W upadłości ani rozwód, ani rozdzielność majątkowa nie ochronią przed długami małżonka

Domowe finanse Finanse Upadłość konsumencka

Sytuacja małżonka osoby, która narobiła długów i planuje ogłosić upadłość konsumencką, jest fatalna. Jedyne co może zrobić, to ustawić się w kolejce z innymi wierzycielami. Cały wspólnie wypracowany majątek trafia bowiem do masy upadłościowej. Zdarza się też, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka. Rozwód czy rozdzielność majątkowa okazują się być nie zawsze jednak dobrym wyjściem awaryjnym.

10.05.2024

Luki w prawie restrukturyzacyjnym. Na wdrożenie wciąż czeka dyrektywa drugiej szansy

Spółki Prawo europejskie Upadłość

Ruszyły prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

09.05.2024

Punkty ładowania samochodów elektrycznych nie wszędzie, są wytyczne w tej sprawie

Transport

Naukowcy we współpracy ze Strażą Pożarną przygotowali rekomendacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej dla budynków, w których parkują i są ładowane e-pojazdy. Zawierają dwa kluczowe punkty: szybką detekcję i ograniczanie rozprzestrzeniania się pożaru. Wiele garaży podziemnych wymaga inwestycji w dostosowanie do zaleceń.

08.05.2024

Poważne skutki, ale niewielka odpowiedzialność po blokadzie firmowego konta

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przepisy o blokadach rachunków bankowych firm są zbyt często wykorzystywane przez osoby, które fałszywie posądzają innych przedsiębiorców o nieuczciwe działania - alarmują prawnicy. Problemem jest bowiem to, że z ewentualnych fałszywych oskarżeń bardzo trudno się wytłumaczyć, a przedsiębiorca pozostaje bez środków do prowadzenia biznesu. Konieczna jest nowelizacja, na co - po raz kolejny - zwraca też uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

08.05.2024

Mały sklep będzie musiał przyjąć butelkę po piwie bez paragonu, o ile je sprzedaje

Odpady Prawo gospodarcze

Punkt zbiórki kaucjonowanych opakowań w każdej gminie i zwrot butelek tego samego rodzaju także do małych sklepów - przewiduje projekt nowelizacji ustawy kaucyjnej, który został opublikowany w najdłuższy weekend Europy. Zgodnie z zapowiedzią resortu system ma wejść w życie w 2025 roku - choć z jednym wyjątkiem. 

07.05.2024

Dyrektywa w sprawie należytej staranności powoli wkracza do polskiego prawa

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy nakładającej na część firm obowiązek przedstawiania ujednoliconych raportów dotyczących działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszyły. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że projektodawca poszedł wręcz o krok dalej, bo firmy będą musiały podać w swoich raportach informacje o podejmowanych działaniach w zakresie łagodzenia negatywnego wpływu ich działalności, np. na środowisko.

06.05.2024

Firma ma problem ze spłatą długu. Czy windykacja przedsądowa się opłaca?

Finanse Egzekucja

Windykację można zdefiniować jako podejmowanie działań zmierzających do nakłonienia dłużnika do spłaty długu. Nie jest ona tym samym, co egzekucja prowadzona przez organy państwowe, np. komorników. W większości przypadków zdecydowanie warto podjąć próbę windykacji, pamiętając jednak, że może ona przebiegać jedynie w granicach wyznaczonych przez prawo.

04.05.2024

Wnioski o bon energetyczny będzie można składać od 1 sierpnia

Rynek i konsument Energetyka

Rząd planuje przedłużyć w drugiej połowie 2024 r. obowiązywanie ceny maksymalnej za prąd dla gospodarstwach domowych. Wysokość ceny wyniesie 500 zł/MWh. Ponadto chce wprowadzić wsparcie dla osób o niskich dochodach w formie bonu energetycznego. Osoba samotna otrzyma bon, jeżeli jej dochód nie przekroczy 2500 zł a rodzina - 1700 zł na osobę. Najnowsza wersja projektu przewiduje, że wnioski będzie można składać przez dwa miesiące.

03.05.2024

Wyciek danych klientów chińskiego sklepu internetowego - prezes UODO zawiadamia prokuraturę

RODO Ochrona danych

Prezes UODO zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sprawców publikacji danych polskich klientów platformy sprzedażowej pandabuy.com. Dane osobowe klientów chińskiej platformy zakupów online, pośredniczącej w zakupach od chińskich sprzedawców, wyciekły z serwisu i zostały opublikowane w zagregowanych formach na innych stronach internetowych.

02.05.2024

Zasady systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa - jest projekt ustawy

Nowe technologie RODO

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Jak przekazano, celem jest organizacja systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa w Polsce, w szczególności ustanowienie procedur niezbędnych do zapewnienia prawidłowości procesów certyfikacyjnych, a także określenie sposobu sprawowania nadzoru i kontroli w zakresie stosowania przepisów ustawy.

02.05.2024

Blokady rachunków bankowych doprowadzają firmy do upadku - potrzebne zmiany

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Planowane zmiany deregulacyjne dotyczące kontroli w przedsiębiorstwach nie dotykają sedna problemu - uważają prawnicy. W praktyce dla firm najbardziej dotkliwe są blokady środków na rachunkach bankowych. Eksperci podkreślają, że przesłanki zawarte w przepisach są nieostre, a decyzje mogą być podejmowane nawet na podstawie donosów. Potrzebna jest nowelizacja, bo szkody wyrządzone zastosowaniem takich środków są często nie do odwrócenia.

02.05.2024

"Chmura dla przedsiębiorców" - nowy przewodnik Ministerstwa Cyfryzacji

Nowe technologie Prawo gospodarcze

We współpracy trzech instytucji – Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii powstał nowy przewodnik, który ma na celu wesprzeć przedsiębiorców w transformacji cyfrowej swoich firm. "Chmura dla przedsiębiorców" to baza wiedzy zawierająca porady, przykłady zastosowania nowoczesnych technologii oraz ważne informacje dotyczące korzystania z chmury.

01.05.2024

Budowa wiaty obok domu jednorodzinnego bez formalności, ale pod pewnymi warunkami

Budownictwo

Co do zasady, wybudowanie wiaty obok domu jednorodzinnego jest całkowicie odformalizowane – w większości przypadków do rozpoczęcia budowy nie będzie wymagane nawet zgłoszenie. Istotna jest jednak funkcja wiaty - czy będzie ona miejscem postojowym lub składowiskiem materiałów palnych. W takim wypadku na umiejscowienie wiaty będą miały wpływ przepisy szczególne.

01.05.2024

Przedsiębiorcy zaoszczędzą na wpisach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Prawo gospodarcze

Zmniejszenie kosztów dla przedsiębiorców i rezygnacja z uciążliwych obowiązków administracyjnych poprzez zniesienie obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów dokonywanych w KRS. To jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

30.04.2024

Powstanie kodeks dobrych praktyk dotyczących nadzoru właścicielskiego w spółkach

Spółki Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Zawarte w dokumencie rekomendacje mają przyczynić się do profesjonalizacji nadzoru nad podległymi spółkami. Zespół ma opracowywać analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których minister aktywów państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów.

30.04.2024

Sprzedaż kredytu frankowego to jak stąpanie po kruchym lodzie

Banki Kredyty frankowe

W internecie pojawia się coraz więcej ofert dotyczących sprzedaży kredytu frankowego. Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które chcą mieć "święty spokój" i raz na zawsze pozbyć się problemu. Nie chcą czekać długich lat na wyrok sądowy i płacić prawnikom. Nie zawsze jednak to się opłaca. Dokonanie sprzedaży nie oznacza też wcale, że uniknie się wizyt w sądzie. Pułapek na kredytobiorców czyha jednak znacznie więcej. 

30.04.2024

Resort cyfryzacji zapowiada doprecyzowanie przepisów wdrażających DSA

Nowe technologie Prawo europejskie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu konsultacji publicznych w sprawie przepisów wdrażających Akt o usługach cyfrowych (DSA, Digital Services Act) w Polsce. W ramach opiniowania swoje uwagi przekazało 27 podmiotów, a część z nich wpłynie na wprowadzenie zmian w projekcie na kolejnych etapach procesu legislacyjnego. Mają one objąć m.in. doprecyzowanie systemu nakładania kar.

29.04.2024

Jak zarobić na deptakach i festynach bez szefa i własnej firmy

Finanse

W sezonie wiosenno-letnim można dorobić w ramach działalności nierejestrowej, np. sprzedając słodycze czy gadżety podczas jarmarków lub w miejscowościach turystycznych. Trzeba jednak pamiętać zwłaszcza o prowadzeniu uproszczonej ewidencji sprzedaży, ewentualnej konieczności posiadania kasy fiskalnej oraz o rocznym rozliczeniu podatku do końca kwietnia. W tym ostatnim wypadku zostało niewiele czasu.

29.04.2024

Niełatwo uciszyć głośnego przedsiębiorcę w sąsiedztwie, ale jest to możliwe

Środowisko Nieruchomości

Nie zawsze można wyeliminować nadmierny hałas dobiegający z sąsiedztwa. Czasem wiązałoby się to z zakazaniem prowadzenia działalności gospodarczej, będącej przyczyną hałasu. Jeśli nie da się uciszyć kłopotliwej firmy, to można żądać od niej odszkodowania za nadmierny hałas. Poszkodowani mają do dyspozycji środki o charakterze administracyjnym, karnoprawnym, jak i możliwość dochodzenia roszczeń na gruncie prawa cywilnego.

27.04.2024