Zespół do spraw Migracji.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 2025 r.
w sprawie Zespołu do spraw Migracji

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Zespół do spraw Migracji, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - minister właściwy do spraw wewnętrznych albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
2)
pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
3)
drugi zastępca przewodniczącego Zespołu - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw pracy;
4)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
w randze sekretarza lub podsekretarza stanu, wyznaczeni przez:
Ministra Obrony Narodowej,
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
ministra właściwego do spraw gospodarki,
ministra właściwego do spraw informatyzacji,
ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
ministra właściwego do spraw pracy,
ministra właściwego do spraw rodziny,
ministra właściwego do spraw rolnictwa,
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki,
ministra właściwego do spraw środowiska,
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
ministra właściwego do spraw zdrowia,
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego,
b)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego albo jego zastępca,
c)
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców albo jego zastępca,
d)
Komendant Główny Policji albo jego zastępca,
e)
Komendant Główny Straży Granicznej albo jego zastępca,
f)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo jego zastępca;
5)
sekretarz Zespołu - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. 
Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 4 lit. a, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką migracji, a także ekspertów, jeżeli udział tych osób jest uzasadniony zakresem tematycznym prac Zespołu.
§  3. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
rekomendowanie Radzie Ministrów kierunków zmian legislacyjnych i instytucjonalnych w zakresie związanym z problematyką migracji celem przyjęcia stanowiska Rady Ministrów;
2)
proponowanie kierunków działań w zakresie integracji cudzoziemców w Polsce;
3)
wymiana informacji oraz monitorowanie prac prowadzonych w Unii Europejskiej w zakresie problematyki migracji;
4)
współpraca z organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie problematyki migracji.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu.
2. 
Do zadań przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;
3)
określanie porządku obrad Zespołu;
4)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu pracami Zespołu kieruje pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu. W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu oraz pierwszego zastępcy przewodniczącego Zespołu pracami Zespołu kieruje drugi zastępca przewodniczącego Zespołu.
4. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym. Dopuszcza się prowadzenie prac przez Zespół przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
5. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwał, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzygający jest głos przewodniczącego Zespołu, a w razie jego nieobecności pierwszego zastępcy przewodniczącego Zespołu.
6. 
W ramach Zespołu mogą być tworzone grupy robocze w celu opracowania zagadnień wchodzących w zakres działania Zespołu.
§  5. 
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów roczne sprawozdanie z prac Zespołu, w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera informacje o:
1)
liczbie posiedzeń Zespołu, a w przypadku braku posiedzeń o przyczynach takiego stanu;
2)
zadaniach zrealizowanych przez Zespół w okresie sprawozdawczym;
3)
problemach lub zagrożeniach, które wystąpiły podczas realizacji zadań Zespołu;
4)
zadaniach przewidzianych na kolejny okres sprawozdawczy ze wskazaniem wstępnego harmonogramu ich realizacji;
5)
dodatkowych wnioskach, rekomendacjach, spostrzeżeniach i potencjalnych zagrożeniach istotnych z punktu widzenia obszaru działalności Zespołu;
6)
zasadności dalszego funkcjonowania Zespołu.
§  6. 
Organy administracji rządowej udzielają Zespołowi niezbędnej pomocy w wykonywaniu jego zadań w zakresie swoich kompetencji.
§  7. 
1. 
Obsługę organizacyjną, techniczną i biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  8. 
Wydatki związane z obsługą organizacyjną, techniczną i biurową Zespołu są pokrywane z części 42 budżetu państwa - Sprawy wewnętrzne.
§  9. 
Znosi się Zespół do Spraw Migracji utworzony na podstawie zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2007 r. w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Migracji.
§  10. 
Traci moc zarządzenie nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2007 r. w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Migracji.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2025.35

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zespół do spraw Migracji.
Data aktu: 08/01/2025
Data ogłoszenia: 09/01/2025