Opiekunowie medyczni zaniepokojeni brakiem ustawy o ich zawodzie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zawód opiekuna medycznego ma być uregulowany w ustawie o niektórych zawodach medycznych. Jej rozpatrywanie - po pracach w Senacie - niespodziewanie zdjęto z porządku obrad Sejmu podczas ostatniego posiedzenia. Środowisko opiekunów medycznych jest tą sytuacją zaniepokojone. Brak regulacji coraz częściej powoduje, że opiekunowie medyczni są w szpitalach degradowani - alarmują.

03.08.2023

Szybkie odszkodowanie za błąd w szpitalu, ale bez prawa do renty

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent poszkodowany w szpitalu ma otrzymać odszkodowanie w ciągu trzech miesięcy. To kuszące rozwiązanie. Jednak nowa, szybka ścieżka ma też istotne wady. Uproszczony tryb oznacza niższe kwoty. Konsekwencją jest też zamknięcie drogi sądowej - pacjent zrzeka się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie. Tymczasem, w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu, to renta jest długoterminowym zabezpieczeniem.

02.08.2023

Jędrzejczak: Pacjenci chcą leczyć się prywatnie, bo system publiczny ich zawiódł

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie dziwi mnie, że w jednym z badań ankietowych przeprowadzonych w Polsce aż 60 proc. jego uczestników wyraziło opinię, że akceptuje współpłacenie za usługi medyczne. Z doświadczeń innych krajów wynika ponadto, że nawet niewielkie kwoty opłacane przez pacjentów za wizyty lekarskie znacznie ograniczyły liczbę tak zwanych zbędnych wizyt - zauważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

27.07.2023

Szczepienie psów co dwa lata? Weterynarze mówią - nie!

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Senatorowie proponują, aby powtórne szczepienie psów na wściekliznę odbywało się co dwa lata, a nie jak obecnie - co roku. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie do obecnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. terminu ważności i skuteczności takich szczepionek gwarantowanych przez producentów. Izba Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo jest temu przeciwna, bo istnieje bardzo duże zagrożenie sanitarne. Dodaje, że i koty powinny być obowiązkowo szczepione.

26.07.2023

Z publicznego systemu wycofują się kolejne poradnie i kliniki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Compliance

Trwa niekorzystny trend w ochronie zdrowia: w ubiegłym roku ubyło poradni specjalistycznych oraz placówek wykonujących świadczenia szpitalne. Wycofali się także kolejni stomatolodzy, leczący "na NFZ". Liczba świadczeń udzielanych w szpitalach, w ambulatoryjnej opiece, jak i pacjentów korzystających z publicznego systemu, nie wróciła jeszcze do stanu sprzed pandemii. Choć w porównaniu do roku 2020 i 2021 widać poprawę.

26.07.2023

Raport NIK: Indywidualne leczenie pacjentów w szpitalach nie zawsze na czas

Pacjent Opieka zdrowotna

Przedłużające się procedury administracyjne w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia sprawiły, że pacjenci nie mogli w pełni korzystać z leczenia w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL). Główną barierą było m.in. zbyt długie rozpatrywanie wniosku przez MZ, a z drugiej strony szpitale musiały czekać nawet ponad rok na weryfikację sprawozdań i otrzymanie refundacji z NFZ za RDTL. To niektóre wnioski płynące z najnowszego raportu NIK.

25.07.2023

Pacjenci coraz częściej skarżą się na odmowę leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

W całym 2022 roku do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) wpłynęły 52 skargi na odmowę leczenia przez lekarza. Natomiast tylko w pierwszej połowie tego roku było ich już 43. Część spraw dotyczyła odmowy leczenia osobie, która nie zaszczepiła się na Covid-19. Nie wpłynęła natomiast ani jedna skarga dotycząca niewykonania świadczenia ze względu na klauzulę sumienia.

24.07.2023

E-uzależnienia to wierzchołek góry lodowej

Pacjent Opieka zdrowotna

E-uzależnienia nie zawsze, ale bardzo często, okazują się wtórnym problemem nastolatków. Ten zasadniczy najczęściej leży w rodzinie. Dlatego program pilotażowy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych pozwala na elastyczną pracę dowolnymi, ale skutecznymi narzędziami. Wypracowane dobre praktyki mają rozpowszechnić te metody pracy w innych placówkach.

22.07.2023

Niedzielski: W poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeszcze w poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny świadczeń - zapowiedział w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżka wycen ma zapewnić pieniądze na podniesienie płac minimalnych w ochronie zdrowia: pracowników medycznych i niemedycznych, od 1 lipca tego roku. Minister dodał, że średnio w tym roku w każdej grupie płace wzrosły średnio o 12 proc.

17.07.2023

Certyfikowani psychoterapeuci nie stracą uprawnień - zapewnia resort zdrowia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzenie nowej dziedziny szkolenia specjalizacyjnego: psychoterapii, nie wpłynie na możliwość uzyskania certyfikatu na rynku komercyjnym - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi udzielonej Prawo.pl. Resort wyjaśnia też, że obecnie nie planuje zmian w zakresie wymagań wobec psychoterapeutów określonych w koszyku świadczeń gwarantowanych. Chodzi o psychoterapię refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

12.07.2023

Komisje za prezydenckim projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Sejmowe Komisje: Polityki Senioralnej oraz Zdrowia we wtorek na wspólnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowały prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Regulacja zakłada zapewnienie szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 lat. Za projektem ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej opowiedziało się 35 posłów komisji polityki senioralnej i zdrowia, przeciw była jedna osoba, nikt się nie wstrzymał. Sejm ma zająć się projektem w czwartek.

11.07.2023

Kilkaset kilometrów, by wyrwać ząb - słabość systemu uderza w najsłabszych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.

10.07.2023

Szpital musi zapewnić ubranie dla pracowników, nie zawsze to robi

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do Fundacji Praw Medyka wpływają prośby pracowników szpitali i innych jednostek leczniczych, których pracodawcy niewłaściwie wywiązują się z obowiązku dostarczenia załodze odzieży i obuwia ochronnego. Szpitale zasłaniają się brakiem pieniędzy. Tymczasem personel placówki ochrony zdrowia – od największego szpitala, po najmniejszą przychodnię – nie może wykonywać pracy we własnej odzieży i obuwiu.

08.07.2023

Pacjenci z wielochorobowością skorzystają na lepszej wycenie świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.

07.07.2023

Kontrowersyjne zmiany w przepisach refundacyjnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce ukrócić zawyżanie cen surowców służących do wytwarzania leków recepturowych. Zauważa, że wartość refundacji tych leków w niektórych województwach wzrosła nawet dwukrotnie. To nie jedyne zmiany wprowadzone przez resort zdrowia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej autopoprawką na ostatnią chwilę.

06.07.2023

Opiekunowie chorych kotów pod nadzorem epidemiologicznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome - zaznacza GIS.

04.07.2023

Skóbel: Potrzebna pilna nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpitale powiatowe zrealizowały wprawdzie ustawę podwyżkową, ale niekoniecznie w sposób, w jaki oczekiwała tego część ich pracowników. Problem sam się nie rozwiąże i z biegiem lat będzie się pogłębiał. Dlatego ustawa o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych wymaga głębokiej nowelizacji - podkreśla Bernadeta Skóbel, radca prawny kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

04.07.2023

Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 lipca pacjenci do 18. roku życia nie będą musieli czekać w kolejce do niektórych specjalistów, bo - tak jak przewlekle chorzy dorośli - skorzystają z leczenia w ramach opieki koordynowanej, czyli w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym tego modelu opieki, nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je NFZ. Teraz Fundusz je usuwa.

03.07.2023

Zakończył się stan zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 już nie obowiązuje. Został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca. Oznacza to, że nie ma obowiązku noszenia maseczek w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, wprowadzonego rozporządzeniem. Nadal można zaszczepić się na Covid-19.

01.07.2023

Honorowi krwiodawcy z niepewną ulgą na przejazdy od 1 lipca

Opieka zdrowotna

Z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zaświadczenie uprawniające honorowego dawcę krwi do 33-proc. ulgi na przejazd koleją i autobusami jest ważne przez pół roku, czyli także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak nie wszyscy przewoźnicy w ten sposób interpretują przepisy - nie zamierzają uznawać ulgi dla honorowych dawców po 30 czerwca.

01.07.2023