Niefrasobliwy kuracjusz dopłaci do pobytu w sanatorium

Pacjent Opieka zdrowotna

Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.

29.04.2023

E-recepty na leki psychotropowe - mechanizm do naprawy, nie do likwidacji

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz wystawiający e-receptę na leki psychotropowe ma ograniczoną możliwość sprawdzenia, czy zgłaszający się do niego pacjent nie nadużywa substancji psychoaktywnych. System co do zasady nie daje mu bowiem wglądu do wystawionych i zrealizowanych recept. Lekarz może taki dostęp uzyskać, ale potrzebuje do tego zgody pacjenta. W dyskusji o receptomatach pojawiają się więc głosy, by zwiększyć lekarskie uprawnienia w tym zakresie.

28.04.2023

Fundacja OnkoCafe: Uboga lista innowacyjnych onkologicznych terapii lekowych

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) uwzględniono jedynie dwie terapie o działaniu przeciwnowotworowym - zauważa Fundacja OnkoCafe. Nie ma wśród nich ani jednej terapii do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami krwi. - Nie wynika to z braku rejestracji takich technologii w ciągu ostatniego roku, ponieważ wiele z nich znajdowało się na liście technologii ocenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) - podkreśla.

27.04.2023

Rząd zgłasza odrzuconą ustawę jako projekt poselski - przepisy tego nie zabraniają

Zawody medyczne

Nie ma przepisów, które zakazywałyby ponownego złożenia w Sejmie odrzuconego projektu lub odrzuconej ustawy i doprowadzenia do jego uchwalenia. Taką praktykę stosuje ten rząd, stosowały też poprzednie – mówią konstytucjonaliści. Najnowszy przykład to ustawa o jakości w ochronie zdrowia, ale podobnie było niedawno m.in. z Lex Czarnek i zmianami w prawie o notariacie.

27.04.2023

Opieka paliatywna w domu - refundowana, ale nisko wyceniona i z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.

25.04.2023

Niedzielski: Kwestia no-fault zostanie oddzielona od ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.

24.04.2023

RPP: Szpital nie powinien wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji

Pacjent Zawody medyczne

Każdy szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy. Oznacza to wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz realizacji procedur medycznych z tym związanych - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zaznacza, że szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta.

24.04.2023

NSA: Rodzic nie decyduje swobodnie o terminarzu szczepień dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Maksymalne granice wieku wyznaczone w rozporządzeniu, nie oznaczają, że rodzic może samodzielnie wyznaczać moment, kiedy zaszczepić dziecko. Terminy te nie wyznaczają też wymagalności obowiązku szczepień ochronnych, których przekroczenie jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  

24.04.2023

Wiśniewski: Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem przedsiębiorców

Finansowanie zdrowia

Aktualizacja Krajowego Planu Odbudowy nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi. W odniesieniu do reformy szpitalnictwa istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców.

22.04.2023

Skrócił się czas oczekiwania na sanatorium - nawet o kilka miesięcy

Pacjent

Z danych NFZ wynika, że w zależności od województwa czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to obecnie od czterech do 12 miesięcy. To mniej niż rok temu. Nie zmieniły się, póki co, dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium, które ponosi kuracjusz. Od 17 marca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe są natomiast wystawiane w formie elektronicznej. Tylko do 30 czerwca można je jeszcze otrzymać także w wersji papierowej.

22.04.2023

Granty dla POZ na sprzęt teleinformatyczny - nabór do 28 kwietnia

Opieka zdrowotna

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do 28 kwietnia mogą wnioskować o granty na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Wysokość grantów to nawet 159 tys. zł - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wsparcie otrzyma co najmniej 600 placówek POZ wyłonionych w drodze otwartego naboru prowadzonego przez resort zdrowia.

21.04.2023

Reforma szpitalnictwa w nowym KPO: na „miękko” i na mniejszą skalę

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie mówi już o „restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację”, a jedynie o „zmianie profilu i dostosowaniu do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb”. W aktualizowanej wersji Krajowego Planu Odbudowy ustawę o modernizacji zastępuje ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali. Z dokumentu wynika też, że inflacja zjadła część środków na inwestycje - dostanie je mniej szpitali.

21.04.2023

Coraz więcej spraw trafia do Rzecznika Praw Pacjenta

Opieka zdrowotna

W 2022 r. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zrealizowało ponad 100 tys. porad telefonicznych, 15 tys. porad bezpośrednich i 5 tys. interwencji. Liczba zgłoszeń naruszeń z roku na rok systematycznie rośnie m.in. dlatego, że pacjenci mają większą świadomość swoich praw. A na co skarżą się najczęściej? Niezmiennie od lat - na naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych: odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, jakość leczenia czy pielęgnacji.

20.04.2023

Pielęgniarki mają wystawiać recepty na szczepionki przeciwko grypie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć uprawnienia pielęgniarek. Tym razem o możliwość wystawiania przez nie recept na szczepienia przeciw grypie. Samorząd pielęgniarski popiera ten projekt, a eksperci podkreślają, że to konieczny krok, który może pomóc przełamać niewielkie zainteresowanie Polaków tymi szczepieniami. W tym sezonie grypa zbiera  wyjątkowo duże żniwo.

20.04.2023

Minister zapowiada zniesienie w końcu czerwca stanu zagrożenia epidemicznego

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

19.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Pacjent Opieka zdrowotna

W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.

18.04.2023

Ruszyły e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

15.04.2023

Nie będzie kar, gdy pacjent nie odwoła wizyty w poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać opłat ani innych kar w przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty u lekarza i termin przepada. Kary finansowe w takich wypadkach stosują niektóre kraje skandynawskie, żeby zwiększać społeczną odpowiedzialność. Nieodwołanie wizyty to przecież dłuższe kolejki i późne leczenie innych pacjentów. Polski resort zdrowia stawia na kampanie edukacyjne.

15.04.2023