Skierowanie na większość zabiegów rehabilitacyjnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może wypisać lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz lub lekarz dentysta, który podpisał umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która zawarła taką umowę. Tylko na niektóre zakresy świadczeń skierowanie wystawić może jedynie lekarz specjalista. Świadczenia gwarantowane z zakresu rehabilitacji leczniczej są realizowane w warunkach ambulatoryjnych, domowych, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych. O tym, jakie świadczenia, komu i na jakich zasadach przysługują mówi rozporządzenie ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Określa ono m.in. czas rehabilitacji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji domowej, dziennej, stacjonarnej może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, ważne jest tylko 30 dni od daty wystawienia. To ważne, bo co do zasady skierowanie do specjalisty ważne jest do czasu realizacji świadczenia, ale nie na rehabilitację. W przypadku rehabilitacji skierowanie musi zostać zarejestrowane w miejscu, w którym udzielane będą świadczenia, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja. I choć z przepisami rehabilitacja powinna być dostępna, to bardzo długo czeka się na termin. Ile można sprawdzić na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/, ale lepiej szukać na portalu światprzychodni.pl, tutaj. Z danych portalu wynika, że obecnie najdłużej czeka się w opolskim - 149 dni.
Czytaj również: Rehabilitacja wkrótce tylko pełnopłatna >>
Rodzaje rehabilitacji
Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju i stopnia schorzenia przysługuje ci rehabilitacja:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w warunkach oddziału dziennego,
- w warunkach domowych,
- ogólnoustrojowa w warunkach oddziału stacjonarnego,
- neurologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego,
- kardiologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego oraz w warunkach ambulatoryjnych,
- pulmonologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego,
- rehabilitacja specjalistyczna, nie sklasyfikowana odrębnie.
Czas trwania rehabilitacji
- Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 15 (piętnastu) do 30 (trzydziestu) dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 (pięć) zabiegów dziennie.
- Czas trwania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, słuchu i mowy, jak i wzroku wynosi do 120 (sto dwadzieścia) osobodni w roku kalendarzowym
- Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej ustalany jest indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego i wynosi nie więcej niż 24 (dwadzieścia cztery) dni zabiegowe w ciągu 3 (trzech) miesięcy. W przypadku realizacji kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej odpowiednio - 5 dni zabiegowych w ośrodku dziennym, 24 sesje treningowe w miejscu pobytu pacjenta oraz wizytę kontrolną.
- Czas trwania rehabilitacji pulmonologicznej ustala indywidualnie lekarz ośrodka dziennego. Nie może ona być krótsza niż 14 (czternaście) dni zabiegowych i nie dłuższa niż 24 (dwadzieścia cztery) dni zabiegowe
Fizjoterapia w warunkach ambulatoryjnych
Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne realizowane w warunkach ambulatoryjnych i domowych, może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego z zastrzeżeniem, że w przypadku stwierdzenia u pacjenta wady postawy kwalifikującej się do rehabilitacji leczniczej narządu ruchu lub dysfunkcji narządu ruchu, której przyczyną są wady postawy, skierowanie na zabiegi wystawia, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego będący specjalistą (rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz ze specjalizacją I stopnia w zakresie chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu).
Zabiegi można mieć przez 10 dni, z tym, że dziennie można mieć maksymalnie 5 zabiegów. Z tym, że jednemu świadczeniobiorcy przysługuje do 20 zabiegów w kriokomorze w okresie roku kalendarzowego.
Fizjoterapia ambulatoryjna dla dzieci (do ukończenia 18 roku życia) z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego może się odbywać na podstawie jednego w roku kalendarzowym skierowania z poradni specjalistycznej. Cykl terapeutyczny trwa do 120 dni zabiegowych i obejmuje do 5 zabiegów dziennie.
Fizjoterapia w warunkach domowych
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych wystawia lekarz POZ lub inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, która udziela świadczeń w trybie ambulatoryjnym (poradnia rehabilitacyjna, gabinet rehabilitacji, ośrodek/oddział dzienny rehabilitacji).
Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane świadczeniobiorcom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
- ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego – przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
- urazami kończyn dolnych – przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
- osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Czas trwania rehabilitacji domowej wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. Świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.
Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym
Przysługuje pacjentowi, którego stan zdrowia nie pozwala na fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego.
-
Rehabilitacja ogólnoustrojowa
To co istotne, skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową nie może wystawić każdy lekarz. Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawia lekarz:
- oddziału urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, reumatologicznego , chorób wewnętrznych, onkologicznego,
- urologicznego, rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej, pulmonologicznej, ginekologicznego,
- lekarz poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, urazowo-ortopedycznej, reumatologicznej
- w przypadku schorzeń przewlekłych - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku lub oddziale dziennym może wynosić od 15 do 30 dni zabiegowych u każdego świadczeniobiorcy, średnio 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie. W przypadku realizacji rehabilitacji pacjentów z obrzękiem limfatycznym czas trwania usprawniania wynosi do 40 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Tak jak przy innych rodzajach rehabilitacji jednemu pacjentowi przysługuje do 20 zabiegów w kriokomorze w okresie roku kalendarzowego.
-
Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego
Rehabilitacja przeznaczona dla dzieci w wieku:
- do 7. roku życia z zaburzeniami wieku rozwojowego;
- od 8. do 18. roku życia z zaburzeniami wieku rozwojowego, a po przedstawieniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (dotyczących upośledzonych w stopniu głębokim) do ukończenia 25. roku życia.
Skierowanie na rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze następujących oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych: neonatologicznej, rehabilitacyjnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurologicznej, reumatologicznej, chirurgii dziecięcej, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej.
Cena promocyjna: 269.09 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
NFZ finansuje do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
-
Rehabilitacja dla osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy
Skierowanie może być wydane przez lekarza oddziału lub poradni: otolaryngologicznej, otolaryngologicznej dziecięcej, audiologii i foniatrii, audiologicznej, foniatrycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej.
W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, świadczeniodawca winien zabezpieczyć dodatkowo w ramach świadczenia dostęp do lekarzy: specjalisty laryngologii lub otolaryngologii, lub otorynolaryngologii, lub foniatrii, lub audiologii, lub audiologii i foniatrii, a w przypadku udzielania świadczenia dzieciom z uszkodzeniem narządu słuchu do specjalisty laryngologii dziecięcej lub specjalisty otolaryngologii z trzyletnim stażem pracy z dziećmi, lub otorynolaryngologii z trzyletnim stażem pracy z dziećmi.
Czas trwania rehabilitacji wynosi dla jednego świadczeniobiorcy do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
-
Rehabilitacja dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
Skierowanie na rehabilitację narządu wzroku wystawia lekarz poradni okulistycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, świadczeniodawca winien zabezpieczyć dodatkowo w ramach świadczenia dostęp do lekarzy: lekarza specjalisty okulistyki lub neurologii. Czas trwania rehabilitacji wzroku wynosi dla jednego świadczeniobiorcy do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
-
Rehabilitacja pulmonologiczna z wykorzystaniem metod subterraneoterapii (leczenie schorzeń układu oddechowego w oparciu o naturalny mikroklimat) .
Czas trwania jest ustalany indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego, wynosi średnio 5 zabiegów dziennie; nie może być krótszy niż 14 dni zabiegowych i dłuższy niż 24 dni zabiegowe. Skierowanie wystawia: lekarz poradni lub oddziału: rehabilitacji, gruźlicy i chorób płuc, alergologii, laryngologii, pulmonologii, pediatrii.
Rehabilitacja udzielana w warunkach stacjonarnych
-
Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa
Udzielana jest świadczeniobiorcom, w szczególności po ostrych zespołach wieńcowych, plastyce naczyń wieńcowych, zabiegach kardiochirurgicznych, zabiegach chirurgii naczyniowej, zaostrzeniach niewydolności serca. Skierowanie na rehabilitację kardiologiczną jest wystawiane przez lekarza: oddziału kardiologii, oddziału kardiochirurgii, oddziału chorób wewnętrznych, poradni kardiologicznej, poradni rehabilitacyjnej, oddziału lub poradni dziecięcej – w przypadku skierowań dla dzieci. Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej dla jednego świadczeniobiorcy jest ustalany indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego, wynosi jednak nie więcej niż 24 dni zabiegowe w okresie 90 dni kalendarzowych.
Kwalifikacji do kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej dokonuje zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą: lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii, pielęgniarka lub technik elektroradiolog, fizjoterapeuta oraz psycholog.
Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych
-
Rehabilitacja ogólnoustrojowa
Trwa do 6 tygodni. Przez 6 dni w tygodniu udzielanych jest średnio 5 rodzajów zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.
Skierowanie wystawia: lekarz z oddziału: urazowo-ortopedycznego, chirurgii, neurochirurgii, neurologii, reumatologii, chorób wewnętrznych, onkologii, ginekologii, urologii, pediatrii, kardiologii, geriatrii oraz lekarz z poradni: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej - w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych.
-
Rehabilitacja pulmonologiczna
Czas trwania dla jednego pacjenta wynosi do 3 tygodni, usprawnianie 6 dni w tygodniu w cyklach przed- i popołudniowych, średnio 5 zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.
Skierowanie wystawia: lekarz z oddziału: pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii, pediatrii – w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej wieku rozwojowego oraz lekarz z poradni: rehabilitacji, gruźlicy płuc i chorób płuc, alergologicznej, chirurgii klatki piersiowej.
-
Rehabilitacja kardiologiczna
Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. I tak pacjent:
- z chorobami współistniejącymi - rehabilitacja trwa do 5 tygodni bez przerwy, usprawnianie przez 6 dni w tygodniu. Pacjent jest przyjmowany bezpośrednio po wypisie ze szpitala lub w ciągu 56 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby;
- z kategorią I: trwa do 3 tygodni bez przerwy, usprawnianie przez 6 dni w tygodniu. Pacjent jest przyjmowany bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 42 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby;
- z kategorią II: trwa do 2 tygodni bez przerwy, usprawnianie przez 6 dni w tygodniu. Pacjent jest przyjmowany bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 28 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.
Skierowanie wystawia: lekarz oddziału: kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz lekarz poradni: kardiologii lub rehabilitacji.
W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.
-
Rehabilitacja kardiologiczna w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego
Czas trwania maksymalnie 35 dni na oddziale rehabilitacji stacjonarnej z możliwością realizacji części osobodni w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego rehabilitacji lub telerehabilitacji, przy czym zakończenie realizacji świadczenia w okresie nie przekraczającym 90 dni kalendarzowych. Kwalifikacji do rozpoczęcia procesu rehabilitacji kardiologicznej w warunkach stacjonarnych dokonuje lekarz z ośrodka realizującego rehabilitację kardiologiczną w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego.
-
Rehabilitacja neurologiczna
Kierowana jest do pacjentów wszystkich grup wiekowych ze schorzeniami neurologicznymi. Prowadzona jest w ramach wyodrębnionych grup świadczeń, z podziałem na kategorie, w zależności od stanu pacjenta oraz terminu, jaki upłynął od wypisania pacjenta z ośrodka, w którym leczono ostrą fazę choroby. I tak rehabilitacja:
- zaburzeń funkcji mózgu, rdzenia i korzeni nerwowych dla pacjentów kategoria I trwa do 16 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących, przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby oraz do 12 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących. Dla pacjentów kategoria II wynosi do 9 tygodni w przypadku wystąpienia chorób współistniejących oraz do 6 tygodni w przypadku braku chorób współistniejących. Obie grupy pacjentów są przyjmowane bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.
- zaburzeń obwodowego układu nerwowego i dystrofie mięśniowe dla pacjentów kategoria I trwa do 9 tygodni bez przerwy, przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby, a dla pacjentów kategoria II do 6 tygodni bez przerwy, przyjęcie bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby.
- przewlekła trwa do 6 tygodni raz w roku kalendarzowym. Skierowanie wystawia: lekarz z oddziału lub kliniki: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych, pediatrii po przeprowadzeniu konsultacji neurologicznej oraz lekarz z poradni specjalistycznej: rehabilitacyjnej, neurologicznej, neurochirurgicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, urazowo-ortopedycznej.
- dziecięca dla kategorii I trwa do 16 tygodni, dla kategoria II do 12 tygodni, a dla kategoria III: do 12 tygodni. Skierowanie wystawia: lekarz z oddziału: anestezjologii i intensywnej terapii, neonatologii, neurologii, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii, chirurgii dziecięcej, chorób zakaźnych, pediatrii; lekarz z poradni specjalistycznej: rehabilitacyjnej, neurologicznej, neonatologicznej, pediatrii, neurochirurgicznej, urazowo-ortopedycznej, chirurgii dziecięcej.
We wszystkich grupach świadczeń realizowanych w rehabilitacji neurologicznej, w przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.