Sejm przyjął ustawę wraz z poprawkami legislacyjnymi zaproponowanymi przez Biuro Legislacyjne. Nowe przepisy mają ułatwić przedsiębiorcom organizację segregacji odpadów oraz wyeliminować zgłaszane przez branżę wątpliwości interpretacyjne. Ponadto, nowe przepisy umożliwią przekazywanie organom administracji (m.in. gminom) dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku.
Nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Ale niekoniecznie na terenie inwestycji >>
Zmiany od przyszłego roku
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Te przepisy miałyby zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia - u źródła. Nowe przepisy wprowadzają odpowiedzialność solidarną dotyczącą niezrealizowania obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, obejmującą m.in. wytwórcę odpadów BiR i następnego posiadacza takich odpadów. Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone zostały osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zgodnie nowymi przepisami od 2025 r., przez trzy lata 64,35 proc. wpływów do budżetu państwa z tytułu opłat rejestrowych i rocznych, związanych z obecnością przedsiębiorców w BDO, w będzie stanowić bezpośredni przychód NFOŚiGW. Dzięki temu, jak oszacowano, NFOŚiGW będzie mógł dofinansować BDO w latach 2025-2027 kwotą w sumie ok. 94 mln zł. Przepisy wprowadzają również możliwość finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych.
Dłuższy termin na cyfryzację
Nowela ma zapewnić odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa oraz wymianę zamortyzowanej infrastruktury technicznej BDO w 2025 roku. Baza umożliwia śledzenie odpadów, dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie przestępczości klimatycznej oraz realizację obowiązków prowadzenia ewidencji odpadów i składania sprawozdań przez ponad 600 tys. podmiotów wpisanych do Rejestru BDO.
Nowelizacja przesuwa również termin uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń w BDO, dzięki któremu możliwe będzie wystawianie za pośrednictwem BDO dokumentów, które obecnie mają formę papierową. Od 2026 r. taki moduł zostanie uruchomiony dla dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów opakowaniowych, z kolei od 2027 r. rozwiązaniem mają być objęte zaświadczenia dla odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów, a także dokumenty potwierdzające recykling dla odpadów z takich produktów, takich jak oleje i opony.(ms/PAP)