Prof. Adamus: Apteki nie można zamknąć na czas urlopu kierownika

Farmacja

Atrybut kierownika apteki nie jest uprawnieniem osobistym i może być delegowany na inne osoby poprzez instytucję zastępstwa. Zastępstwo może przybrać postać długoterminowego, dłuższego niż 30 dni, i krótkoterminowego, tymczasowego - uważa prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

16.07.2019

Problematyczne opodatkowanie VAT sprzedaży marihuany

VAT Farmacja

Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.

13.07.2019

Do Sejmu trafił projekt o lekach m.in. dla DPS-ów

Opieka zdrowotna Farmacja

Do prac parlamentarnych skierowany został projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje rozszerzenie katalogu leków, które będą dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zmiana ma pozwolić na kupowanie leków m.in. domy pomocy społecznej i domy dziecka.

12.07.2019

Kryzys lekowy trwa, Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

Samorząd terytorialny Farmacja

Dla uspokojenia pacjentów, od poniedziałku 15 lipca zostanie uruchomiona specjalna infolinia w Narodowym Funduszu Zdrowia, gdzie każdy pacjent będzie mógł sprawdzić, która apteka ma dany lek. Na stronie internetowej ministerstwa jest skrzynka dedykowana indywidualnym pacjentom: „brak leków”, gdzie można zgłaszać problemy z dostępnością.

12.07.2019

Samorząd apeluje o uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty

Prawo gospodarcze Zawody medyczne Farmacja

W imieniu 34 tys. farmaceutów, zwracam się z gorącym apelem o pomoc w przyspieszeniu prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty - z takim apelem do polityków wystąpiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I przypomniała, że taki projekt został opracowany przez zespół powołany w 2016 r. przez ówczesnego ministra zdrowia.  

08.07.2019

Będzie nowelizacja, by domy opieki mogły kupować leki

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada doprecyzowanie zasad kupowania leków od aptek przez podmioty inne niż fizyczne. Bo zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami niedozwolona jest realizacja recepty polegająca na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz instytucji, a nie pacjenta wskazanego na recepcie.

14.06.2019

Ponad tysiąc spraw z powodu zakazu reklamy aptek

Farmacja

Przepisy zakazujące reklamy są restrykcyjne i nieprecyzyjne. Dlatego do sądów trafiają absurdalne sprawy - np. czy złamaniem Prawa farmaceutycznego jest mierzenie ciśnienia w aptece albo wywieszenie informacji o możliwości płacenia kartą. Tylko w 2018 roku wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni wydali aż 214 decyzji o nałożeniu kar na łączną sumę blisko 3 milionów złotych.

12.06.2019

Czy czeka nas wielka letnia wyprzedaż aptek?

Farmacja

12 miesięcy - tyle czasu otrzymali przedsiębiorcy łączący działalność leczniczą i apteczną, na dokonanie wyboru, którą z nich zamierzają kontynuować. Od 1 sierpnia 2019 r. jednoczesne prowadzenie obu tych działalności będzie niemożliwe. Przynajmniej teoretycznie - zauważa Maciej Konarowski, adwokat z kancelarii KRK Legal.

11.06.2019

Zamiast w mafię lekową, przepisy uderzą w domy opieki i lecznice weterynaryjne

Opieka zdrowotna Farmacja

Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.

07.06.2019

74 proc. pacjentów nie mogło kupić leków w aptece

Opieka zdrowotna Farmacja

74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce. 

06.06.2019

Zamknięto 1825 aptek w prawie dwa lata

Farmacja

W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza” (AdA) w Polsce zamknięto 1825 aptek. Według Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club to skutek restrykcyjnych przepisów. Innego zdania jest Naczelna Izba Aptekarska. Zdaniem samorządu w jednych miejscach apteki są zamykane, a powstają tam, gdzie są faktycznie potrzebne. Zmiana liczby aptek nie ma związku z tą regulacją.

03.06.2019

WSA: Odstąpienie od bezprawnej umowy nie uchroni apteki przed zamknięciem

Opieka zdrowotna Farmacja

Apteka sprzedawała leki innej aptece. Po kontroli złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży. Nie było ono jednak prawnie skuteczne. Sprzedaż leków innej aptece obliguje bowiem organy administracyjne do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.05.2019

Przepisy ograniczające wywóz leków z podpisem prezydenta

Farmacja

Objęcie kryminalizacją każdego etap procederu polegającego na nielegalnym obrocie produktami leczniczymi zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego, którą w poniedziałek podpisał prezydent. Zmiany mają ukrócić wywóz leków za granicę, bo mimo kolejnego zaostrzania przepisów, coraz więcej leków refundowanych brakuje w polskich aptekach.

13.05.2019

Diagności: Wyrażamy sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie istnieją prawne przeszkody, by przeznaczyć bezpośrednio pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych – podkreśla w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. I wyraża oburzenie wypowiedziami ministra zdrowia, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie, bo zdaniem KRDL wprowadza to w błąd opinię publiczną.

10.05.2019

Nowa ustawa zwiększy odpowiedzialność farmaceutów

Farmacja

Przygotowywana właśnie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione nałoży na firmy wiele nowych obowiązków. W branży farmaceutycznej wiąże się to ze szczególną odpowiedzialnością - pisze Marcin Stupak z Kancelarii COGENTS Skibicki, Dończyk Adwokaci.

09.05.2019

Związek Aptekarzy: 700 aptek działa omijając prawo

Farmacja

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek podał, że od wprowadzenia ustawy "Apteka dla Aptekarza" (AdA) ok. 700 aptek zmieniło właściciela z ominięciem zapisów ustawy. Kolejne 50 aptek zostało - według ZAPPA - przejęte na tzw. "słupy". Przejmującymi mają być głównie firmy zarejestrowane poza granicami Polski. Zdaniem tej organizacji łamany jest również zakaz reklamy aptek i ich działalności.

07.05.2019

Billboard "Apteka. Ceny hurtowe” narusza zakaz reklamy

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że spółka prowadząca ogólnodostępną aptekę, która na terenie miasta umieściła dwa billboardy o treści "Apteka. Ceny Hurtowe”, naruszyła zakaz reklamy. Podtrzymał nałożoną nią karę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych.

07.05.2019

NSA: Opinia samorządu aptekarskiego nie przesądza o przyszłości apteki

Farmacja

Opinia samorządu aptekarskiego - wydana w ramach procedury o udzielanie lub cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni - jest wyłącznie stanowiskiem jego organów. Stanowi zatem tylko jeden z dowodów w tym postępowaniu, który podlega ocenie na zasadach ogólnych, a nie opinię od której zależy wydanie decyzji w sprawie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.05.2019

WSA: Nocne dyżury aptek mogą ingerować w swobodę prowadzenia biznesu

Farmacja

Nie można zwolnić niektórych aptek ze świadczenia dyżurów nocnych i w dni świąteczne tylko dlatego, że ponoszą one wówczas stratę i borykają się z zatrudnieniem personelu w tym okresie. Usługi farmaceutyczne muszą być dostępne dla ludności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

02.05.2019