowiązków przez funkcjonariusza służby więziennej, którego ostrość słuchu nie odpowiada minimalnym progom percepcji dźwiękowej, bez umożliwienia sprawdzenia, czy jest on w stanie wykonywać swoje obowiązki, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

20.07.2021

TSUE: Polityka neutralności może być podstawą zakazu noszenia symboli religijnych w pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

15.07.2021

WSA: Umorzenie zaległych składek tylko z upoważnienia prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzje w indywidualnych sprawach wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie Centrum Umorzeń. Tym samym ani kierownik tej jednostki, ani jego zastępca nie mają samoistnych kompetencji do wydawania rozstrzygnięć w sprawie umorzenia należności z tytułu składek. Mogą to zrobić wyłącznie jako pracownicy ZUS, działający z upoważnienia prezesa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

09.07.2021

WSA: Umowa o dzieło nie pozbawia statusu bezrobotnego

Ubezpieczenia społeczne HR

Osoba bezrobotna została pozbawiona tego statusu, a w konsekwencji prawa do zasiłku i prawa do zabezpieczenia społecznego, ponieważ zawarła umowę o dzieło i otrzymała niewielkie wynagrodzenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił wydane w tej sprawie decyzje. Uznał bowiem, że były one nieadekwatne i naruszały konstytucyjną zasadę proporcjonalności.

06.07.2021