Punkty napraw mają ograniczać ilość odpadów, ale nie mają podstawy prawnej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy są zobowiązane do wspierania ponownego użycia odpadów. Jednak tworzenie sieci napraw i punktów ponownego użycia nie jest według prawa zadaniem własnym gminy. Jak więc finansować organizację takich punktów? Jeśli nie ma zapisu w ustawie wprost, RIO mogą podważać takie działania.

15.04.2019

Maltretowanie zwierząt - kary nie odstraszą, kluczowe wykrycie sprawcy

Prawo karne Środowisko

Polski wymiar sprawiedliwości jest coraz wrażliwszy na łamanie praw zwierząt. Słabym punktem jest jednak nadal wstępny etap - czyli wykrywanie i ściganie sprawców - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat specjalizująca się w prawach zwierząt Karolina Kuszlewicz.

06.04.2019

Więcej z UE na ochronę klimatu, odpady oraz na program Dostępność Plus

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmianom w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjętym przez Komisję Europejską będzie można m.in. połączyć prace związane z termomodernizacją z dostosowaniem budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Ponad 220 mln euro przeznaczone będą na inwestycje związane ze zmianami klimatu.

04.04.2019

Czy naklejka na bananach to opakowanie?

Środowisko

Jeżeli naklejki na bananach, czy innych owocach, pełnią rolę etykiety, to należy je uznać za opakowanie. Wielkość tu nie ma znaczenia, tylko funkcja.

04.04.2019

Zaświadczenie o niekaralności zagraża branży odpadowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Firmy, które chcą złożyć wnioski o zezwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczeń o niekaralności. Szczególnie trudne jest pozyskanie oświadczeń od wspólników będących w konflikcie z innymi. Bez nich zaś przedsiębiorcy nie mają szans na kontynuowanie działalności. Ponadto najmniejsza kara może ich pozbawić pozwolenia.

02.04.2019

Mniej plastiku w morzu to ogromne koszty dla firm

Środowisko

Unia zaostrza przepisy dotyczące produktów plastikowych. Niektóre nowe wymogi zaczną obowiązywać już za dwa lata. Odczują je nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy. Słono zapłacą za dostosowanie do nich swoich produktów.

29.03.2019

Problemy z selektywną zbiórką odpadów bio mogą spowodować podwyżki cen

Samorząd terytorialny Środowisko

Odpady biodegradowalne odbierane są najczęściej, a ich segregacja dużo kosztuje. Według ekspertów potrzebne są rozwiązania przejściowe, zwłaszcza w zakresie zagospodarowania bioodpadów kuchennych. Jeśli nie zachęci się do tego mieszkańców, koszty poniosą gminy i my wszyscy.

28.03.2019

Opłaty za odpady powinny bilansować wydatki na pokrycie kosztów systemu

Samorząd terytorialny Środowisko

Wpływy roczne z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą bilansować się z poziomem wydatków rocznych na system gospodarowania odpadami komunalnymi. Ewentualne nadwyżki można wykorzystać na pokrycie kosztów wyposażenia nieruchomości przeznaczonych do celów publicznych, np. w pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych.

27.03.2019

RPO chce sankcji służbowych dla leśników

Środowisko

Chodzi o wydanie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej podczas jej wycinki. Sąd Najwyższy uniewinniając jedną z osób protestująca przeciwko wycinaniu drzew orzekł, że zakaz był nielegalnych, a Lasy Państwowe złamały prawo. Dlatego RPO uważa, że osoby, które go wydały powinny ponieść konsekwencje służbowe.

21.03.2019

Coraz więcej inwestycji w oczyszczanie ścieków, ale wciąż za mało

Środowisko

Przestarzałe technologie, awarie, intensywne opady i wrzucane do kanalizacji przedmioty to powody nieprawidłowego funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Liczby wskazują na postęp w modernizacji, ale niektóre gminy zwlekają z wypełnieniem wymagań unijnych w tym zakresie. A za to grożą kary.

15.03.2019

NSA: zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo

Samorząd terytorialny Środowisko

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że uchwała antysmogowa dla Krakowa, zakazująca palenia węglem i drewnem, zachowuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności i równego traktowania, a przy podejmowaniu uchwały wymagania prawa zostały spełnione w stopniu niezbędnym.

12.03.2019

WSA: Przedsiębiorcy nie można wykluczyć z ubiegania się o dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Rada gminy nie może zawężać kręgu podmiotów uprawnionych do dotacji celowej na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Może natomiast ten krąg rozszerzyć – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

11.03.2019

Kobiety też zmagają się z wyzwaniami samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Jeśli pas drogowy jest za wąski, gmina musi go poszerzyć, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie na budowę drogi, ale to podwyższa koszty. Niepokój samorządów budzi też wysoka cena zagospodarowania odpadów. Najlepszą zmianą dla samorządu byłby nieograniczony budżet – to problemy i życzenia kobiet-włodarzy.

08.03.2019

Firmy chcą więcej zmian w przepisach o odnawialnych źródłach energii

Środowisko

Rząd twierdzi, że otwiera się na odnawialne źródła energii. Przygotował projekt przepisów, które mają pozwolić osiągnąć nawet 19 proc. udział energii z OZE w całkowitym jej zużyciu. Zdaniem ekspertów, by spełnić unijne wymagania, potrzebne są dalsze zmiany.

04.03.2019

KE blokuje przekop Mierzei Wiślanej

Środowisko Administracja publiczna

Polska nie powinna na razie podejmować żadnych prac w związku z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną - stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami polskich władz - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.

01.03.2019