NFZ wyjaśnia, kto i jaki dodatek otrzyma za walkę z COVID-19 w jednym miejscu

Finanse Opieka zdrowotna Koronawirus

Medycy bezpośrednio zaangażowani w leczenie pacjentów z COVID-19 otrzymają dodatek, mający być rekompensatą za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie. NFZ opublikował wyjaśnienia komu i w jakiej wysokości przysługuje ten dodatek.

18.05.2020

Medycy pracujący blisko za granicą zwolnieni z kwarantanny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze i pielęgniarki z Polski pracujący w przygranicznych szpitalach w innych państwach mogą przekraczać już granicę bez konieczności poddawania się kwarantannie po przyjeździe do kraju. Inni zatrudnieni w ten sposób zostali z tego obowiązku zwolnieni już wcześniej, ale pracowników służby zdrowia to nie dotyczyło.

18.05.2020

Szpitale w czasie epidemii działały na kredyt

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówki medyczne mają ogromne zaległości wykonywaniu zabiegów przez przestój z powodu epidemii. W chirurgii liczba przeprowadzonych w kwietniu operacji spadła o 70 procent, w porównaniu do ubiegłego roku. Dyrektorzy szpitali nadal nie wiedzą czy będą musieli szybko "nadrabiać" te operacje, skoro NFZ za nie płacił, a nie zostały wykonane.

18.05.2020

Część szpitali "jednoimiennych" zmieni swój profil

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczanie liczby szpitali jednoimiennych, czyli w całości przeznaczonych do leczenia zarażonych koronawirusem. Z informacji resortu wynika, że analizowana jest także możliwość uruchomienia w niektórych szpitalach jednoimiennych innej działalności szpitalnej.

14.05.2020

W czasie pandemii dzieci chorują mniej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarze rodzinni przeszli na tryb teleporad i ich statystki dowodzą, że do przychodni chce zgłaszać się znacznie mniej rodziców z małymi dziećmi. A lekarze obserwują, że maluchy mniej chorowały w marcu i w kwietniu, czyli w czasie corocznego natężenia zachorowalności, bo nie chodziły do szkół i przedszkoli, a tym samym nie przenosiły infekcji.

14.05.2020

Nowy etap pandemii - potrzebny oddział zakaźny w każdym powiecie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ponieważ zdaniem epidemiologów wkraczamy w kolejną fazę epidemii, to należy odejść od systemu szpitali jednoimiennych, które świecą pustkami i stworzyć w każdej placówce powiatowej oddział, na którym mogliby być hospitalizowani pacjenci z COVID19 z danego terenu.

13.05.2020

Stomatolodzy powinni nadal leczyć tylko najbardziej cierpiące osoby

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Minister zdrowia upublicznił zalecenia dotyczące udzielania usług medycznych w kilkunastu dziedzinach medycyny. Te wskazują, że np. dentyści powinni przyjmować tylko tych pacjentów, którzy pilnie potrzebują pomocy, a odwołać wszelkie wizyty związane ortodoncją czy protetyką.

12.05.2020

MSWiA likwiduje swoją odrębną inspekcję sanitarną

Policja Opieka zdrowotna

Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.

12.05.2020

Mniej pieniędzy trafia do NFZ - szpitale martwią się o fundusze na leczenie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wpływy ze składki zdrowotnej zmalały o 1 mld zł w kwietniu 2020 roku porównaniu z kwietniem 2019 r. Dyrektorzy szpitali martwią się o finanse, ale jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał coraz mniej, rząd ma obowiązek go dotować w ramach przepisów o dochodzeniu do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r.

12.05.2020

Rząd ubezpiecza medyków pracujących przy epidemii, a umierają nieubezpieczeni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Ubezpieczeniem na życie w związku z pracą przy epidemii koronawirusa zostali objęci przez rząd tylko pracownicy szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych. Tymczasem z powodu COVID-19 umierają na razie tylko medycy z innych szpitali, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w środki ochrony osobistej. A ich rodziny nie dostaną rekompensat, bo nie były ubezpieczone.

08.05.2020

Dziurawe przepisy ograniczają pracę medykom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Przepisy o nakazie pracy w jednym miejscu dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, pracujących przy zwalczaniu epidemii koronawirusa, są niejasne. Nie wiadomo czy obejmują medyków z oddziałów zakaźnych, czy też wszystkich innych w szpitalu, którzy mają styczność z pacjentami z COVID-19. Nie wskazano też kto zrekompensuje im straty finansowe.

07.05.2020

Pracujący tuż za granicą zwolnieni z kwarantanny, ale medycy nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki z Polski pracujący w przygranicznych szpitalach mogą przekraczać granicę, ale po przyjeździe do kraju muszą poddać się kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są wszyscy pozostali pracujący w państwach sąsiadujących w ramach strefy Schengen.

06.05.2020

Szpitale zaczynają wracać do normalności

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Placówki medyczne dostały zielone światło od samorządów i NFZ na uruchamianie planowych przyjęć na badania i zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne czy okulistyczne. To ważne nie tylko z perspektywy pacjentów, którzy czekają na zabiegi, ale także płynności finansowej szpitali. Pacjenci przed przybyciem do placówki będą musieli poddawać się obowiązkowym testom w kierunku COVID-19.

05.05.2020

Lepszy brak wyniku testu, niż nieprawdziwy wynik

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Testy w kierunku koronawirusa mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne, bo niektóre laboratoria przyjmują do badań niewłaściwie transportowane próbki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie i przewóz testów jest kluczowy dla ich wyniku. W czasach epidemii wytyczne w tym zakresie to za mało - powinna wreszcie powstać ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.

04.05.2020

Bez skierowania można się dostać do kilku specjalistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do lekarzy kilku specjalności przyjmujących w ramach publicznego systemu, m.in. psychiatry, onkologa czy ginekologa można dostać się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Do pozostałych nadal musi pokierować medyk pierwszego kontaktu

02.05.2020

Tylko w stanie nadzwyczajnym można zmusić obywateli do walki z epidemią

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy, które nakładają obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii naruszają prawa człowieka, ponieważ nie ogłoszono stanu nadzwyczajnego. Do Polski już raz przylepiono "łatkę" państwa, w którym tolerowana jest praca przymusowa. Kolejne oskarżenie postawiłoby nasz kraj w bardzo złym świetle - wskazuje dr Ewa Podgórska-Rakiel,

01.05.2020

Minister: Nie zakazałem obecności ojca przy porodzie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje kobiece domagają się przywrócenia porodów rodzinnych argumentując, że matki rodzące bez osoby bliskiej są zestresowane i narażone na depresję poporodową. Tymczasem minister zdrowia wskazuje, że nigdy nie zablokował tej możliwości.

30.04.2020

Rząd wprowadza nowe zasady korzystania z usług rehabilitacyjnych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Usługi rehabilitacyjne ruszą na początku maja - poinformowali w środę premier i minister zdrowia. W gabinetach będzie jednak obowiązywał reżim sanitarno-epidemiologiczny, a pacjent będzie mógł przyjść na wizytę po uprzednim wywiadzie epidemiologicznym.

29.04.2020

Rząd otwiera muzea i boiska, można chodzić na rehabilitację

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.

29.04.2020