W liście skierowanym do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, ponad 30 naukowców z ośrodków w całej Polsce zwraca się z apelem o wypracowanie zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych. Treść listu udostępniono w poniedziałek PAP. Chodzi o sytuację, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw COVID 19.

Autorzy listu podkreślają, że obecnie decyzja umożliwiająca wizytę bądź jej zabraniająca podejmowana jest przez dyrektora każdego szpitala. Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi.

Czytaj również: Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty>>
 

Dlaczego ograniczenie wizyt jest szkodliwe?

- Ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny. Zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw COVID 19, nie jest uzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach jest dopuszczony personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID 19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów - napisali naukowcy. O tym, jak naglący jest to problem, świadczą - zdaniem autorów listu - doniesienia medialne.  

Według sygnatariuszy apelu, przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby zarazem zachętę do szczepień - wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw COVID 19, cieszą się większymi przywilejami, niż osoby niezaszczepione. - Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień - czytamy w liście. I dalej: - Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, w której następuje radykalne łagodzenie obostrzeń w gospodarce i innych sferach życia publicznego. 

Pod listem podpisali się eksperci z ośrodków naukowych w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Olsztynie, Wrocławiu i innych miastach, reprezentujących różne dziedziny nauki. Są to m.in. dr hab. Natalia Letki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, prof. Barbara Klajnert-Maculewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Maciej Żylicz - biochemik i biolog molekularny, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maria Bryszewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Wojciech Dajczak z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, profesor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW Stefan Dziembowski, prof. Dariusz Jemielniak z ALK w Warszawie, prof. Ewa Matyja z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, dr hab. Joanna Trubicka - profesor Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka", prof. Anetta Undas z Collegium Medicum UJ.