12 listopada lekarze rodzinni nie przyjmą pacjentów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Czy pielęgniarka pracująca 12 listopada musi otrzymać za ten dzień dodatek za niedzielę i święta? Czy pracownicy administracji, działów technicznych lecznic mają ten dzień mieć wolny? Gdzie pacjenci mogą w tym dniu szukać pomocy?

07.11.2018

Posłowie projektują likwidację in vitro w Polsce, co uderzy w niepłodne pary

Opieka zdrowotna

Wejście proponowanej przez posłów ustawy w życie w zasadzie eliminowałoby w Polsce in vitro, uderzałoby w niepłodne pary potrzebujące skutecznego i nowoczesnego leczenia, przeprowadzanego zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną - twierdzi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności, dyrektor medyczny Klinik Bocian.

07.11.2018

Czy wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia obejmuje szpitalnych kapelanów?

Opieka zdrowotna

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia wprowadza prawnie gwarantowany próg najniższej płacy zasadniczej dla niemedycznych pracowników działalności podstawowej. Czy wzrost wynagrodzenia należy się np.: kapelanowi szpitalnemu, salowej oraz statystykowi medycznemu wyjaśnia radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.

07.11.2018

In vitro tylko dla małżeństw i „zakaz mrożenia człowieka”

Opieka zdrowotna

Do Sejmu trafił poselski projekt, który zakłada ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw, ale także ograniczenie do jednej liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione. Projekt wprowadza zakaz zamrażania ludzkich zarodków

07.11.2018

Odra szaleje, konieczna pilna zmiana przepisów

Opieka zdrowotna

Mamy dziewiętnasty przypadek podejrzenia zachorowania na odrę w ciągu ostatnich kilku dni. W tym roku w Polsce były już 144 zachorowania na tę chorobę przewlekłą, czyli dwa razy więcej niż rok temu. – Potrzebne są pilne zmiany w prawie – podkreśla Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień ochronnych.

06.11.2018

Obniżą pensje w Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu podał,...

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018

Będzie wymóg szczepień dla obcokrajowców przyjeżdżających do pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jego zdaniem odra, którą zostały zarażone dzieci na Mazowszu została "zawleczona z zagranicy".

04.11.2018

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie szczepień

Opieka zdrowotna

Problem rosnącej liczby osób odmawiających szczepień był jednym z tematów rozmów szefów resortów zdrowia Polski i Niemiec w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w końcu ubiegłego tygodnia w Warszawie.

04.11.2018

Inspektor sanitarny apeluje o szczepienie dzieci

Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaapelował w piątek o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

02.11.2018

Ognisko odry pod Warszawą

Opieka zdrowotna

Powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin.

02.11.2018

Chorego wypiszą, by za dwa tygodnie znów go przyjąć 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent jest leczony na chirurgii, ale ma inne choroby i powinien być jeszcze diagnozowany na oddziale internistycznym, to szpital nie przeniesie go od razu na internę, ale wypisze do domu i... przyjmie po 14 dniach. Musi tak zrobić, bo inaczej nie dostanie pieniędzy za leczenie na obu oddziałach. Dyrektorzy szpitali wskazują, że absurdalne jest uzależnianie wypłaty szpitalowi środków od zachowania dwutygodniowego odstępu między hospitalizacjami, jeśli oddziały są w jednym szpitalu.

30.10.2018

Protest przeciwko konsolidacji szpitali WUM

Opieka zdrowotna

"Wykreślaniu mówimy nie" - transparenty z takim hasłem trzymali członkowie szpitalnych związków zawodowych protestujący we wtorek przeciwko przyjęciu przedstawionego przez władze Warszawskiego...

29.10.2018

Koszty ustawy antyszczepionkowej mogą być wysokie

Opieka zdrowotna

Autorzy projektu ustawy zmieniającej ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi chcą likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Wnioskodawcy oraz opiekunowie, którzy...

27.10.2018