Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Rodzic może otrzymać zwolnienie z pracy, jeżeli opiekuje się dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.

11.01.2022

Zasady postępowania ze zwłokami zależą od okoliczności zgonu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Sposób postępowania ze zwłokami zależy od miejsca zgonu i okoliczności, które mu towarzyszyły. Przepisy określają sposób postępowania w tym zakresie. Prawodawca wprowadził także specjalne procedury w odniesieniu do zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Regulacje te wdrażają szczególne środki ostrożności.

11.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

10.01.2022

Egzamin na szefa szpitala to wotum nieufności dla dobrych dyrektorów

Opieka zdrowotna Zarządzanie

By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.

07.01.2022

Ministerstwo rodziny poprawia program "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Prawie 3,2 mld zł w budżecie programu „Za życiem” jest dedykowane na zdrowie. MZ jest odpowiedzialne za 6 zadań programu w dwóch pierwszych priorytetach. W najbliższych latach program będzie kontynuowany i wciąż wsłuchujemy się w to, co należy poprawić – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski 4 stycznia na konferencji prasowej poświęconej zmianom w programie.

04.01.2022

Rzecznik przedsiębiorców apeluje o zmiany w składce zdrowotnej

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 

03.01.2022

NFZ zapłaci za terapię dzieci uzależnionych od technologii cyfrowych

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W 10 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Za terapię płaci NFZ.

03.01.2022

TSUE: Nie tylko opakowanie papierosów musi zawierać ostrzeżenie zdrowotne

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Przedsiębiorca zorganizował proces sprzedaży papierosów w sposób, który uniemożliwiał zapoznanie się z ostrzeżeniami zdrowotnymi na etapie oferowania produktu. Zamiast paczek przedstawiał ich ilustracje, bez informacji o szkodliwości papierosów. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że unijne prawo zakazuje ukrywania ostrzeżeń zdrowotnych. Tym samym nie można wykorzystywać ilustracji, które ich nie zawierają.

03.01.2022

Przymusowe leczenie alkoholików to fikcja, bo brakuje sankcji

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Sąd może skierować na leczenia alkoholika, ale nie ma żadnych sankcji za niestawienie się na terapię. Ponadto brakuje procedur przyjęcia takiego przymusowego pacjenta na leczenie. Dlatego zdaniem ekspertów, a także Najwyższej Izby Kontroli, przepisy trzeba poprawić, bo te obecnie obowiązujące w praktyce nie działają. Problemem jest też niska skuteczność takich przymusowych terapii.

03.01.2022

Nieubezpieczeni z prawem do bezpłatnego leczenia psychiatrycznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia i nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. W sposób szczególny odnosi się to do zaburzeń psychicznych. Dlatego też pacjenci, którzy się z nimi zmagają, ale nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą bez opłat korzystać ze świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

03.01.2022

Rehabilitacja na Narodowy Fundusz Zdrowia - dla kogo i na jakich zasadach

Opieka zdrowotna

Nie za wszystkie zabiegi rehabilitacyjne trzeba płacić prywatnie. Gdy skierowanie wypisze lekarz rodzinny, można skorzystać z fizjoterapii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tyle, że nie od razu. Zależnie od województwa na termin trzeba czekać od 59 do 149 dni. Warto jednak sprawdzić, komu i w jakim zakresie przysługuje fizjoterapia opłacana NFZ.

31.12.2021

Czy lekarz z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej może odmówić pacjentowi wystawienia płatnego zwolnienia lekarskiego

Opieka zdrowotna

Jeżeli istnieją wskazania medyczne do wydania pacjentowi czy rodzicowi chorego dziecka zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, to lekarz udzielający świadczeń jest obowiązany takie zaświadczenie wystawić. Także jak przyjmuje pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

31.12.2021

Lekarz, który nie zna polskiego, może zaszkodzić pacjentowi

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Eksperci zgodnie krytykują orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie wymogów stawianych lekarzom spoza Unii Europejskiej. SN uchylił przepis uchwały Naczelnej Izby Lekarskiej, który wymaga biegłej znajomości języka polskiego ubiegających się o prawo do wykonywania zawodu w Polsce w uproszczonym trybie. Prawnicy i pacjenci mówią zgodnie z medykami: orzeczenie SN pomija dobro pacjentów.

31.12.2021

MZ dał tylko trzy dni na konsultacje projektu zmieniającego 25 ustaw

Opieka zdrowotna

Bezpłatne leki dla kobiet w połogu, nadanie uprawnień do kwalifikowania na szczepienia przeciw grypie ratownikom medycznym, wprowadzenie limitów cen leków recepturowych, usprawnienie procesu kierowania pacjenta do szpitala psychiatrycznego - to m.in. zmiany, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej skierowana do konsultacji publicznych. Na zgłaszanie uwag resort dał tylko trzy dni.

30.12.2021

Reforma w szpitalach - pierwsza kategoryzacja w 2023 roku, zmiany w zasadach kwalifikacji do sieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Dziś uruchamiamy sztandarową reformę szpitalnictwa - zapowiedział w czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jego zdaniem to będzie konstytucja dla szpitali, która na lata określi zasady ich funkcjonowania. Chodzi o projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Jak już zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, pojawi się podział placówek na cztery kategorie, od A do D, zależnie od kondycji finansowej.

30.12.2021