Zagadnienie prawne przedstawił Sądowi Najwyższemu Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Nagroda za poprzedni rok

Sprawa dotyczyła ubezpieczonego funkcjonariusza Służby Celnej w Olsztynie. Otrzymał on w lutym 2018 roku nagrodę roczną za poprzedni rok. Problem powstał w związku ze zmianą przepisów w maju 2017 r. o ubezpieczeniach społecznych, gdy funkcjonariuszy KAS zwolniono z płacenia składek. W związku z tym pracodawca nie wiedział, czy od takiej nagrody należy składki zapłacić.

Zdaniem ZUS od nagrody rocznej wypłaconej funkcjonariuszowi Służby Celnej składki na ubezpieczenie społeczne płacić trzeba. Tak jak wynagrodzenie pracownicze wypłacone z opóźnieniem także jest oskładkowane.

Brak przepisów przejściowych

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, zgodną, że stanowiskiem ZUS. To znaczy: Nagroda roczna za 2017 r. wypłacona funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w 2018 r., po ustaniu tytułu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej) - tak stanowi uchwała z 26 sierpnia br.

- Stanowisko sądu pytającego opierało się na założeniu, że skoro nie ma przepisów międzyczasowych, to nalezy stosować nowe prawo i składki się nie płaci. Sąd Najwyższy uważa inaczej - wyjaśniał uchwałę sędzia Bohdan Bieniek. - Brak przepisu przejściowego nie zamyka pola interpretacji. Powinno się stosować stare reguły sprzed nowelizacji. Ustanie obowiązku składkowego na ubezpieczenie społeczne nie oznacza utraty obowiązku płacenia składek. Chodzi o przychody pochodzące z aktywności zawodowej - dodał sędzia.

 

Sygnatura akt III CZP 1/21, uchwała 3 sędziów Izby Pracy SN z 26 sierpień 2021 r.