Polacy na L4 chorują, pracują, wypoczywają i opiekują się dziećmi

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Pracodawcy i ZUS mają coraz większy problem z absencją chorobową. Są zakłady, w których pule ludzi zatrudnianych na tzw. zakładkę stale rosną. W niektórych firmach są wyspecjalizowane pliki excelowskie i ludzie, którzy wyliczają, kiedy się opłaca przyjść do pracy, a kiedy nie. Zdaniem ekspertów, pracodawcy, którzy nic nie robią, by ograniczyć absencję, dają ciche przyzwolenie na nieobecność pracowników.

17.07.2021

Reforma lekarzy rodzinnych dopiero za półtora roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do końca sierpnia zespół do spraw reformy podstawowej opieki zdrowotnej ma wypracować nowe zasady wyceny teleporad. Następnie zajmie się opieką koordynowaną, a dopiero w trzeciej kolejności systemowymi zmianami w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych. Jednak pewne jest, że stawka kapitacyjna pozostanie w niezmienionej wysokości.

16.07.2021

Polacy najbardziej boją się śmierci i utraty zdrowia

Pacjent Opieka zdrowotna

Śmierć najbliższej osoby,brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby - tego najbardziej boją się Polacy. W dalszej kolejności są to: nowotwór, brak pieniędzy na starość, utrata sprawności i brak dostępu do opieki medycznej. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków” przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeniową i firmę Deloitte.

15.07.2021

Gryglewicz: W szpitalach może zabraknąć lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W niektórych dziedzinach medycznych brak kadry lekarskiej jeszcze bardziej się zaostrzy. Możemy spodziewać się ogromnego kryzysu w podstawowych dziedzinach medycyny: internie, chirurgii, pediatrii i ginekologii. W wielu oddziałach szpitalnych zabraknie lekarzy - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.07.2021

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

13.07.2021

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021

Konkurs dla liderów zmian w ochronie zdrowia trwa! Zapraszamy do udziału

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.

12.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

Nowe rozporządzenie poszerza grupę zwolnionych z kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.

10.07.2021

Profilaktyka 40 plus – zmarnowany potencjał ankiety online

Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci krytykują ankietę, którą muszą wypełnić osoby 40 plus, by dostać skierowanie na uruchomiony przez rząd pakiet podstawowych badań. Wskazują, że jest ona zaprzeczeniem działań profilaktycznych, może wprowadzić w błąd, a nawet wystraszyć pacjentów. Co więcej została przygotowana niezgodnie z prawem.

10.07.2021

Ministerstwo Zdrowia chce lepiej koordynować działania profilaktyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia powołano trzynastoosobowy zespół do spraw koordynacji działań profilaktycznych. W jego składzie nie ma przedstawicieli organizacji pacjenckich oraz lekarzy rodzinnych. Przewodniczącym zespołu został wiceminister Waldemar Kraska.

08.07.2021

Rząd szuka pomysłów na zaszczepienie większości Polaków, ale nie słucha ekspertów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd boi się czwartej fali pandemii i szuka pomysłów, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Zdaniem ekspertów program zachęt powinien zacząć działać jak najszybciej, by zdążyć z drugą dawką szczepionki przed jesienią. Nie wystarczy premiowanie lekarzy rodzinnych. Trzeba wysłać na wieś mobilne punkty szczepień, a przede wszystkim poprawić politykę informacyjną.

07.07.2021

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.

06.07.2021

Naukowcy apelują do MZ o zalecenia dot. wizyt u pacjentów niecovidowych w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. Jak podkreślają, brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta.

05.07.2021

Milion uczestników loterii szczepionkowej

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W ciągu dwóch dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób. - Zaszczep się i wygraj swoje bezpieczeństwo - zachęcał minister Dworczyk. Chętni, którzy chcą wziąć udział w loterii muszą się zapisać. Codziennie do wygrania będą nagrody - 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie.

02.07.2021

Przedstawicielstwa zawodów medycznych chcą dymisji ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy odwołania ministra zdrowia z powodu utraty zaufania do niego i braku dialogu - ogłosiły w piątek w wystąpieniu do premiera związki zawodowe reprezentujące branżę ochrony zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że w demokracji każdy ma prawo domagać się dymisji, a minister działa w interesie pacjentów.

02.07.2021

Wiceminister i dyrektorzy z MZ pokierują zespołem do reformy szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.

02.07.2021

Sąd: Obiecanych tabletek wczesnoporonnych nie dostarczył, więc ukarany za oszustwo

Prawo karne Opieka zdrowotna

Skazany oszukał kobietę, której miał pomóc w usunięciu ciąży. Nie pomógł i sobie zaszkodził, gdyż został uznany winnym wykorzystania desperacji poszkodowanej, która chciała zakupić tabletki poronne by dokonać nielegalnej aborcji. Sąd skazał go na przymusowe prace społeczne. Natomiast nie zasądził naprawienia szkody, gdyż rozporządzenie mieniem przez kobietę nie było godziwe.

02.07.2021

Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.

01.07.2021