- Od kwietnia 2020 roku, kiedy projekt został uruchomiony, widzimy niesamowitą zmianę w środowisku akademickim - o wsparciu psychologicznym na uczelniach się dyskutuje! Jest to temat poruszany np. na Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale też bezpośrednio przez studentów, którzy wychodzą z inicjatywą organizacji tego typu wsparcia - poinformował Parlament Studentów RP.
Zdalna edukacja pogłębia problemy psychiczne młodzieży>>>
Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty
Na podobny problem wskazywało Niezależne Zrzeszenie Studentów - z jego raportu wynikało, że jeżeli już studenci decydują się sięgnąć po pomoc, to muszą liczyć się z tym, że nie uzyskają jej od razu, ponieważ jak wskazuje 93 proc. respondentów czas oczekiwania na wizytę u specjalisty na NFZ jako zdecydowanie zbyt długi lub dość długi. Istnieje możliwość, by umówić się na wizytę u psychologa prywatnie.
Jednak jak wykazuje badanie NZS, dla studentów wcale nie jest to najdogodniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę studencki budżet - aż 83 proc. ankietowanych ocenia cenę prywatnej wizyty u psychologa jako zdecydowanie lub trochę za wysoką. Gdzie w takim razie studenci powinni szukać pomocy? Wydawałoby się, że na uczelni. Jednak aż 67 proc. studentów uważa, że promocja wsparcia psychologicznego na polskich uczelniach jest niewystarczająca, a co za tym idzie –wielu z nich nie wie o możliwości skorzystania z pomocy specjalisty. Warto zaznaczyć, że 2/5 respondentów korzystających z pomocy psychologicznej zadeklarowało chęć skorzystania z pomocy psychologa zatrudnionego na uczelni w razie potrzeby.
Raport Centrum Analiz NZS na temat zdrowia psychicznego napisany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii dostarcza niewątpliwie ciekawych danych dotyczących stanu zdrowia psychicznego wśród studentów polskich uczelni. Okazuje się, że dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego. -komentuje ekspert mgr Monika Pilińska, psycholog z Centrum Kreatywnego Rozwoju. Akcja #StudenciDlaZdrowia jest reakcją Niezależnego Zrzeszenia Studentów na bieżące wydarzenia. NZS wyciąga rękę do tych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniając bezpłatną pomoc, dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny psychologii.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.