Będą zmiany w kontroli bezpieczeństwa produktów

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej będą mieli więcej kompetencji kontrolnych związanych z bezpieczeństwem produktów. Kontrole będzie można prowadzić również zdalnie - w przypadku produktów oferowanych do sprzedaży na odległość. Trwają prace nad przepisami wdrażającymi unijną dyrektywę w tej sprawie.

31.07.2024

Aplikantka Aleksandra Jarecka z medalem olimpijskim

Prawnicy

Brązowy medal drużynowy w szpadzie na Olimpiadzie w Paryżu zdobyła aplikantka adwokacka z Krakowa – Aleksandra Jarecka. Waleczność wykazała na szermierczej planszy w ostatnich sekundach walki o medal. Trenować szermierkę zaczęła w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Wcześniej ćwiczyła balet.

31.07.2024

Pokolenie Z - jak bezpiecznie wprowadzać młodych na rynek pracy

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Pokolenie Z, wychowane w erze cyfrowej, wchodzi na rynek pracy z zupełnie innymi oczekiwaniami niż jego poprzednicy. Młodzi pracownicy cenią sobie autentyczność, elastyczność oraz możliwość ciągłego rozwoju - wynika z raportu przygotowanego przez They.pl i Uniwersytet SWPS. Co ciekawe, aż 59 proc. z nich deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy. Przyszli pracodawcy stoją więc przed zupełnie nowym wyzwaniem – jak wdrożyć tak dynamiczną grupę pracowników w z pozoru nudne i skostniałe procedury z zakresu bezpieczeństwa pracy.

31.07.2024

NIK: Pozorny outsourcing w szpitalach w województwie podkarpackim

Zawody medyczne Zarządzanie

W czterech na pięć podkarpackich szpitalach, skontrolowanych przez NIK, funkcjonowało zjawisko pozornego outsourcingu, gdzie etatowi pracownicy medyczni świadczyli opiekę zdrowotną we własnym miejscu pracy, ale w czasie dodatkowym i z tytułu kontraktów podpisywanych z podmiotami zewnętrznymi. Outsourcing pracowniczy jest co do zasady dopuszczalny, ale nie na takich zasadach. NIK zwraca uwagę, że stwierdzona praktyka może zagrażać bezpieczeństwu zarówno pacjentów, jak i samego personelu.

31.07.2024

Kierowca nie zlikwiduje punktów karnych, a radary wrócą do samorządów

Prawo karne Transport

Uratujemy tysiąc istnień rocznie, jeśli wprowadzimy radykalne zmiany w przepisach. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad regulacjami dotyczącymi zatrzymywania praw jazdy na trzy miesiące za przekraczanie prędkości pojazdów o więcej niż 50 km/godz. w terenie niezabudowanym. Mają też zostać zlikwidowane przepisy dotyczące redukowania punktów karnych poprzez szkolenia. Eksperci zwracają uwagę, że konieczna jest zmiana infrastruktury drogowej i oddanie kontroli radarowej samorządom.

31.07.2024

Przepisy o patodeweloperce obowiązują od 1 sierpnia, ale nie ukrócą wszystkich patologii

Budownictwo

Po dwukrotnym przesunięciu daty wchodzą w życie przepisy o patodeweloperce. Mają one poprawić komfort życia mieszkańców bloków, ale czy faktycznie tak będzie? Eksperci mają wątpliwości. Ich zdaniem dużej różnicy raczej nie będzie. Sąsiedzi dalej będą zaglądać sobie w okna. Natomiast to, co odczujemy najbardziej, to kolejne uderzenie po kieszeni. Ceny mieszkań najprawdopodobniej wzrosną jeszcze bardziej.

31.07.2024

Od 1 sierpnia można składać wnioski o bon energetyczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Energetyka

Bon energetyczny to świadczenie pieniężne przysługujące jednorazowo po spełnieniu kryterium dochodowego. Dodatkowo podwyższonym bonem zostaną objęte gospodarstwa domowe, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną, np. pompą ciepła. Wnioski o wypłatę bonu energetycznego można składać od 1 sierpnia do 30 września. Wyjaśniamy zasady.

31.07.2024

Komu sprzedawca musi wystawić paragon

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

O tym, czy sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, decyduje status nabywcy. Sprzedawca musi wydać paragon osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie powinna być rejestrowana na kasie, ale przepisy tego nie zabraniają, więc nie będzie to błąd. Nie wystawia się też paragonu, gdy nabywcą jest jednostka samorządu terytorialnego.

31.07.2024

UODO: Ustawa o KAS sprzeczna z przepisami o ochronie danych osobowych

Administracja publiczna RODO Ochrona danych

Prezes UODO zwrócił się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o dostosowanie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej do wymogów wynikających z Konstytucji - poinformował urząd we wtorek. Według prezesa UODO dane osobowe zebrane przez KAS w konkretnych celach nie powinny być łączone z innymi danymi i wykorzystywane do celów nieprzewidzianych w prawie (np. analitycznych), gdyż stoi to w sprzeczności z przepisami RODO.

30.07.2024

Marynarka wojenna z proporcem nawiązującym do XVI wieku

Wojsko

MON chce przywrócić marynarce wojennej historyczny wzór proporca z 1937 roku, który używany był w czasie II Wojny Światowej. Kolejna zmiana ma dotyczyć wprowadzenia znaku szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności i umożliwienia umieszczania na sztandarach wojskowych insygniów orderów. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP.

30.07.2024

Minister Sprawiedliwości powołał kolejnych sędziów Sądów Dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych. To kolejny etap powołań, ma to związek z tym, że na przełomie czerwca i lipca 2024 r. kadencję zakończyło 129 dotychczasowych sędziów tych sądów. O wskazanie nowych kandydatów resort sprawiedliwości wystąpił do prezesów sądów apelacyjnych i wojskowych sądów okręgowych. 4 i 12 lipca powierzył obowiązki w sumie 124 sędziom.

30.07.2024

Unia Europejska zakazuje płatności gotówką

Finanse

Ograniczenia płatności gotówką miały w Polsce wprowadzić w 2023 r. przepisy w ramach pakietu Polskiego Ładu. Zrezygnowano z nich po społecznej krytyce. W kwietniu tego roku Parlament Europejski przyjął przepisy uniemożliwiające płatności gotówką w przypadku transakcji powyżej 10 tys. euro. Zakaz wejdzie w życie w 2027 roku i tym razem może się okazać nieodwołalny. Dodatkowo planowany jest nakaz weryfikacji transakcji indywidualnych powyżej kwoty 3 tys. euro. Może to wydłużyć czas zakupów i zwiększyć koszty działania firm handlowych.

30.07.2024

Zostań rzecznikiem patentowym! Trwa nabór na aplikację

Własność przemysłowa

Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Dokumenty można składać do 13 września br.

30.07.2024

Jest już projekt rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości

Prawnicy Prokuratura

Projekt ustawy o Prokuraturze, który trafił właśnie do opiniowania zakłada ustanowienie Prokuratora Generalnego, który nie będzie złączony z funkcją Ministra Sprawiedliwości. Powoływać go będzie Sejm, za zgodą Senatu, bezwzględną większością głosów. Zgodnie z nim nie będzie już Prokuratury Krajowej - powszechnymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury będą więc: Prokuratura Generalna oraz prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe.Zmiany nastąpią również w wynagrodzeniach dotychczasowych prokuratorów z PK przeniesionych na niższy szczebel.

30.07.2024

MC: Większość urządzeń elektronicznych musi mieć gniazda USB typu C

Domowe finanse Prawo europejskie

Większość urządzeń elektronicznych w Polsce od 28 grudnia 2024 r. będzie musiała posiadać uniwersalne gniazda USB typu C. Chodzi m.in. o telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe czy słuchawki. Od 28 kwietnia 2026 r. przepisy te mają dotyczyć też laptopów - o zmianie poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.

30.07.2024

MRPiPS pracuje nad zmianą przepisów regulujących pracę w upale

Prawo pracy BHP

Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.

30.07.2024

Zakłady patomorfologii od ponad roku nie mogą uzyskać akredytacji i finansowania z NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu 2023 roku zakończył się proces akredytacji jednostek diagnostyki patomorfologicznej (JDP) realizowany w ramach projektu PO WER. Akredytację otrzymało ponad 40 zakładów. To warunek finansowania z NFZ procedur patomorfologicznych. Kolejne zakłady chciałyby uzyskać taki certyfikat, ale nie mają możliwości. Założeń sprawdzonych w pilotażu nie zaimplementowano bowiem do całego systemu ochrony zdrowia. Proces akredytacji JDP, mimo wielokrotnych zapowiedzi resortu zdrowia, nie został wznowiony.

30.07.2024

Przepisy o zarzucie potrącenia do wyrzucenia z procedury czy do naprawy?

Prawo cywilne

W związku z zapowiedziami poprawiania niektórych regulacji z tzw. wielkiej nowelizacji procedury cywilnej z 2019 r., proponowane jest nowe uregulowanie zarzutu potrącenia. Chodzi o to, by możliwe było załatwienie w jednym postępowaniu wzajemnych rozliczeń stron - ale bez możliwości wykorzystywania tej instytucji do komplikowania i wydłużania procesów.

30.07.2024

Problem kłopotliwych kredytów niedługo doczeka się regulacji

Banki Kredyty

Szykują się zmiany w obszarze kredytów nieobsługiwanych. Firmy dochodzące należności mają trafić pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i będą zobowiązane do uzyskania stosownego zezwolenia i spełnienia szeregu obowiązków nadzorczych. Projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów ma na celu m.in. zmniejszenie ryzyka związanego z kredytami zagrożonymi.

30.07.2024

Strona TK to nie miejsce na "ogłaszanie" wyroków

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego na stronie internetowej. Chodzi o wyroki, które nie zostały opublikowane w dzienniku urzędowym, co istotne - nie wszystkie zostały wydane w składzie z tzw. dublerami. Prawnicy są zgodni, że "zawieszenie" ich na stronie TK nie spowoduje, że formalnie obowiązują. Wątpliwości dotyczą natomiast samego ogłoszenia bo - według części z nich - sam TK i to za czasów poprzedniego prezesa, wyrażał pogląd, że wystarczy do tego sala rozpraw i zakwestionowany przepis nie może być stosowany.

30.07.2024