- Rzecznik patentowy to zawód przyszłości, który pozostaje w bezpośrednim związku z rozwojem świata i innowacjami. Takie zagadnienia jak znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe są podstawą bezpieczeństwa biznesowego każdej organizacji, która troszczy się o swoją przewagę konkurencyjną. Osoba wykonująca ten zawód jest nie tylko profesjonalnym pełnomocnikiem w sprawach własności intelektualnej, ale i świetnym doradcą biznesowym – mówi Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (PIRP). 

Dla kogo aplikacja rzecznikowska?

Aplikacja rzecznikowska to szansa na kontynuowanie nauki i rozwoju zawodowego, z której warto, aby skorzystały przede wszystkim osoby, które:

  • ukończyły studia magisterskie o profilu technicznym, prawniczym lub ekonomicznym, ale lista ta nie jest zamknięta, w zawodzie sprawdzą się też absolwenci innych kierunków przydatnych do wykonywania tego zawodu,
  •  interesują się własnością intelektualną, czyli ochroną dóbr niematerialnych,
  • sprawdzają się w interdyscyplinarnych projektach,
  •  lubią międzynarodowe środowisko pracy,
  • chcą wykonywać inspirujący i ciekawy zawód.

Warto też podkreślić, że aplikację rzecznikowską można ukończyć równolegle z aplikacją adwokacką i radcowską.

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

Pierwszy krok to złożenie wniosku oraz kilku innych dokumentów (można skorzystać ze wzorów Polskiej Izby Rzeczników Patentowych) i wniesienie opłaty za egzamin. Czasu jest dużo, bo do 13 września. Następnie 5 października w siedzibie Polskiej Izby Rzeczników Patentowych w Warszawie odbywa się egzamin konkursowy (egzamin wstępny).

- Egzamin to test sprawdzający wiedzę z zakresu techniki, prawa ustrojowego i konstytucji, przepisów prawa własności intelektualnej oraz znajomość języka obcego - mówi prezeska PIRP.

Aplikacja trwa trzy lata. Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym analogicznie do studiów zaocznych. Przez cały okres aplikacji kandydata na rzecznika patentowego wspiera wybrany przez niego patron, który jest rzecznikiem patentowym. Na koniec, po 3 latach aplikacji,  aplikant zdaje egzamin kwalifikacyjny i uzyskuje uprawnienia zawodowe.

- Kariera rzecznika patentowego może potoczyć się w wielu różnych kierunkach, dlatego między innymi jest to zawód dla osób, które są otwarte na wiele możliwości. Rzecznicy patentowi mogą pracować w uznanych przedsiębiorstwach, kancelariach patentowych, zakładać własne kancelarie, pracować na uczelniach wyższych czy też świadczyć usługi w oparciu o umowy cywilnoprawne – wylicza prezeska PIRP. Kolejnym krokiem w rozwoju zawodowym może być także uzyskanie kwalifikacji europejskiego rzecznika patentowego, reprezentującego klientów przed Europejskim Urzędem Patentowym.  

W Polsce uprawnienia rzecznika patentowego ma zaledwie 1000 osób.