Jednocześnie procedowana jest w parlamencie (obecnie w Senacie) ustawa określająca zasady przystąpienia do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dla osób, które ukończyły (lub rozpoczęły) szkolenia podyplomowe z psychoterapii.
Psychoterapia według ścieżki Ministerstwa Zdrowia
24 czerwca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadziło ono nową dziedzinę szkolenia specjalizacyjnego - psychoterapia.
Czytaj także na Prawo.pl: Będzie nowa ścieżka kształcenia psychoterapeutów - powstaje wbrew środowisku
Do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapia będą mogły przystąpić osoby, które posiadają tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany na kierunku:
- lekarskim,
- lekarsko-dentystycznym,
- pielęgniarstwo, położnictwo,
- psychologia, pedagogika,
- praca socjalna, socjologia,
- resocjalizacja,
- nauki o rodzinie.
To nowa ścieżka obok systemu uzyskiwania kwalifikacji, nad którym pieczę sprawują stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Środowisko obawia się, że efektem będzie większy chaos w psychoterapii finansowanej ze środków publicznych.
Na etapie konsultacji projektu, Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt oceniał, że regulacja zawodu przez rozporządzenie jest wadliwa prawnie. Powoływał się przy tym na opinię mec. Marcina Bartnickiego, który zauważył, że w skrajnym przypadku projekt może być interpretowany jako uniemożliwiający osobom nieposiadającym tytułu specjalisty w dziedzinie psychoterapii prowadzenia psychoterapii, co stanowi naruszenie zasady ochrony praw nabytych.
Sprawdź również książkę:
Ochrona zdrowia psychicznego. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] ebook
>>
Czytaj także na Prawo.pl: Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania
W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznacza, że po wejściu w życie rozporządzenia ustanawiającego psychoterapię nową dziedziną szkolenia specjalizacyjnego bez zmian pozostaje możliwość uzyskania certyfikatu na rynku komercyjnym.
- Osoby, które uzyskały uprawnienia do udzielania świadczeń z zakresu psychoterapii na dotychczasowych zasadach, będą mogły przystąpić - po spełnieniu określonych warunków - do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii i uzyskać tytuł specjalisty - podkreśla.
Prawo.pl zapytało także, czy NFZ będzie refundował świadczenie udzielane przez psychoterapeutę certyfikowanego przez stowarzyszenia.
- Obecnie nie planujemy zmian w zakresie wymagań wobec psychoterapeutów określonych w koszyku świadczeń gwarantowanych - odpowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Zmiany dotyczące psychoterapeutów
Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o niektórych zawodach medycznych. Precyzuje ona, że osoba, która przed jej wejściem w życie ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych, w szczególności:
- metodą terapii humanistycznodoświadczeniowej,
- lub integracyjnej,
- ub poznawczo-behawioralnej,
- lub psychoanalitycznej,
- lub psychodynamicznej,
- lub systemowej,
w wymiarze co najmniej 1200 godzin, albo rozpoczęła podyplomowe szkolenie (szczegóły w ustawie) może przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii, zgodnie z przepisami ustawy z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Oprócz osób, które uzyskały specjalizację w ramach nowej ścieżki (określonej w rozporządzeniu ministra zdrowia) psychoterapię będzie mogła - zgodnie z tą ustawą - prowadzić osoba posiadająca certyfikat psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:
- a) posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra,
- b) udokumentuje ukończenie podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych (co najmniej 1200 godzin, psychoterapia własna, doświadczenie własne, superwizja, staże) albo ukończenie takiego szkolenia rozpoczętego przed 1 stycznia 2024 r. i ukończonego do 31 grudnia 2028 r. albo ukończenie szkolenia przed 2012 r. w wymiarze czasu określonym w programie szkolenia)
- c) zdała egzamin certyfikujący.
Podczas prac w Senacie senator Dorota Czudowska (PiS) zgłosiła poprawkę doprecyzowującą te zmiany.
Psychoterapię będzie mogła prowadzić także osoba, która ubiega się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:
- a) posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra
- b) posiada status osoby odbywającej szkolenie podyplomowe i zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący to szkolenie o ukończeniu co najmniej 2 roku tego szkolenia
- c) uczestniczy w superwizji psychoterapii i posiada zaświadczenie w tym zakresie wystawione przez superwizora psychoterapii
Sprawdź w LEX: Czy psychoterapeuta, a nie terapeuta pedagogiczny, może być zatrudniony w szkole podstawowej w oparciu o umowę zlecenie? >>>
Dwa równoległe systemy kształcenia psychoterapeutów
Psychoterapeuci podkreślają, że wprowadzenie specjalizacji tworzy system uzyskiwania kwalifikacji, funkcjonujący równolegle do istniejącej od dziesięcioleci sprawdzonej struktury szkolenia i certyfikacji oraz ciągłego doskonalenia zawodowego. Pieczę nad nim sprawują obecnie stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów.
Postulatem środowiska jest ustawa, która ureguluje zawód psychoterapeuty.
Czytaj także na Prawo.pl: Psychoterapeuci rozważają daleko idącą reformę zawodu
CMKP wyjaśnia, że program szkolenia specjalizacyjnego powstanie z udziałem konsultanta krajowego w tej dziedzinie lub jego przedstawiciela. Wynika to z ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Konsultanta w dziedzinie psychoterapii jednak jeszcze nie ma. Powołani są konsultanci krajowi w dziedzinie psychoterapii uzależnień i psychoterapii dzieci i młodzieży.
Oprócz programu szkolenia specjalizacyjnego opracowane mają zostać także warunki uzyskania akredytacji dla jednostek, które planują szkolenie specjalistów w tej dziedzinie.
Cena promocyjna: 190.8 zł
Cena regularna: 212 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.