W przypadku stwierdzenia powyżej 0,1 mg alkoholu w wydychanym powietrzu osoby te będą mogły żądać przeprowadzenia badania przez organ powołany do ochrony porządku publicznego.

- Przepis na celu na celu umożliwienie prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego niedopuszczenia członka personelu lotniczego albo członka personelu pokładowego do wykonywania czynności lotniczych na pokładzie statku powietrznego w przypadku stwierdzenia w jego organizmie obecności alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, albo w przypadku, w którym osoba taka odmawia poddania się badaniu, lub odmawia współpracy w trakcie badania - brzmi uzasadnienie.

Kary w prawie lotniczym

Projekt przewiduje też, że grzywna za niestosowanie się do przepisów na lotnisku, oraz niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego związanych z porządkiem na pokładzie będzie mogła wynosić od 500 do 5000 zł.

Projekt przewiduje również m.in. zmianę przepisów dotyczących planu generalnego lotniska użytku publicznego. Zgodnie z propozycją plan generalny będzie wyznaczał obszar objęty planem generalnym, będzie określał teren lotniska, strefy wokół lotniska mające znaczenie dla jego funkcjonowania, powierzchnie ograniczające przeszkody, a także obszar ograniczonego użytkowania, jeżeli został utworzony.

- Poza dotychczasowymi elementami, plan generalny lotniska użytku publicznego będzie zawierał harmonogram priorytetów, w tym etapowy plan wdrażania, a także w przypadku lotnisk nowo zakładanych uzasadnienie wyboru lokalizacji uwzględniające czynniki ekonomiczne, operacyjne, społeczne i środowiskowe - brzmi Ocena Skutków Regulacji.

Zobacz również:  Plan generalny lotniska nie zablokuje inwestycji

Konsultacje z gminami

Dodatkowo przewiduje się, że plan generalny będzie jak dotychczas konsultowany z objętymi nim gminami, a dodatkowo z samorządem województwa, głównymi użytkownikami lotniska oraz z zarządcami infrastruktury drogowej i kolejowej, jeśli w planie generalnym przewidziano ograniczenia związane z powiązaniem lotniska z istniejącą lub przewidywaną infrastrukturą drogową lub kolejową.

Po konsultacjach plan generalny lotniska, tak jak dotychczas będzie podlegał zaopiniowaniu przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a następnie uzgodnieniom z ministrem obrony narodowej i ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, a ostatecznie będzie przestawiany do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu.

Projekt zakłada, że plan generalny będzie aktualizowany raz na siedem lat, ale będzie to możliwe częściej w przypadku zmiany warunków, no. ekonomicznych, operacyjnych, środowiskowych, finansowych czy z konieczności uwzględnienia zmian eksploatacyjnych i technicznych cech lotniska.