E-dokumentacja już powinna działać, a historii choroby tam nie ma

Prawo AI Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.

22.09.2021

Protest medyków trwa - pierwsze rozmowy w ministerstwie jeszcze bez rezultatów

Zawody medyczne Zarządzanie

Dzisiejsze spotkanie to pierwszy krok do wyjścia z impasu i jesteśmy tym bardziej zdeterminowani do dalszych działań - napisali przedstawiciele protestujących medyków w komunikacie po spotkaniu z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia. Przyznali, że nie usłyszeli jeszcze konkretnych propozycji, a następne spotkanie zostało zaplanowane na czwartek.

21.09.2021

Autoryzacja powinna objąć wszystkie placówki medyczne, a nie tylko szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.

21.09.2021

Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.

20.09.2021

MS proponuje - do 8 lat więzienia za zarażenie COVID-19

Prawo karne Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.

19.09.2021

Szczepiący z ochroną przed atakami antyszczepionkowców

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Zamość, Grodzisk Mazowiecki, Poznań i Gdynia - to tylko najgłośniejsze przykłady, gdzie antyszczepionkowcy zaatakowali punkty szczepień przeciwko Covid-19. Policja nie jest w stanie ochronić wszystkich, ale już wkrótce będzie podstawa prawna do ścigania i karania napastników. Będzie im grozić nawet do 3 lat więzienia. Tyle, że to nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków.

18.09.2021

Mamy już czwartą falę, ale wciąż nie testujemy bezobjawowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W naszym kraju czwarta fala epidemii koronawirusa już jest. Eksperci nie mają wątpliwości, że powszechne szczepienia są jednym z warunków skutecznej walki z koronawirusem. Apelują o to, ale zwracają też uwagę, że drugim powinno być także powszechne testowanie. A tego ciągle brak. Tymczasem lekarze rodzinni na to badanie kierują tylko 5 tysięcy Polaków dziennie.

17.09.2021

Rada Dialogu Społecznego bez konkretów o płacach w zdrowiu i bez protestujących medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W czwartek odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednym z punktów posiedzenia była ścieżka wzrostu wynagrodzeń do roku 2027. W spotkaniu nie uczestniczył Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia, był natomiast nie uczestniczący w proteście NSZZ "Solidarność".

16.09.2021

Protestujący medycy nie przyszli na spotkanie do Prezydenta

Zawody medyczne

W środę z przedstawicielami i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia chciał się spotkać prezydent, ale nie przyjęli jego zaproszenia, bo najpierw chcą rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Mimo to Andrzej Duda spotkał się z innymi przedstawicielami systemu ochrony zdrowia. A Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta powiedziała, że nieobecni nie mają racji

15.09.2021

Dużo zakażonych tam, gdzie mało zaszczepionych

Koronawirus szczepienia

Najwięcej osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniej w podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Jednocześnie w lubelskim jest najwięcej zakażonych koronawirusem. Takie dane przedstawiła w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska.

15.09.2021

Medycy chcą podwyżek, ale to nie uratuje systemu

Zawody medyczne

Medycy chcą więcej zarabiać, a mniej pracować. Zdaniem ekspertów by, tak się stało potrzebna jest duża reforma, począwszy od reorganizacji systemu udzielania świadczeń i ich wyceny, po skończenie z tzw. wieloetatowścią. Chodzi o to, aby lekarz nie mógł jednocześnie przyjmować pacjenta w szpitalu na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i komercyjnie w prywatnym gabinecie.

15.09.2021

Antyszczepionkowcy protestowali przed Sejmem

Koronawirus szczepienia

W Warszawie miały miejsce protesty antyszczepionkowców, którzy w ten sposób wyrażali swój sprzeciw przeciwko „segregacji sanitarnej”. Antyszczepionkowcy grozili rozbiciem „białego miasteczka” pod siedzibą Sejmu. Skończyło się na hasłach.

15.09.2021

Jedna cesarka nie daje prawa do drugiej na życzenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiele kobiet na forach internetowych pyta, dlaczego lekarz ginekolog odmawia im drugiej cesarki. Zgodnie jednak ze standardami opieki okołoporodowej cięcie może być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne. A przebycie jednego nie jest wskazaniem do drugiego, o ile nie istnieją stałe i niezmienne powody, np. wada wzroku.

14.09.2021

Protestujący medycy chcą rozmów z premierem, ten nie chce się z nimi spotkać

Zawody medyczne

Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek, bo to nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć w rozmowach. Tak powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Protest trwa od soboty. Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami medyków pierwszy raz w czwartek i już wtedy usłyszał, że chcą rozmwiac z premierem.

13.09.2021

Piotr Bromber - nowy wicemnister zdrowia odpowiedzialny za dialog

Zarządzanie

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w poniedziałek o powołaniu nowego wiceministra w jego resorcie. Piotr Bromber objął stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu. Nowy wiceminister ma się zająć się sprawami, które są obecnie najbardziej palące. Chodzi o dialog społeczny, ale też rozwój kadr.

13.09.2021

Nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale medycy pytają o gwarancje dla siebie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu

13.09.2021

Minister: Postulaty medyków oznaczają zwiększenie nakładów o 100 mld zł

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Trzy z ośmiu propozycji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia dotyczą trzykrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Ich realizacja oznaczałaby wydatki na poziomie 100 mld zł. Całkowity budżet na zdrowie w 2022 r. to 120 mld zł. Tak ocenił Adam Niedzielski, minister zdrowia. A rozmowy z protestującymi zakończyły się fiaskiem.

10.09.2021

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w transplantologii

Opieka zdrowotna

​W piątek 10 września odbyła się konferencja pt. „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek - wyzwania i szanse”. Ogłoszone na niej zostaną plany Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zwiększenia dawstwa organów w Polsce. Nowy, projakościowy program MZ będzie realizować dzięki unijnym środkom.

10.09.2021

Szczepienie przeciw HPV nie tylko dla dziewczynek

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia planuje, by ze szczepień przeciw HPV mogły skorzystać nie tylko dziewczynki w wieku 11-13 lat, jak zaleca producent. - Dziś nie umiem jeszcze powiedzieć, o jakim poziomie odpłatności mówimy – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotychczas resort mówił o 50 proc. poziomie refundacji.

10.09.2021