Na jutrzejszym posiedzeniu Rada Ministrów planuje omówić projekty czterech ustaw:
- o VAT
- o opiece zdrowotnej nad uczniami
- o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją
- o kształtowaniu ustroju rolnego
Dalsze uszczelnianie VAT
Celem projektu noweli ustawy o VAT jest dalsze uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Jak wyjaśnili przedstawiciele Ministerstwa Finansów, proponowane zmiany przewidują połączenie w jednej bazie informacji zawartych w dwóch wykazach,
- podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT oraz
- podatników, których rejestracja została przywrócona.
Wykaz zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT.
Czytaj: Przed nami kolejne zmiany uszczelniające VAT
Projekt zakłada, że baza będzie prowadzona przez szefa KAS w postaci elektronicznej na stronie resortu finansów - będzie aktualizowana na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę.
Sprawdź w LEX: Należyta staranność ma chronić firmy przed odpowiedzialnością karną >
Zdrowie uczniów
Projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami przewiduje m.in. , że opieka zdrowotna nad uczniami realizowana w szkole obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Opieka zdrowotna ma na celu ochronę zdrowia uczniów oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych i odpowiedzialności za własne zdrowie.
Czytaj: Nowelizacja ustawy ma poprawić opiekę medyczną nad uczniami
Opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole będą sprawować:
- pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo
- higienistka szkolna oraz lekarz dentysta.
W zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej może uczestniczyć również higienistka stomatologiczna w ramach współpracy z lekarzem dentystą udzielającym świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych.
Sprawdź w LEX: Przegląd czystości głowy uczniów - czy pielęgniarka potrzebuje zgody rodziców na wykonanie badania? >
Ustrój rolny
Po ponad dwóch latach od wprowadzenia dość ograniczających obrót ziemią regulacji pojawiła się potrzeba zmiany obowiązujących przepisów, a także wprowadzenia nowych regulacji. O taką zmianę wnioskowały organizacje rolnicze m.in. Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, NSZZ RI Solidarność, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizacje branżowe.
Cena promocyjna: 57.75 zł
|Cena regularna: 77 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego mają na celu m.in.:
- nabywcą nieruchomości rolnej nie musi być wyłącznie rolnik indywidualny,
- rozszerzenie katalogu osób bliskich w rozumieniu ustawy o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów
- wyłączenie stosowania ustawy w przypadku nieruchomości rolnych :
- położonych w granicach administracyjnych miast, w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości, nabytych z ZWRSP jako tzw. „ogródki przydomowe”),umożliwienie nabywania nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR na cele publiczne, a także przez uczelnie na cele dydaktyczne;doprecyzowanie trybu postępowania oraz przesłanek warunkujących wyrażenie zgody przez Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej; zmniejszenie z 10 do 5 lat okresu, przez który:a) nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,b) nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom;
- zniesienie prawa nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.
Sprawdź w LEX: Nabywanie nieruchomości w drodze umowy - rodzaje umów i formy ich zawarcia >