Program konferencji jest bardzo aktualny, biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, wielką niepewność i próby kwestionowania koncepcji zrównoważonego rozwoju – zwróciła uwagę otwierająca wydarzenie dr hab. Anna Zbiegień-Turzańska, prodziekan WPiA UW.

- Postawiliśmy sobie bardzo ambitny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2035 roku. Jest to jeden z najbardziej ambitnych celów na świecie. Taka transformacja energetyczna nie może być osiągnięta samodzielnie, ale wymaga współpracy, zwłaszcza z krajami sąsiednimi – mówiła Päivi Laine, ambasador Finlandii w Polsce. W tym kontekście wymieniła transgraniczne połączenia energetyczne, takie jak kabel Estlink i gazociąg Balticconnector.

Zobacz w LEX: Transformacja energetyczna: energetyka tradycyjna a ekologiczne źródła energii - nagranie ze szkolenia >

Współpraca energetyczna to wyzwania prawne

Dr Daria Kozłowska-Rautiainen, reprezentująca Fiński Instytut Arbitrażowy (FAI), zwróciła uwagę, że przy transformacji energetycznej w regionie Bałtyku pojawią się też zawiłości prawne.

- Spory dotyczące infrastruktury, inwestycji czy dostaw są nieuniknione. Solidne i niezawodne mechanizmy rozwiązywania sporów są kluczowe dla utrzymania stabilności i odporności gospodarczej w regionie – mówiła prelegentka, przybliżając zasady działania i strukturę FAI, instytucji mogącej poszczycić się ponad stuletnią tradycją.

Pierwszy panel konferencji, której polski tytuł to „Perspektywy bałtyckie w transformacji energetycznej - szanse i wyzwania”, dotyczył inwestycji energetycznych w regionie Bałtyku. – Z perspektywy instytucji finansowych, największym wyzwaniem jest finansowanie takich projektów. Są one zawsze bardzo kosztowne i długoterminowe, co sprawia, że dla banków są bardziej ryzykowne niż inne – zwróciła uwagę Katarzyna Gronwald-Gil, reprezentująca grupę Nordea.

Prawnicy Patryk Figiel (Linklaters) i Paweł Puacz (Clifford Chance) mówili o prawnych aspektach budowy morskich farm wiatrowych Baltic Power i Baltica 2. Drugi panel dotyczył arbitrażu, w tym tzw. zielonych arbitraży.

Zapis konferencji można obejrzeć na profilu YouTube WPiA UW.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym Prawo.pl.

Czytaj również: Arbitraż czy sąd, co lepsze dla firmy?

Konkurs Warsaw Pre-Moot

Konferencja towarzyszyła i nawiązywała tematyką do 16. edycji konkursu Warsaw Pre-Moot. Uczestniczą w nim studenci, którzy wcielają się w role pełnomocników procesowych i prowadzą symulowane postępowania przed trybunałem arbitrażowym. W tym roku do Warsaw Pre-Moot zgłosiło się 18 drużyn, z czego 14 pochodzi z zagranicy, a oceniać ich zmagania zgodziło się ponad 100 arbitrów. Warszawski konkurs przygotowuje do finału Vis Moot – największego i najbardziej prestiżowego konkursu arbitrażowego typu moot court.