Od 1 lipca butelki z przyczepianymi nakrętkami, ale nie wszystkie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od lipca branża spożywcza i gastronomiczna zacznie wdrażać kolejne obowiązki wynikające z dyrektywy SUP. I tak jednorazowe butelki z tworzyw, w które nalewane są napoje, mają mieć przytwierdzane nakrętki. A przy wyborze opakowań do potraw klient musi mieć alternatywę do plastikowych jednorazówek.

01.07.2024

Od 1 lipca gastronomia musi zadbać o zamienniki dla plastikowych opakowań

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko przytwierdzone do butelek nakrętki będą od lipca spędzać sen z powiek przedsiębiorcom. Obiekty gastronomiczne, sklepy i hurtownie, które prowadzą na wynos sprzedaż napojów lub posiłków w plastikowych jednorazówkach, będą miały obowiązek zaproponować opakowania alternatywne. Za ich brak będą grozić kary.

29.06.2024

Czy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika przez internet?

Prawo gospodarcze

Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.

27.06.2024

Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom - po pierwszym czytaniu w Sejmie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane wdrożenie dyrektyw, które mają pozwolić konsumentom częściej korzystać z pozwów zbiorowych. Prac nad pierwszą wersją projektu nie ukończono w poprzedniej kadencji.

27.06.2024

Agnieszka Majewska, nowym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na 6-letnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

25.06.2024

Charytatywne nakrętki odejdą do lamusa od 1 lipca

Środowisko Prawo gospodarcze

Nakrętki zbieramy w szczytnych celach. W akcjach zdobywania tym sposobem sprzętu dla niepełnosprawnych, czy innych podobnych, biorą udział lokalne społeczności, szkoły, małe zakłady pracy i światowe koncerny. Ale wiele wskazuje, że „charytatywna nakrętka” odejdzie wkrótce do lamusa. Od 1 lipca 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.

23.06.2024

Lista ostrzeżeń publicznych KNF – kto i na jak długo może na nią trafić?

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

19.06.2024

Zwodnicze interfejsy zakazane, ale sklepy i tak je stosują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć unijny Akt o usługach cyfrowych nałożył dodatkowe ograniczenia również w zakresie wprowadzania w błąd klienta sklepu internetowego, w rzeczywistości z tego typu praktykami wciąż można spotkać się dość często. Dlatego w momencie dokonywania zakupów trzeba dokładnie analizować, na co wyrażamy zgodę - niepozorne formuły mogą bowiem doprowadzić do zrzeczenia się części roszczeń od sprzedawcy.

18.06.2024

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

Lewiatan: System kaucyjny jednak bez opakowań po mleku 

Odpady Prawo gospodarcze

Resort klimatu i środowiska zapowiedział całkowite wyłączenie opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego. Propozycja podoba się Konfederacji Lewiatan. Cały czas czeka jednak na wyjaśnienie nierozwiązanych do tej pory kwestii, z których najważniejsze to m.in. wyłączenie kaucji z VAT-u, doprecyzowanie umów między uczestnikami systemu, czy zwolnienie odpadów zebranych selektywnie z opłat za zanieczyszczenie terenów publicznych.

17.06.2024

Wyjaśnienia prezesa UOKiK o kontroli inwestycji rozjaśniają część wątpliwości

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Treść ustawy o kontroli niektórych inwestycji, a także sama procedura zgłoszeniowa, w praktyce mogą budzić szereg wątpliwości, co może stanowić istotne ryzyko dla inwestorów. Z kolei niezastosowanie się do obowiązku zgłoszenia może prowadzić do surowych sankcji, włączając w to odpowiedzialnością karną - piszą Krzysztof Sikora i Mateusz Mintzberg z Zespołu Prawa Ochrony Konkurencji i Konsumentów Kancelarii CMS.

17.06.2024

PIE: Tylko 6,6 proc. polskich firm korzysta ze sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Aż 47 proc. firm stwierdza, że sztuczna inteligencja nie będzie miała żadnego znaczenia dla ich branży, a tylko 6,6 proc. przedsiębiorstw korzysta obecnie z narzędzi opartych na AI. Równie niewielki odsetek pytanych - zaledwie 7,2 proc. - planuje wprowadzić takie rozwiązania w przyszłości. To najistotniejsze wnioski, które wynikają z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

13.06.2024

Raportowanie sprzedaży przez internet - prezydent podpisał ustawę

PIT Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Operatorzy platform internetowych będą przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie - zakłada ustawa wdrażająca dyrektywę DAC7, podpisana przez prezydenta. Ustawa ma wejść w życie zasadniczo 1 lipca 2024 r. Raportowaniu nie będą podlegały dane sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło w danym roku 2 tys. euro.

13.06.2024

Pakiet deregulacyjny dla firm pod ostrzałem, ministerstwa chcą zmian w zasadach kontroli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w pakiecie deregulacyjnym dla firm, skracające długość trwania kontroli oraz dotyczące publikacji okresowych planów kontroli, mogą być niezgodne z prawem unijnym oraz sparaliżować niektóre postępowania - ostrzegają resort rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postulują zmiany w tym zakresie. Resort rozwoju, autor projektu, nie wyklucza, że tak się stanie. Decyzja zostanie podjęta pod koniec czerwca.

13.06.2024

Raport: Polski system podatkowy jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie

CIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie. Średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE - wynika z raportu PwC "Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?"

10.06.2024

WSA: Zgoda właścicieli nie była konieczna, by uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie zawsze mieści się w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a jedynie wówczas, gdy prowadzi do zmiany dotychczasowego sposobu użytkowania części nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że w przypadku kontynuacji dotychczasowego przeznaczenia części nieruchomości, nie jest wymagane przedłożenie uchwały właścicieli lokali.

08.06.2024

Implementacja dyrektywy CSRD to obowiązki, ale i szansa dla biznesu

Prawo gospodarcze Prawo unijne ESG

Implementacja dyrektywy CSRD otwiera w praktyce nowy sektor, w którym kontrolowany biznes z jednej strony będzie musiał przygotować się do szczegółowego raportowania, ale z drugiej, będzie preferowanym kontrahentem w globalnych łańcuchach dostaw i zyska łatwiejszy dostęp do "zielonych" instrumentów wsparcia. Z kolei dla kontrolujących (audytorów) oznacza to także nowe szanse zawodowe - pisze Aleksandra Pinkas z kancelarii Kochański&Partners.

07.06.2024

PiS składa w Sejmie obywatelski projekt przeciw podwyżkom cen energii

Prawo gospodarcze Energetyka

W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że zebrali ponad 140 tys. podpisów pod projektem ustawy przeciwko podwyżkom cen energii i że składają go w Sejmie. Projekt zostanie zgłoszony jako obywatelski. Zakłada przede wszystkim utrzymanie cen energii i gazu na obecnym poziomie.

07.06.2024

UOKiK tłumaczy, jak nie narazić się na zarzut "wrogiego przejęcia" firmy

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przepisy nakładające w niektórych wypadkach na przedsiębiorców obowiązki związane ze zgłaszaniem np. zamiaru nabycia lub osiągnięcia znaczącego uczestnictwa w danej firmie, obowiązują już od kilku lat, w praktyce wciąż budzą jednak wątpliwości inwestorów. To o tyle problematyczne, że sankcje za naruszenia są dotkliwe. Pomocą dla przedsiębiorców mają być najnowsze wyjaśnienia prezesa UOKiK, w których odniesiono się do najistotniejszych wątpliwości.

07.06.2024

Doręczenia elektroniczne, czyli kompleksowo o przyszłości polskiego biznesu i administracji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Powoli przemija czas tradycyjnej poczty dostarczanej przez listonosza. Zastąpienie listów poleconych usługami cyfrowymi to konieczność w budowaniu nowoczesnych procesów wymiany elektronicznych dokumentów i danych. Czym są i jak działają e-Doręczenia, będące przyszłością polskiego biznesu i administracji? I jakie wnioski możemy wysnuć z dotychczasowej historii ich wdrażania - piszą Artur Miękina oraz Michał Tabor, eksperci Związku Cyfrowa Polska.

04.06.2024
1  2  3  4  5    132