Podczas Parlamentarnego Zespołu ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia, Krystian Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia, podkreślał, że sytuacja tej grupy zawodowej jest wyjątkowo zła, a regulacje prawne są potrzebne w wielu aspektach.

– Pracownicy niemedyczni są degradowani, kiedy dyrekcje szpitali szukają oszczędności. Nadal istnieje zagrożenie „sprzedażą” pracowników do firm zewnętrznych. Często też sami odchodzą z pracy ze względu na złe traktowanie przez pracodawców, zarówno pod względem finansowym, jak i obciążania ich obowiązkami ponad siły – wylicza Krystian Krasowski.

Personel niemedyczny to m.in. salowe, sanitariusze szpitalni, koordynatorzy, referenci, pracownicy administracyjni, obsługa techniczna i inni.

 

Niemedyczni bez norm pracy

Na liście koniecznych zmian znalazł się problem braku określenia norm pracy, np. wielkość powierzchni do sprzątania dla jednej salowej. Nawet w wypadku jaskrawych naruszeń Państwowa Inspekcja Pracy nie może interweniować. Krystian Krasowski zwraca uwagę, że brak rozwiązań legislacyjnych nie tylko szkodzi pracownikom, ale też stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo pacjentów. – Nikt o zdrowych zmysłach nie może sobie wyobrazić osoby, która sprząta trzy oddziały szpitalne według odpowiednich wymogów i procedur. Nie jest w stanie tego zrobić. Dodatkowo salowe pomagają przy pacjentach. Ta sytuacja rodzi bunt i żal, ale też pytanie, co z pacjentami? Czy są bezpieczni w takich placówkach medycznych? Jeżeli nie zadbamy o to, żeby była odpowiednia liczba pracowników, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki, to pacjenci nie będą bezpieczni – przekonywał Krystian Krasowski.

Anna Jaworska z Departamentu Prawnego Głównego Inspektora Pracy przyznaje, że przy braku norm inspekcja niewiele może zrobić, ponieważ nie ma podstaw prawnych. – Kontrolujemy przestrzeganie obowiązujących przepisów. Jeżeli nie ma odpowiedniego przepisu określającego normy, to nie mamy do czego się odnieść – tłumaczyła Jaworska.

Pracownicy niemedyczni nie są też objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, jak np. lekarz czy pielęgniarka i położna. Funkcjonariusz publiczny z uwagi na pełnioną funkcję i wykonywane obowiązki objęty jest szczególną ochroną prawną. Ochrona ta polega na zastosowaniu zaostrzonej odpowiedzialności karnej wobec osoby, która czynnie napada, siłą zmusza do określonego zachowania lub znieważa funkcjonariusza. Tymczasem zdarzają się sytuacje pobicia czy znieważenia przez pacjentów przedstawicieli zawodów niemedycznych w trakcie wykonywania przez nich obowiązków.

Czytaj w LEX: Sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Komentarz > >

 

Minimalne wynagrodzenie różne interpretowane

Jak podkreśliła Maria Michnicka, reprezentująca Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, środowisko pracowników niemedycznych w ochronie zdrowia miało nadzieję, że zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, głównie art. 5, przynajmniej unormują zarobki pracowników niemedycznych. – Art. 5 jest różnie interpretowany przez pracodawców. Wiele zależy od sytuacji finansowej konkretnego zakładu pracy. Bywają duże różnice w wynagrodzeniu zasadniczym pracowników w różnych zakładach w obrębie jednego województwa, czasami nawet w obrębie jednego miasta. Różnice te sięgają nawet 2 tys. zł – wyliczała Maria Michnicka.

Dysproporcję płac widać też między pracownikami medycznymi i niemedycznymi na stanowiskach, gdzie wymagane jest podobne wykształcenie. Ta różnica przekracza czasem nawet 3 tys. zł. – Ochrona zdrowia to nie tylko szpitale, podstawowa opieka zdrowotna i uzdrowiska. To także laboratoria i inne placówki. W ochronie zdrowia potrzebni są wszyscy pracownicy, którzy nawzajem się uzupełniają. Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednich warunków pracy personelu niemedycznego, to będzie się to wiązało z poważnymi konsekwencjami, chociażby takimi jak brak odpowiednich warunków sanitarnych, zakażenia, dłuższe pobyty pacjentów w szpitalach, a to wszystko generuje dodatkowe koszty – dodaje Michnicka.

Sprawdź w LEX: VAT w ochronie zdrowia > >

 

Cena promocyjna: 159.2 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159.2 zł


Apel o zmiany

Sytuacji zawodów niemedycznych zasadniczo nie zmieniają regulacje w kodach zawodowych. Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że panuje chaos, jeśli chodzi o zawody niemedyczne. Choć wprowadzenie kodów nieco poukładało sytuację pod względem prawnym pracowników niemedycznych, to nie zmieniło ani warunków pracy, ani płac. – Sprawami pracowników niemedycznych nie zajmuje się już Departament Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia, ale Departament Rozwoju Kadry Medycznej, bo to on reguluje kwestie związane z kodami zawodowymi. Niewiele to zmienia. Chcemy rozmawiać o kolejnym etapie tworzenia prawa w zakresie pracowników niemedycznych, szczególnie tych, którzy pracują w przestrzeni pacjenta. Na ten następny krok nie widzimy jednak żadnych chęci ze strony ministerstwa. Ubolewam nad tym, bo wiele obiecywano nam w kampanii wyborczej; przekonywano, że władza będzie bardziej otwarta na stronę społeczną. Niestety, tej zmiany nie ma – mówi Krasowski.

Parlamentarny Zespół ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia wystąpi do Ministerstwo Zdrowia z prośbą o odpowiedź na piśmie na pytania, jakie planuje podjąć działania w najbliższym półroczu oraz w dalszej perspektywie, aby poprawić sytuację pracowników niemedycznych.

 

Akcja "Poprawmy prawo" - czekamy na zgłoszenia 

W ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo", organizowanej przez Prawo.pl i LEX, wskazujemy problematyczne przepisy, które ustawodawca powinien zmienić. Chodzi o regulacje (przyjęte lub obowiązujące w 2024 r.), które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych nadal zachęcamy naszych Czytelników – zgłoszenia poprzez specjalny formularz można przesyłać do 31 grudnia 2024 r.

Więcej o akcji: „Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Zobacz także w LEX: Kryteria pierwszeństwa udzielania pomocy medycznej a ochrona godności człowieka > >