Planowana reforma sektora szpitalnego przebiega w zaskakujący sposób, zarówno jeżeli spojrzymy na procedurę, jak i sedno regulacji. 

Czytaj także na Prawo.pl: Reforma szpitalnictwa w nowym KPO: na „miękko” i na mniejszą skalę>>

Wiele miesięcy temu słyszeliśmy o planie ponownego skierowania do konsultacji publicznych nowej wersji projektu ustawy w tej sprawie. W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się ambitne terminy dotyczące uchwalenia projektu. Jeżeli minister zdrowia chciałby przeprowadzić ponowne miesięczne konsultacje publiczne, przeprowadzić kolejne etapy procesu legislacyjnego na etapie rządowym, to niezbędna jest publikacja projektu w najbliższych dniach. W innym przypadku konieczne byłoby złamanie zasad dialogu społecznego i skrócenie konsultacji.

Czytaj w LEX: Kontrola zarządcza w szpitalu - monitorowanie i ocena systemu >

Co do przedmiotu ustawy, na dzisiaj nie jesteśmy w stanie ocenić jakie korzyści lub zagrożenia są związane z projektem ustawy. Zmiana nazwy niewiele wnosi, a zakres proponowanych modyfikacji, na pierwszy rzut oka, wydaje się symboliczna. Z naszej perspektywy istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców. Z politycznego punktu widzenia kluczowe jest stanowisko środowisk, które wcześniej nie wyraziły poparcia w sprawie regulacji. Dla ustawy musi znaleźć się większość w Sejmie, wątpliwości miała także Kancelaria Prezydenta.

Czytaj w LEX: Obowiązki placówki medycznej związane z organizacją pracy zdalnej >

Reasumując, opublikowana aktualizacja KPO nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi.

Wojciech Wiśniewski, ekspert ochrony zdrowia, prezes zarządu Public Policy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).  W latach 2014-2016 lobbysta zarejestrowany w obu izbach polskiego parlamentu. W tym okresie wspierał przedsiębiorstwa sektora farmaceutycznego w komunikacji ze wskazanymi grupami interesariuszy, prowadził projekty społeczne m.in. na rzecz organizacji pacjentów. W latach 2016-2019 Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i rzecznik Fundacji Onkologicznej Alivia.

Czytaj w LEX: Postępowanie z odpadami medycznymi w szpitalach >