Jak przypomina szefowa samorządu, w prace tego zespołu byli zaangażowani minister Konstanty Radziwiłł, podsekretarze stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Łanda i Marcin Czech oraz wielu wybitnych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie środowiska i obszary polskiej farmacji. - Wraz z rozpoczęciem prac zespołu pojawiła się więc realna szansa na powstanie jednej z najbardziej wyczekiwanych przez całe środowisko regulacji. Warto zaznaczyć, że wśród zawodów medycznych to właśnie farmaceuci są ostatnią grupą zawodową, która nie posiada tak ważnej i systemowej ustawy - czytamy w wystąpieniu.
Czytaj w LEX: Opieka farmaceutyczna jako narzędzie promocji apteki - granice dozwolonych prawem działań >
Projekt gotowy i dalej nic
Jego autorka stwierdza też, że ostatnie działania osób zaangażowanych w resorcie zdrowia w prace nad tym aktem prawnym przyjmuje z dużym niepokojem. - W połowie stycznia br. zespół zakończył prace, przekazując obecnemu ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu gotowy do dalszego procedowania projekt regulacji. Niestety z niewiadomych przyczyn, projekt do dziś nie znalazł się w wykazie Rządowego Centrum Legislacji, co uniemożliwia uruchomienie następnego etapu, czyli konsultacji społecznych - pisze.
Czytaj: Farmaceuci piszą do ministra, bo boją się o losy ustawy>>
Ramy prawne dla opieki farmaceutycznej
Jak stwierdza Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, przygotowany przez resortowy zespół projekt ustawy zawiera wiele istotnych rozwiązań wpierających polski system ochrony zdrowia. - Oprócz jasnego i precyzyjnego określenia obowiązków i uprawnień farmaceutów, tworzy ramy prawne, umożliwiające wprowadzenie do polskich aptek usług z zakresu opieki farmaceutycznej. Zdaniem samorządu aptekarskiego usługi te powinny być jak najszybciej wdrożone, przede wszystkim z uwagi na problemy lekowe polskich pacjentów oraz przeciążony system ochrony zdrowia - czytamy w wystąpieniu.
Czytaj: Farmaceuta przejrzy leki, poda szczepionkę i przedłuży receptę>>
Uregulować samodzielną pracę farmaceutów
Jego autorka informuje, że projekt regulacji przewiduje rozwiązanie palącej kwestii samodzielnej pracy ponad 5 tys. farmaceutów, których prawa zostały radykalnie ograniczone, w wyniku ostatnich interpretacji obowiązujących przepisów. W samorządzie zawodowym sytuacja ta postrzegana jest jako pozbawianie farmaceutów uprawnień, które wynikają z posiadanego prawa wykonywania zawodu. - Opisany problem utrudni pacjentom dostęp do leków, ponieważ spowoduje w krótkim czasie bardzo istotne ograniczenie czasu pracy aptek ogólnodostępnych, adekwatne do liczby farmaceutów posiadających odpowiedni staż pracy oraz uniemożliwi pełnienie przez apteki dyżurów w święta, soboty i niedziele - twierdzi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Czytaj w LEX: Substytucja apteczna - poradnik dla farmaceutów >
Szefowa samorządu aptekarskiego zwraca się z apelem do decydentów oraz wszystkich możliwych środowisk o poparcie tej inicjatywy oraz podjęcie skutecznych działań zmierzających do skierowania projektu ustawy o zawodzie na drogę konsultacji społecznych, a następnie jej niezwłoczne uchwalenie. - Owoc kilkuletniej pracy wielu ekspertów nie powinien zostać zmarnotrawiony, ze szkodą przede wszystkim dla Polaków - podsumowuje.
Sprawdź w LEX:
Czy farmaceuta może być zatrudniony na stanowisku zastępcy kierownika apteki? >
Czy istnieją wymogi, zgodnie z którymi powinny być sporządzane pieczątki magistrów farmacji? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.