Pilotaż kompleksowego programu opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej wydłuża projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Resort zdrowia zaplanował pilotaż dłuższy o rok – ma on potrwać do 30 kwietnia 2026 roku. Do sześciu zwiększy się liczba ośrodków, które będą ten program realizowały. Są to:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach;
- Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
Z programu ma skorzystać teraz maksymalnie 430 pacjentów.
Czytaj także: NFZ sfinansuje program pilotażowy dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej
Kompleksowa opieka nad pacjentem
Zasadniczo pacjenci z zespołem stopy cukrzycowej leczeni są w ambulatorium, jednak, jak podaje ustawodawca, znaczący ich odsetek wymaga leczenia szpitalnego. Istotą programu pilotażowego jest opieka nad pacjentem w ramach połączonych świadczeń na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii z pooperacyjną kontrolą procesu gojenia. Leczenie prowadzi zespół specjalistów oddziału zabiegowego (z chirurgii ogólnej) i zachowawczego (z oddziału chorób wewnętrznych). Pilotaż ma sprawdzić funkcjonowanie nowego, kompleksowego modelu opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej. Pacjent w programie ma zapewnione także wizyty kontrolne, w czasie których monitorowany jest proces gojenia.
- Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) "Raport NFZ o zdrowiu – Cukrzyca – 2019", w 2018 r. w kraju koszt wszystkich wysokich amputacji u osób z cukrzycą wyniósł około 44 mln zł, a tzw. wtórne amputacje, czyli amputacje po interwencji naczyniowej stanowią od 26,5 proc. do 44,6 proc., co sprawia, że efekt skutecznego zabiegu naczyniowego oraz znaczna suma finansowa przekazana na rewaskularyzację przez NFZ nie dają oczekiwanych wyników końcowych w postaci uchronienia kończyny przed amputacją – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu.
Powikłania zespołu stopy cukrzycowej w Polsce wciąż zbyt częste
Kraje, które prowadzą rejestr liczby pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, wskazują, że stanowią oni ok. 6 – 10 proc. chorych na cukrzycę. W Polsce szacuje się, że takich pacjentów jest ok. 3 mln, natomiast liczba wysokich amputacji kończyny dolnej, czyli amputacji goleniowej lub udowej (tuż poniżej lub tuż powyżej kolana) wynosi ok. 4,5 tysiąca rocznie. Wskaźnik wysokich amputacji w Polsce przewyższa 2-3 krotnie wskaźniki tych amputacji np. we Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.