Obowiązkowe klauzule pomogą wykonawcom przetargów przy waloryzacji pensji pracowników

Zamówienia publiczne

W umowie o zamówienie publiczne trzeba zawrzeć klauzule waloryzacyjne, w tym m.in. związane ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia. To wykonawca, co do zasady, musi zadbać, żeby uzyskać waloryzację wynagrodzenia związaną z lipcową podwyżką minimalnej pensji. Może jednak na to liczyć jedynie, gdy zatrudnia osoby na poziomie najniższej płacy krajowej albo najniższej stawki godzinowej.

22.07.2024

Nowe zaktualizowane zasady programu "Mieszkanie na start"

Budownictwo Kredyty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało kolejną wersję projektu nowego rządowego programu kredytowego "Mieszkanie na start". Ma on zastąpić program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem ich uzyskania ma być kryterium dochodowe. Program ma ruszyć w przyszłym roku.

20.07.2024

Kredyt „Wsparcie w starcie” dla opiekunów osób z niepełnosprawnością na nowych zasadach

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Z dofinansowania na samozatrudnienie w projekcie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą teraz skorzystać także osoby pracujące, ale muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy jako poszukujące pracy. Podobnie jak opiekunowie osób z niepełnosprawnością - dla nich oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze. Nabór wniosków do projektu już został uruchomiony.

20.07.2024

W ramach kredytu #naStart państwo dołoży też do zakupu apartamentu

Banki Kredyty Nieruchomości

Rządowy program kredytowy #naStart wykuwa się w bólach i budzi wciąż kontrowersje. Jego nowa odsłona nie zawiera limitów ceny mkw. mieszkania. Będzie można więc kupić przy wsparciu państwa także duży apartament. Zdaniem ekspertów takich zakupów państwo wspierać nie powinno. Poza tym rodzina z minimum trójką dzieci może posiadać tytuł do innego mieszkania, które będzie mogła wynająć i na tym zarabiać, co też budzi wątpliwości. 

19.07.2024

Rząd przeznaczy 47 mld złotych na budownictwo społeczne do 2030 roku

Nieruchomości

Do 2030 roku rząd chce przeznaczyć 47 mld złotych na budownictwo społeczne - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecnie w kraju funkcjonuje 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. SIM-y mają status spółek "non profit". Budowane przez nie mieszkania są przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na płacenie czynszu, ale nie posiadają odpowiednich środków do zakupu własnego mieszkania.

18.07.2024

MKiŚ: Kolejna fala fałszywych informacji na temat podwyżek cen prądu i gazu

Energetyka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że nie trzeba nikomu płacić, aby korzystać z niższych taryf za prąd i gaz. Tymczasem w sieci nasiliła się fala fałszywych informacji dotyczących konieczności wniesienia rzekomo obowiązkowych opłat. Resort zaznacza, że to kolejna fala dezinformacji, która ma wprowadzić klientów w błąd. Apeluje też o czujność i korzystanie z rzetelnych źródeł informacji.

18.07.2024

Pierwsze pytania w sprawie WIBOR-u trafiły do TSUE. Złotówkowicze idą w ślady frankowiczów

Banki Kredyty

Do Trybunału Sprawiedliwości UE trafiły pierwsze pytania prejudycjalne dotyczące kredytów z WIBOR-em. Możliwość kwestionowania tego wskaźnika nie będzie oznaczała automatycznego usunięcia go ze wszystkich umów czy uznania ich za nieważne, natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że TSUE przyzna sądom krajowym możliwość jego usuwania. Wtedy ruszy lawina pozwów, tym razem nie frankowiczów, lecz złotówkowiczów. Bankowi prawnicy studzą emocje. Ich zdaniem TSUE stanie po ich stronie.

17.07.2024

Frankowicze coraz częściej zaprzestają spłacania rat

Banki Kredyty frankowe

Samowolne zaprzestanie spłacania rat kredytu jest dla frankowiczów ryzykowne. Wyjątkiem są klienci Getin Noble Banku, którzy nadpłacili kapitał, gdyż nie mają oni szansy na jego odzyskanie. Lepszym rozwiązaniem jest wystąpienie o zabezpieczenie powództwa w postaci zaprzestania spłacania rat, ale zdarza się, że sądy rozpatrują takie wnioski nawet przez kilkanaście miesięcy.

17.07.2024

Prace nad Kredytem na Start będą jednak kontynuowane

Domowe finanse Kredyty Nieruchomości

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów. Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie ok. 100 tys. kredytów naStart o średniej wartości 410 tys. zł - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

16.07.2024

Firmy muszą oddawać pieniądze z czasów funduszy covidowych. Grozi im upadłość

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Bez tarcz finansowych od Polskiego Funduszu Rozwoju wielu przedsiębiorstw nie udałoby się uratować w trudnym czasie pandemii COVID-19. Do prawników zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej trafiają jednak sygnały, że dochodzi do sytuacji, gdy PFR wzywa firmy do zwrotu pieniędzy z tarcz. Jak mówią eksperci, dochodzi tutaj do poważnego nieporozumienia. Niektórzy przedsiębiorcy nie byli bowiem świadomi różnicy między tarczami i nie spodziewali się konieczności zwracania przyznanych ich środków.

16.07.2024

Specfundusz na wydatki wojenne nie podoba się resortowi finansów

Administracja publiczna Spółki

Ważą się losy Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który planuje stworzyć ministerstwo spraw wewnętrznych. Przeciwny jest resort finansów. Nie chce, żeby środki budżetowe płynęły do kolejnego zewnętrznego funduszu, co w ostatnich latach było bardzo popularną praktyką. Natomiast KGHM i Orlen, które mają wpłacać grube miliardy na jego funkcjonowanie, wytykają dziury w zasadach finansowania.

16.07.2024

Europejski AI Act opublikowany

Nowe technologie

12 lipca 2024 roku rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

15.07.2024

UOKiK: PayPal Europe stosuje niedozwolone postanowienia, jest kara

Ochrona konkurencji

Ponad 106 mln zł ma zapłacić PayPal Europe za stosowanie niedozwolonych postanowień w umowach. - Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

15.07.2024

Banki wzywają frankowiczów do zwrotu kapitału kredytu i przerywają bieg przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Od kilku tygodni banki masowo wysyłają do frankowiczów wezwania do zwrotu kapitału kredytu. Powody są dwa. W tym roku wcześniej banki rozpoczynają "akcję" przerywania biegu przedawnienia kolejnego "rocznika" kredytobiorców. Tym razem dotyczy to  osób, które zaciągnęły kredyt w 2021 r. Ale nie tylko o to chodzi. Banki planują naliczać również odsetki za opóźnienie za okres po terminie wskazanym w wezwaniu na zwrot środków, co zdaniem prawników frankowiczów jest działaniem bezprawnym. 

15.07.2024

RPO: Stalking windykatorów wobec dłużników wciąż nie jest karalny. Odpowiedź MS

Finanse

Nadal nie jest karalne uporczywe nękanie dłużników przez pracowników firm windykacyjnych w celu zwrotu wierzytelności. Przestępstwo takie nie zostało bowiem wprowadzone do kodeksu karnego przy jego zmianie w 2022 r. - uważa RPO. W ocenie resortu sprawiedliwości aktualnie obowiązujące przepisy zapewniają dostateczną ochronę przed działaniami osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zajmujących się windykacją wierzytelności i nie istnieje konieczność zmian legislacyjnych w proponowanym przez RPO zakresie.

14.07.2024

Ogrodzenie nie może być z drutem kolczastym, ani z tłuczonym szkłem

Nieruchomości

Z budową ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m najczęściej nie będzie się wiązał wymóg uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W przypadku wyższych ogrodzeń inwestor będzie mógł przystąpić do robót budowlanych dopiero na podstawie zgłoszenia. Najlepiej dokonać go przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót.

13.07.2024

Osoba z niepełnosprawnością może liczyć na dotacje na założenie firmy

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba z niepełnosprawnością, która prowadzi własną działalność gospodarczą, może otrzymać m.in. dofinansowanie do odsetek kredytów czy refundację składek emerytalnych i rentowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Problem w tym, że informacja nie zawsze dociera do osób zainteresowanych, które często przypadkiem dowiadują się o tych możliwościach.

13.07.2024

Sejm uchwalił Prawo komunikacji elektronicznej 

Prawo gospodarcze

Sejm przyjął w piątek bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Obie ustawy implementują do polskich regulacji przepisy m.in. Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Ustawy trafią teraz do Senatu.

12.07.2024

Obowiązkowe e-Doręczenia ruszają 1 stycznia 2025 roku

Nowe technologie e-Doręczenia

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń to 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w MS wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski

12.07.2024

Omyłki oczywiste, choć nie dla każdego. Czasem potrzebna jest interwencja KIO

Zamówienia publiczne

Błąd oferenta nie zawsze oznacza wykluczenie z przetargu. Oczywistą omyłkę poprawi zamawiający, dlatego trzeba ją jak najszybciej zgłosić. A gdy jej nie uwzględni i wykluczy wykonawcę z przetargu, pozostaje możliwość odwołania się i szansa na zmianę decyzji przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zgubna dla wykonawcy może okazać się zarówno rutyna, jak i brak doświadczenia, a nawet niestaranne przekopiowanie kilku liter i cyfr.

12.07.2024
1  2  3  4  5    917