Krokiem milowym  w kierunku przeorganizowania podstawowej opieki nad pacjentem mają być rozwiązania, które przewiduje skierowany właśnie do konsultacji publicznych projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

Przepisy zaproponowane przez ministra zdrowia przewidują, że aptekarze prowadzą opiekę farmaceutyczną. Ma to być świadczenie gwarantowane. Co oznacza, że farmaceuci za opiekę nad określoną liczbą pacjentów zapisanych na ich listy, dostaną wynagrodzenie z NFZ. W ramach tejże opieki nad pacjentem, aptekarz zrobi przegląd leków, jakie przyjmuje chory, udzieli porady co do zakupu odpowiednich farmaceutyków bez recepty a nawet przepisze kolejne. Tyle, że w ramach kontynuacji farmakoterapii, którą wcześniej zlecił lekarz.

Sprawdź w LEX: Czy apteka może odmówić wystawienia faktury, gdy kupującym jest przedsiębiorca? >

Audyt leków

- Wystawianie recept w ramach kontynuacji leczenia ma znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów przewlekle chorych. Lekarz będzie mógł więc wydać zgodę na wystawienie kilku kolejnych recept będących przedłużeniem jego preskrypcji, wyraźnie zaznaczając jakie recepty i ile razy można będzie kontynuować. Farmaceuta nie uzyska prawa do samodzielnej ordynacji, to jest rola lekarza - zaznacza Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Czytaj w LEX: Nowe obowiązki dotyczące weryfikacji oryginalności produktu leczniczego >

Możliwość wystawiania recept może stać się kością niezgody pomiędzy lekarzami a aptekarzami. Ci pierwsi wcale nie są nastawieni optymistycznie do tego pomysłu. - Tylko lekarz powinien mieć prawo do wystawiania recept a tym samym leczenia. Ja i tak nie piszę recept na rok. U nas nie ma kolejek do przychodni rodzinnych, pacjent nie ma kłopotu aby dostać się do mnie, nawet tylko po receptę. Zresztą funkcjonujące już e-recepty pozwalają mi ordynować leki zdalnie i chory nie musi się stawiać w moim gabinecie - mówi Joanna Zabielska - Cieciuch, lekarka z Porozumienia Zielonogórskiego, która prowadzi przychodnię w Białymstoku.

Od początku 2016 r. pielęgniarki mają prawo w ramach kontynuacji leczenia wystawiać recepty przewlekle chorym, ale Joanna Zabielska - Cieciuch podkreśla, że i tak sama cały czas ordynuje leki.

Czytaj też: Leki bez recepty w aptece nie tylko dla konsumentów>>>>

 

Farmaceuta zleci badania

Zgodnie z zaproponowanymi przez ministra zdrowia przepisami, farmaceuci mają zyskać nie tylko prawo do wystawiania recept w ramach kontynuacji leczenia, ale także zlecą pacjentowi podstawowe badania diagnostyczne, zmierzą ciśnienie czy wagę.  Skonsultują się w razie potrzeby z lekarzem pierwszego kontaktu czy nawet specjalistą. Warunkiem do tych konsultacji i skoordynowania farmakoterapii pacjenta, ma być uzyskanie przez farmaceutów dostępu do historii choroby  podopiecznego. Farmaceuci muszą mieć też wgląd w internetowe konto pacjenta (IKP). Kłopot w tym, że niewielu pacjentów zakłada sobie internetowe konta.

Sprawdź w LEX: Czy apteka może prowadzić konto na FB? >

 -To jak najbardziej dobre rozwiązanie - odciąży lekarzy. Z tym, że to, czy lekarz i aptekarz zajrzy do historii choroby, nie powinno zależeć od tego, czy pacjent założy sobie IKP. Na tej platformie chory ma tak naprawdę teraz dostęp do informacji  tylko o tym, z jakich świadczeń opieki zdrowotnej skorzystał i ile one kosztowały NFZ. Po co te informacje pacjentowi i farmaceucie, który miałby zaglądać do IKP? Czy to ma wpływ na terapię? - zastanawia się Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci. Jej zdaniem, ani e -recepty, ani opieka farmaceutyczna, nie ruszą na dobre jeśli na IKP nie będzie faktycznego dostępu dla lekarza i aptekarza do historii choroby.

 

Aptekarz na obchodzie szpitalnym

Duże zmiany projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przynosi dla organizacji farmakoterapii w szpitalach. Wskazuje, że aptekarz będzie wykonywał tam usługi farmacji klinicznej, kształtując plan lekowy hospitalizowanego pacjenta.

 -To jest świetne rozwiązanie, które dziś funkcjonuje w wielu innych krajach świata. Umożliwia współpracę między lekarzem a farmaceutą. W praktyce lekarz będzie mógł skorzystać z wiedzy farmaceuty przy ordynowaniu terapii - chwali rozwiązanie Marek Tomków.

Sprawdź w LEX: Czy osoba wykwalifikowana w zakładzie farmaceutycznym może jednocześnie pełnić funkcję osoby odpowiedzialnej w hurtowni farmaceutycznej? >

Nowe przepisy istotnie zmieniają też pozycję i pracę farmaceuty w aptekach. Projekt ustawy zaznacza, że aptekarz powinien być wolny od nacisków przełożonych. Co w praktyce oznacza, że nie będzie musiał rekomendować pacjentowi suplementów diety czy kosmetyków, po które pacjent wcale nie przyszedł do apteki a nie raz słyszy przy ladzie:  „mam suplement X w promocji, może dołączyć do zakupów?”.

Czytaj w LEX: Obecność kierownika apteki w godzinach jej otwarcia >

 

Cena promocyjna: 129 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


 - W wielu aptekach rola farmaceuty została sprowadzona dziś do roli sprzedawcy, a to jest wypaczenie tego zawodu. Nie można farmaceuty rozliczać z wyników sprzedaży, bo on ma wspierać pacjenta w leczeniu, a nie zachęcać do zostawiania w aptece większej ilości pieniędzy - podsumowuje Marek Tomków.

Jego zdaniem opieka farmaceutyczna będzie wchodziła powoli do aptek. Na to potrzeba czasu i szkoleń jakie muszą odbyć farmaceuci. Choć już teraz w ramach pilotażu jest prowadzona w niektórych regionach Polski.

Sprawdź w LEX: