Ograniczenia dla firm pożyczkowych korzystne dla lombardów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Im gorzej dla firm pożyczkowych, tym lepiej dla lombardów. Brak regulacji tych ostatnich to dla nich świetlana przyszłość, już obecnie rzeczywiste oprocentowanie pożyczek potrafi tam przekraczać 500 proc. w skali roku. Brakuje instrumentu, który pozwoliłby na monitorowanie, czy w tego typu punktach nie dochodzi do nadużyć. Natomiast będą kolejne ograniczenia dla firm pożyczkowych, które nie obejmą lombardów.

27.11.2021

Kwarantanna graniczna do zmiany. Łamie konstytucję i prawa człowieka

Koronawirus

Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.

26.11.2021

GUS: W pandemii więcej pracowników ma zdalny dostęp do firmowych systemów

Prawo pracy Koronawirus

W 2021 r. prawie 16 proc. osób w wieku 16–74 lata sprawowało opiekę nad dzieckiem objętym obowiązkiem nauczania zdalnego – podał GUS. Z danych wynika ponadto, że z kolei w 2020 r. ponad jedna trzecia przedsiębiorstw zadeklarowała zwiększenie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Więcej pracowników dostało zdalny dostęp do poczty elektronicznej i do aplikacji lub systemów przedsiębiorstwa.

25.11.2021

Chaotyczna legislacja w sukurs epidemii - trzeba uprościć przepisy o maseczkach

Opieka zdrowotna Koronawirus Poprawmy prawo

Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.

25.11.2021

Przybywa dzieci uczących się zdalnie, ale dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie będzie

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd nie zamierza wprowadzać dodatkowego zasiłku opiekuńczego, mimo że w szkołach szaleje COVID-19. Niektórzy rodzice nie skorzystają też z takiego zasiłku na ogólnych zasadach, bo zdążyli już wykorzystać przysługujący im limit 60 dni w roku. Gdyby była taka decyzja, ten problem można szybko rozwiązać. Wystarczy zmienić ustawę i znieść ten limit w tym roku.

24.11.2021

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.

23.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Ukarani za naruszenie lockdownu z dużą szansą na odzyskanie pieniędzy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy naruszyli zakazy wprowadzone w związku z COVID-19 i nie odwołali się od nałożonych na nich kar, mają szansę na odzyskanie pieniędzy. Sądy administracyjne uznają bowiem, że podstawa ich ukarania została wprowadzona z naruszeniem prawa. Jeśli ten trend się utrzyma, będą mogli wystąpić o stwierdzenie nieważności niekorzystnych dla nich decyzji.

17.11.2021

Test na Covid-19 można zlecić sobie... samemu

Koronawirus

Rodzice uczniów na kwarantannie skarżą się, że lekarze rodzinni nie chcą wystawiać im skierowań na testy przeciwko Covid-19. Tyle, że lekarze na test kierują pacjentów objawowych. Pozostali mogą je uzyskać, dzwoniąc na infolinię Sanepidu lub przez internet. Lekarze zaś zwracają uwagę, że wiele osób wciąż odmawia wykonania testu, przez co szerzy się pandemia.

16.11.2021

Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 - wszystko, co warto wiedzieć

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 listopada wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i zaszczepili się skutecznie dwiema dawkami, co najmniej sześć miesięcy temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer lub Moderna. Zarejestrować można się przez infolinię, sms, Internetowe Konto Pacjenta, czy w punkcie szczepień. E-skierowania są wystawiane automatycznie, także ozdrowieńcom. Trzecia dawka wydłuża o rok ważność certyfikatu covidowego.

15.11.2021

Branża oczekuje wytycznych w sprawie uczestnictwa w targach podczas 4 fali pandemii

Prawo gospodarcze Koronawirus

W Polsce brakuje wytycznych dotyczących targów w czasie czwartej fali pandemii – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Branży Targowej. Komitet przekonuje, że trzeba jak najszybciej wydać przepisy w sprawie wstępu i uczestnictwa w imprezach targowych, a takie obowiązują już w większości krajów na naszym kontynencie.

09.11.2021

GUS: W 2020 r. pandemia i lockdown zaburzyły dotychczasowe trendy na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Koronawirus

Pandemia COVID–19 wpłynęła negatywnie przede wszystkim na sytuację zawodową osób młodych - twierdzi GUS. W I kwartale 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ubyło 124 tys. pracujących w wieku 15–34 lata, a w kolejnych kwartałach zmiany r/r były wyraźniejsze, bo w II kwartale ubyło 329 tys. młodych pracujących, w III kwartale - 356 tys., a w IV kwartale populacja ta zmalała r/r o 329 tys.

08.11.2021

W covidzie brak zebrania we wspólnocie i głosowanie online to norma, nie ma co się skarżyć

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Nieruchomości

Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.

06.11.2021

Po interwencji Rzecznika MŚP WSA w Szczecinie uchylił decyzję w sprawie kodu PKD

Koronawirus Zwolnienie z ZUS

Już kolejny wojewódzki sąd administracyjny podzielił opinię rzecznika, że przy przyznawaniu zwolnienia ze składek liczy się wykładnia celowościowa, a nie gramatyczna. Sąd potwierdził, że ustawodawca chciał przyznać tę ulgę faktycznie prowadzącym wymienioną w rozporządzeniu działalność, a nie mającym wymieniony w rozporządzeniu kod PKD wpisany w REGON.

03.11.2021

Informacja o zakażeniach koronawirusem w urzędzie narusza prywatność

Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus

Uznanie, że informacja o liczbie pracowników urzędu zarażonych koronawirusem i jednostkach organizacyjnych, w których pracują, stanowi informację publiczną, ma swoje konsekwencje. Stwarza się bowiem w ten sposób podstawę do naruszenia ich prywatności. Powiązanie tych danych z konkretną osobą może okazać się w niektórych przypadkach bardzo proste - pisze radca prawny Lidia Mucha.

03.11.2021

Branża eventowa jest zadłużona po uszy i boi się czwartej fali pandemii

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Choć targi, kongresy i konferencje ruszyły pełną parą, przedsiębiorstwa zajmujące się eventami wciąż z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak wynika z bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w czasie pandemii zadłużenie firm branży MICE wzrosło o ponad 10 mln zł i sięga obecnie prawie 27 mln zł. Firmy te odrabiają straty i po cichu liczą na szybkie unormowanie rynku.

02.11.2021

Sądy różnie orzekają w sprawie udzielania informacji o zakażeniach w urzędzie

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

02.11.2021

Dotychczasowe obostrzenia covidowe przedłużone

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązujące do 30 października dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią z niewielkimi zmianami zostały przedłużone. Wśród zmian jest m.in. przywrócenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Nowe przepisy obowiązują od niedzieli 31 października do czasu wydania nowych.

31.10.2021