W programie będzie wykorzystywane badanie niskodawkowej tomografii komputerowej. Finansowany będzie ze środków unijnych. Koszt pierwszego etapu resort zdrowia szacuje się na ok. 20 mln.
- To program unikalny w skali świata. Niewiele krajów się zdecydowano na taki skrinning. Takie badania w ramach programu przesiewowego prowadzi Japonia, Kanada i od niedawna Wielka Brytania – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Gdańsk, Białystok czy Bydgoszcz - kto kolejny będzie testował nowy model leczenia onkologicznego
Cena promocyjna: 207.21 zł
|Cena regularna: 259 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Badanie pozwala wykryć już małe zmiany
Prof. Leszek Królicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego podkreśla, że badania z użyciem niskiej dawki promieniowana tomografii komputerowej pozwala wykryć już bardzo małe zmiany.
- Takie badania przesiewowe będą mieć charakter profilaktyczny. Takie próby były już robione w innych krajach i dawały bardzo dobre efekty – mówi prof. Królicki. – Rak płuca jest w Polsce wykrywany w zaawansowanym stadium, bo długo nie daje objawów, dlatego pacjenci za późno zgłaszają się do lekarza.
Strasburg: nowotwór nie uniemożliwia tymczasowego aresztowania czytaj tutaj>>
W USA o 20 proc. mniejsza umieralność
Prof. Królicki podkreśla, że badania profilaktyczne pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie raka płuca, a to najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Wśród osób, u których stwierdzono raka płuca, następne 5 lat przeżywa zaledwie 10-15 proc.
Rocznie w naszym kraju notuje się 16 tys. nowych zachorowań wśród mężczyzn i 4600 wśród kobiet. Współczynniki umieralności mamy jedne z najwyższych w Europie.
Gdy w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie (National Lung Trial), w którym zastosowano niskodawkową tomografie komputerową, okazało się, że o 20 proc. zredukowano umieralność w porównaniu z grupą, w której wykonywano RTG klatki piersiowej.
Czy krystaliczna krzemionka oraz żel krzemionkowy jest substancją rakotwórczą czytaj tutaj>>
Kto będzie mógł wziąć udział w programie
Resort zakłada, że program powinien ruszyć w drugim półroczu tego roku. Będzie dedykowany dla osób w wieku od 55 do 74 lat zarówno dla palaczy (dla tych, którzy palili jedną paczkę papierosów dziennie przez 20 lat) oraz dla osób, które przestały palić w ciągu w ostatnich 15 latach.
Osoby, które spełniają te kryteria otrzymają skierowanie na bezpłatne badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej. W ramach programu darmowa będzie wizyta kwalifikacyjna, badanie tomografii i wizyta z wynikiem.
Kompleksowa opieka w raku piersi ma zacząć działać w tym roku czytaj tutaj>>
Odpowiedni sprzęt
Konkursy dla lecznic mają być ogłoszone w drugim kwartale tego roku.
- Gdy dawka promieniowana jonizującego jest zmniejszona, wtedy ogranicza się skutki takiego badania dla pacjenta – podkreśla prof. Królicki. – Aby przeprowadzić badania z niską dawką, aparat musi być odpowiedniej klasy i całe oprogramowanie musi być do tego przygotowane.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.