united kingdom
ukraine

Nie będzie ustawowego katalogu "inwestycji dla Odry”

Środowisko Powódź

Likwidacja katalogu inwestycji budowlanych na specjalnych zasadach w zlewni Odry, likwidacja Inspekcji Wodnej, priorytet dla działań renaturyzacyjnych i dla eliminacji zanieczyszczań przewiduje opublikowany 14 styczna 2025 r. projekt nowelizacji niektórych ustaw wspierających bezpieczeństwo rzeki Odry w zakresie gospodarki wodnej.

14.01.2025

NFOŚiGW dofinansuje inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową

Samorząd terytorialny Środowisko

Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne oraz spółki wodne mogą już wnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Nabór trwa do 11 kwietnia 2025 roku, a budżet wynosi 570 mln złotych, z możliwością jego zwiększenia.

13.01.2025

Przywileje myśliwych kosztem bezpieczeństwa publicznego

Prawo karne Środowisko

Myśliwi pozostają jedyną grupą użytkowników broni zwolnioną z obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Tym samym Sejm na zakończonym w tym tygodniu posiedzeniu poparł uprzywilejowanie Polskiego Związku Łowieckiego, kosztem bezpieczeństwa publicznego. Choć badania IPSOS z grudnia 2024 r. pokazują, że 86 procent obywateli oczekuje wprowadzenia takich badań myśliwych.

11.01.2025

SO: Trzeba wyciąć stare drzewa zagrażające sąsiadom

Środowisko Prawo cywilne

Obawy o przewrócenie się drzew na nieruchomość należącą do powoda, są uzasadnione - ocenił Sąd Okręgowy w Płocku i potwierdził, że wysokie drzewa przy granicy działek należy wyciąć, a niektóre z nich przyciąć. Sąd dał priorytet interesom powoda, który ma prawo obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, zamieszkujących należącą do niego nieruchomość. Wieloletnie zaniedbania przyczyniły się do stanu, w którym aktualnie niezbędna jest ingerencja.

11.01.2025

Greenwashing, czyli "ekościema". Co na to przepisy polskie i unijne

Środowisko Ochrona konkurencji

Pojęcie "greenwashing" funkcjonuje w języku potocznym, jednakże zarówno przepisy unijne, jak i polskie nie zawierają jego definicji legalnej. Praktyka prawna stworzyła taką definicję, a przepisy UE wskazują katalog zakazanych praktyk utożsamianych z „greenwashingiem” - pisze o tym Tomasz Gospodarczyk, radca prawny, Czyżewscy kancelaria adwokacka.

10.01.2025

Uzupełniające aukcje na rynku mocy - Sejm znowelizował ustawę

Środowisko Energetyka

Wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. – to cel nowelizacji ustawy o rynku mocy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Aukcje te mają doprowadzić do nabycia dodatkowej mocy na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Teraz ustawa trafi do Senatu.

09.01.2025

Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK

Środowisko Finanse publiczne Budownictwo

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obejmuje komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy i dotyczy terenów w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej otwiera spółce CPK ma otwartą drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.

09.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie czystego powietrza 21 stycznia

Środowisko Prawo cywilne

Na 21 stycznia br. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przełożyła z 8 stycznia posiedzenie w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Skargę nadzwyczajną złożył prokurator generalny. Uczestnikiem jest Skarb Państwa - minister klimatu i środowiska. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, skargę należy odrzucić, gdyż zaskarżony wyrok nie narusza konstytucyjnych wolności i praw jednostek. A w interesie majątkowym Skarbu Państwa nie składa się takiej skargi.

09.01.2025

Gminy przegrały z systemem kaucyjnym, szykują się podwyżki

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Opóźnienie wejścia w życie systemu kaucyjnego o trzy kwartały przysporzy problemów samorządom i podmiotom zajmującym się gospodarką odpadami. Konieczne może okazać się renegocjowanie zawartych, nawet kilka miesięcy temu, umów. Zmiany odbiją się zapewne też na cenach odbioru odpadów dla mieszkańców.

07.01.2025

Można już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w monitoring środowiska

Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków o dotacje na łączną kwotę 24 mln złotych. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania środowiska. Pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

02.01.2025

Las musi pozostać lasem, wieś - wsią

Środowisko

Wieś nie jest miastem, pole uprawne nie jest parkiem z alejkami i pachnącymi kwiatkami, a w lesie nie trzeba montować oświetlenia ani układać chodników. Argumenty mieszczuchów, którym przeszkadzają wiejskie odgłosy i zapachy, są absurdalne. Proponowałbym zatem, by zamiast przerabiać lasy na miasta, po prostu zostać w tych ostatnich. Obowiązek dbania o zachowanie kultury leśnej powinien wrócić do aktów notarialnych.

02.01.2025

ESG: Od stycznia kolejne firmy objęte obowiązkiem raportowania

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 2025 roku kolejne polskie przedsiębiorstwa zmierzą się z koniecznością raportowania ESG. Chociaż małe firmy nie mają jeszcze takiego obowiązku, więksi kontrahenci już teraz oczekują od dostawców wdrażania „zielonych” procesów. Przemysł energochłonny czekają liczne, kosztowne inwestycje – zarówno we własne źródła zielonej energii, jak i w technologie zwiększające efektywność energetyczną.

02.01.2025

Opłaty za BDO mocno w górę, firmy temu przeciwne

Środowisko Odpady

W nowym roku przedsiębiorcy zmierzą się z kolejnymi zmianami w zakresie odpadów. Nie trzeba będzie segregować budowlanych resztek na placu budowy, zabierze je odpowiednia firma. Niestety, znacznie drożej zapłacą za korzystanie z bazy danych o odpadach. Za to, zawodny dziś, system ma działać lepiej. Podnoszenie opłat za korzystanie z tak niedopracowanego oprogramowania, to jak płacenie za produkt w wersji demo - komentują prawnicy.

30.12.2024

NSA: Dzierżawca nie wykazał, że zniszczył drzewa w stanie wyższej konieczności

Środowisko

Dzierżawca informował służby o rzekomym niebezpieczeństwie stwarzanym przez drzewa, co jednak pozostało bez reakcji. W związku z tym postanowił samodzielnie usunąć drzewa. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że było to zdarzenie rozłożone w czasie, a nie nagłe i niespodziewane. Tym samym nie istniały podstawy by uznać, że dzierżawca działał w stanie wyższej konieczności.

28.12.2024

Rząd przyjął projekt dotyczący zatopionych materiałów niebezpiecznych

Środowisko Administracja publiczna

Projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej dotyczy kwestii związanych z zarządzaniem i postępowaniem z materiałami niebezpiecznymi, które zalegają na polskich obszarach morskich. Zakłada m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na neutralizację zatopionych materiałów niebezpiecznych. W Wigilię przyjęła go Rada Ministrów.

24.12.2024

Nowe zasady członkostwa w zarządzie i radzie nadzorczej NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Członkiem zarządu i rady nadzorczej NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy może być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub nie była współpracownikiem tych organów w latach 1944-1990 - wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, podpisanej 19 grudnia przez prezydenta. Ustawa wprowadza też inne zmiany.

23.12.2024

Nowe obowiązki dla samorządów w związku ze zmianami klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasta, które mają 20 tys. mieszkańców i więcej, będą miały obowiązek uchwalić plany adaptacji do zmian klimatu. Trzeba będzie je przyjąć od końca 2027 r. – wynika z nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent. Nowela nakłada też inne obowiązki na samorządy.

22.12.2024

Małe i średnie miasta próbują ograniczać ruch samochodowy, ale z różnym skutkiem

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

NIK sprawdziła, jak wybrane małe i średnie miasta radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej. Choć okazało się, że wszystkie podejmowały działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, to przyjęte przez nie plany i strategie nie pozwalały ocenić, czy podejmowane działania są skuteczne, a wdrażane rozwiązania rzeczywiście ograniczyły ruch samochodowy.

19.12.2024