RPO o nielegalnych placówkach opiekuńczych - nadal poza kontrolą

Opieka zdrowotna

W Polsce nadal działają pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, które nielegalnie, omijając ustawę świadczą usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne - alarmuje RPO. W jego ocenie problem wymaga pilnego rozwiązania bo w takich miejscach, poza jakąkolwiek kontrolą może dochodzić do naruszeń a nawet przypadków tortur.

20.12.2018

Zawieszony oddział psychiatryczny, nie ma dokąd odesłać dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Z powodu braku psychiatrów dziecięcych, został czasowo zawieszony oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie. To ogromny problem nie tylko dla Mazowsza, ale także okolicznych województw. Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że resort chce odtworzyć oddział z zespołem z Józefowa w innym ze szpitali warszawskich.

20.12.2018

Likwidują trzy dyspozytornie na Mazowszu, karetki będą krążyć

Opieka zdrowotna

W środę radni sejmiku województwa mazowieckiego wyrazili swój sprzeciw wobec planowanego przez wojewodę zmniejszenia dyspozytorni pogotowia ratunkowego na Mazowszu. Dotychczas województwo podzielone było na sześć rejonów operacyjnych, teraz mają być tylko trzy.

19.12.2018

Będzie refundowany lek dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni

Opieka zdrowotna

Lek dla chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni znajdzie się na nowej liście leków refundowanych. To ważna wiadomość dla blisko 700 pacjentów. SMA to choroba rzadka o podłożu genetycznym. Lek opóźnia jej rozwój, ale jest bardzo drogi. Jeden zastrzyk kosztuje 90 tys. euro, a trzeba ich podać kilka.

19.12.2018

Normy zatrudnienia pielęgniarek wymuszą likwidację tysięcy łóżek w szpitalach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Trzeba będzie zlikwidować ok. 4,5 tysiąca łóżek w szpitalach z powodu wprowadzenia od 1 stycznia 2019 r. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych – wynika z szacunków przeprowadzonych wśród dyrektorów powiatowych lecznic. Problem w tym, że na rynku nie ma tylu specjalistek, by spełnić te wymagania.

19.12.2018

Darmowe leki dla kobiet w ciąży w 2019 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Ginekolog i lekarz rodzinny będą mogli przepisać bezpłatne leki kobietom w ciąży. Są już przygotowane założenia do ustawy, która miałaby wprowadzić program "Ciąża plus". Ciężarne darmowe leki mają zacząć otrzymywać w 2019 r. Zarezerwowano na ten cel 20 milionów złotych.

18.12.2018

Będą nowe prawa dla ciężarnych, ale dostęp do znieczulenia się nie poprawi

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie nowy standard opieki okołoporodowej. Jednak nie poprawi on dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. A obecnie są województwa, w których prawo kobiet do łagodzenia bólu istnieje tylko na papierze. W Zachodniopomorskiem w 2017 r. znieczulenie otrzymało tylko 28 kobiet na blisko 16 tysięcy porodów, w 2018 r. z takiej metody łagodzenia bólu skorzystały tylko dwie rodzące!

18.12.2018

Zmiany w zwalczaniu dopingu w sporcie

Opieka zdrowotna

Polskie Laboratorium Antydopingowe – niezależne finansowo i operacyjnie będzie odpowiedzialne za realizację analiz antydopingowych próbek fizjologicznych zawodników. 12 grudnia opublikowana została ustawa, która dostosuje krajowy system antydopingowy do zmieniających się międzynarodowych standardów w zakresie zwalczania dopingu w sporcie.

13.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej nie został zablokowany

Opieka zdrowotna

Nic nie dała próba posłów opozycji dotycząca rezygnacji z pilotażu krajowej sieci onkologicznej w dwóch województwach. Pomysł został negatywnie w czwartek zaopiniowany przez sejmową komisję zdrowia.

13.12.2018

Nowe przepisy zmuszą szpitale do skanowania leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 9 lutego 2019 r. przedsiębiorcy mają czas na to, by na opakowaniach leków umieścić niepowtarzalny identyfikator oraz zabezpieczyć opakowania przed otwarciem. Tyle samo czasu mają szpitalne apteki na to, by kupić skanery i zatrudnić dodatkowy personel. Szefowie lecznic przyznają, że mają problem z dostosowaniem swoich systemów informatycznych

13.12.2018

Rząd zdecydował - szef Agencji Badań Medycznych zarobi 26 tys. złotych

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych, po korektach wprowadzonych przez resort zdrowia na skutek konsultacji społecznych, został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Nowa wersja zakłada m.in. obniżenie wynagrodzenia prezesa z 47 tys. do 26 tys. zł, ale także pojawił się zapis, że pieniądze z NFZ mają być przeznaczone tylko na badania kliniczne niekomercyjne.

11.12.2018

Położne także karane za błędy medyczne

Opieka zdrowotna

Już nie tylko lekarze są winni błędów medycznych. Rośnie liczba ukaranych pielęgniarek i położnych, zazwyczaj za pomyłki przy porodach. To nie przypadek, powikłania okołoporodowe stanowią znaczny odsetek błędów medycznych.

11.12.2018

Niepełnosprawni muszą walczyć o swoje przywileje

Opieka zdrowotna

Z blisko blisko miliona osób niepełnosprawnych zaledwie 11, 5 tys. skorzystało z nowych przywilejów, które otrzymali po protestach w Sejmie. – Przepisy są dobre, ale musimy walczyć o to, by je realizowano, dlatego tak mało uprawnionych osób z nich skorzystało – podkreśla dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością.

10.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018

Rodzica nie można zmusić do informowania, że dziecko ma wszy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna RODO

Wszawica to choroba, z którą wciąż boryka się wielu uczniów i przedszkolaków. Rodzice często uznają problem za wstydliwy i nie informują o nim ani placówki, ani innych rodziców, co sprawia, że po kilku dniach pasożyty roznoszą się po całej klasie. Prawo oświatowe nie daje dyrektorom jasnej odpowiedzi, jak postępować w takich sytuacjach, pomocne mogą być natomiast procedury stworzone przez sanepid.

08.12.2018

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży trafił do premiera

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka przekazał premierowi raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w tej sprawie. Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie oraz wskazuje na najważniejsze problemy.

07.12.2018

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018