O decyzjach ministra poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - W ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych. W państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa - wskazał minister Bodnar. Nowych rzecznikom powiedział, że "liczy, iż stworzą sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom".

Czytaj: KRS skarży do TK zmiany w dodatkach dla rzeczników dyscyplinarnych >>

Co wynika z przepisów?

Kadencja sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym i przy Wojskowym Sądzie Okręgowym trwa sześć lat. W komunikacie podkreślono, że w 2018 r. sędziowie dyscyplinarni zostali powołani na pierwszą kadencję, którą na na przełomie czerwca i lipca br. zakończyło 129 sędziów. O wskazanie nowych kandydatów resort wystąpił do prezesów Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Sądów Okręgowych.

Jak przypomina MS, obowiązki sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych i sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Wojskowych Sądach Okręgowych powierza Minister Sprawiedliwości na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Łącznie tę funkcję pełni 137 sędziów. Zgodnie z ustawą kandydaci na sędziów dyscyplinarnych muszą posiadać co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego.

Minister Sprawiedliwości 4 lipca 2024 r. powierzył obowiązki Sędziego Dyscyplinarnego 52 osobom, a 12 lipca 2024 r. kolejnym 72 sędziom.