Lekarze apelują o intensywne prace nad polityką antynikotynową

Pacjent

Naczelna Rada Lekarska (NRL) sprzeciwia się przedstawianiu niektórych wyrobów tytoniowych jako elementu strategii pomocowej w zaprzestawaniu palenia czy przedstawiania niektórych wyrobów tytoniowych jako „zdrowszych”. Apeluje do Ministerstwa Zdrowia o intensywne i jak najszybsze działania, które ograniczą sprzedaż takich wyrobów w Polsce.

18.03.2024

MS: Likwidacja ubezwłasnowolnienia najpóźniej do końca 2025 r.

Niepelnosprawność

Możliwości kontaktowania się członków rodziny z dorosłą osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie - mają zostać uregulowane najbliższą nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o ile wcześniej nie zostanie zniesiona w polskim prawie instytucja ubezwłasnowolnienia. Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowymi przepisami w tym zakresie, które jak informuje resort, weszłyby w życie najpóźniej z końcem 2025 r.

18.03.2024

Modernizacja szpitali - pakiet legislacyjny ma być gotowy do końca 2024 r.

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Pakiet legislacyjny mający na celu modernizację i poprawę efektywności szpitali ma wejść w życie w IV kwartale 2024 r. Z planowanej rewizji Krajowego Planu Odbudowy wynika, że zrezygnowano z kategoryzacji szpitali. Kamień milowy podzielono natomiast na trzy niezależne części dotyczące: Krajowej Sieci Onkologicznej, Krajowej Sieci Kardiologicznej i ogólnej dotyczącej modernizacji i poprawy efektywności szpitali.

18.03.2024

Także lekarz bez umowy z NFZ wystawi receptę na darmowy lek

Opieka zdrowotna Farmacja

Obecnie seniorzy i rodzice dzieci korzystający z abonamentów medycznych są zaskoczeni, gdy muszą zapłacić za lek, nawet wtedy, gdy mają prawo do otrzymania go za darmo. Nie dostają recepty na darmowy lek, jeśli zapisali się na wizytę u lekarza w ramach abonamentu. Zmiany zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Receptę na lek za darmo wypisze także lekarz, który nie ma umowy z NFZ.

18.03.2024

Wszystkie dzieci do 18 r.ż. mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dzieci do 18 roku życia mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ, niezależnie od tego czy zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez członków najbliższej rodziny lub są nim objęte z innego tytułu. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje. Jednak dziecku, które z jakichś względów, nie jest tym ubezpieczeniem objęte – nie można odmówić udzielenia bezpłatnego świadczenia zdrowotnego.

16.03.2024

Dr Libura: Potrzebujemy narzędzia wspomagania lekarzy orzeczników

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Wbrew temu, co sugerowano nazywając je "listą", narzędzie to nigdy nie będzie skończone, nie będzie zamkniętym katalogiem. Idea polega na tym, aby każda dziedzina medycyny zaczęła wypracowywać narzędzie wspomagania lekarzy orzeczników - mówi dr Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego do spraw zdrowia. Dodaje, że obecnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy osoba z chorobą genetyczną o ciężkim przebiegu, słyszy na komisji, że jej stan przez rok może się poprawić.

16.03.2024

Fejkowego lekarza łatwo zdemaskować. Trudniej psychologa i psychoterapeutę

Pacjent Zawody medyczne

Weryfikacja uprawnień osoby, która sugeruje, że jest lekarzem, jest prosta. Wystarczy jej imię i nazwisko wpisać do internetowego rejestru. W ten sposób można też sprawdzić, czy lekarz, który wykonuje operacje plastyczne lub zabiegi medycyny estetycznej, jest chirurgiem, czy może specjalizuje się w rehabilitacji medycznej albo jest dentystą. Takiego rejestru nie mają natomiast ani psycholodzy, ani psychoterapeuci.

15.03.2024

Dziecko u lekarza – czy zawsze w obecności rodzica?

Pacjent Zawody medyczne

Obecność rodziców podczas wykonywania czynności medycznych u dzieci jest regułą. Reprezentują ich bowiem w kontakcie z lekarzem. Inne zasady dotyczą jednak nastolatków po ukończeniu 16. roku życia. Mogą już sami podjąć decyzję, czy chcą, aby podczas badania obecny był rodzic. W dwóch przypadkach nawet medyk może odmówić udziału osób bliskich przy badaniu. Musi jednak odnotować taką odmowę w dokumentacji medycznej.

15.03.2024

Recepty mają różne terminy ważności: od siedmiu do 365 dni

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku, bo tylko 7 dni. Żeby recepta elektroniczna była ważna rok – lekarz musi to wyraźnie zaznaczyć, a realizacja takiej recepty powinna rozpocząć się w ciągu 30 dni. Brak określenia na e-recepcie terminu jej ważności – nie oznacza natomiast w żadnym wypadku, że jest ona bezterminowa.

15.03.2024

Od 1 kwietnia 33 nowe terapie lekowe i tańsze "polskie leki"

Pacjent Farmacja

Prezentując w czwartek nową listę leków refundowanych ministra zdrowia Izabela Leszczyna zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. - Zwiększone będą też szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - dodała. Przedstawiła też dwie listy tzw. polskich leków, które będą tańsze o 10 lub 15 proc.

14.03.2024

Pielęgniarki wykonają szybkie USG, zdiagnozują pacjenta

Zawody medyczne

W stanach nagłych pielęgniarka będzie mogła wykonać badanie USG. Dzięki temu samodzielnie ustali stan zdrowia pacjenta, zdiagnozuje go, w tym przykładowo, będzie mogła wykryć krwawienie wewnętrzne. Warunkiem będzie ukończenie kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Rozszerzenie uprawnień zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia przekazany do konsultacji.  

14.03.2024

NFZ przestrzega przed fałszywymi bonami lekowymi

Farmacja

Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek. To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy - przestrzega Fundusz. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. złotych, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie.

13.03.2024

Prawo do klauzuli sumienia. Tak, ale nie w publicznym szpitalu

Pacjent

Nowe prawo ma przymusić dyrektorów szpitali do egzekwowania obowiązku lekarzy uprzedniego powiadamiania na piśmie o zamiarze korzystania z klauzuli sumienia. Jednocześnie kodeks pracy nie pozwala odmówić zatrudnienia pracownika ze względu na jego wyznanie czy pogląd na aborcję. Dlatego, aby zabezpieczyć prawo kobiety do aborcji w szpitalu, do którego się zgłosi, konieczne może być wyłączenie klauzuli sumienia w publicznych podmiotach leczniczych.

13.03.2024

RPO: W sądzie udogodnienia także dla osób głuchych i z ADHD

Niepelnosprawność

Nie wszystkie potrzeby różnych grup osób z niepełnosprawnościami uwzględniono w dwóch projektach Ministerstwa Sprawiedliwości – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W szczególności chodzi o osoby głuche i z ADHD. Rzecznik zwraca także uwagę, że projektowane zmiany powinny również dotyczyć osób, które nie posiadają prawnie orzeczonej niepełnosprawności, a mają widoczne szczególne potrzeby.

12.03.2024

Pacjenci onkologiczni przed terapią bezpłatnie zamrożą gamety

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjenci przed podjęciem terapii onkologicznej nie zawsze są informowani o tym, że w konsekwencji mogą mieć problemy z płodnością. Obecnie nie mają możliwości w ramach publicznego systemu zabezpieczenia swoich gamet na przyszłość, gdy będą chcieli zostać rodzicami. Ma się to zmienić z wejściem w życie programu finasowania z budżetu państwa procedury in vitro.

12.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG? Naczelna Rada Lekarska jest przeciwna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przyznanie ratownikom medycznym, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, uprawnienia do wykonywania badań USG u pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego budzi wątpliwości prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W związku z tym NRL negatywnie zaopiniowała w tym zakresie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych.

11.03.2024

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 znów zostanie zasilony

Finansowanie zdrowia Farmacja Koronawirus

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 pokrywa wydatki poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją, a opinia publiczna ma ograniczone możliwości ich kontroli. Rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania. W dodatku znów zostanie zasilony obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

11.03.2024

Profilaktyka RSV dla wszystkich niemowląt - program jest gotowy

Pacjent Farmacja

Profilaktyką RSV powinny zostać objęte wszystkie niemowlęta do 1. roku życia, a nie tylko wcześniaki, dzieci z istotnymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną. Podawany dzieciom lek – miałby być jedno, a nie pięcio-dawkowy - zakłada program przygotowany przez ekspertów. Konieczne jest jednak zatwierdzenie go przez Ministerstwo Zdrowia i w dalszej kolejności – aktualizacja wykazu leków refundowanych.

09.03.2024

Ratownicy medyczni bez samorządu i pracy. Zapłaci państwo?

Zawody medyczne

Do przeprowadzenia wyboru delegatów na pierwszy zjazd ratownicy medyczni potrzebują spisu, ale nie mają uprawnień, by zbierać dane osobowe. Ofiarami trwającego kilka miesięcy bałaganu są absolwenci, którym do zatrudnienia potrzebne jest prawo wykonywania zawodu wydawane przez samorząd. Tego jednak nie ma. Za źle przeprowadzony proces legislacyjny i w efekcie brak zatrudnienia - mogą skarżyć państwo.

08.03.2024

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w końcu opublikowany

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport końcowy po przeprowadzonym pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Upominały się o to wielokrotnie organizacje pacjenckie. Termin publikacji był przesuwany. Ostatecznie miał być opublikowany do końca sierpnia ubiegłego roku. Jednak opinia publiczna nie mogła się z nim zapoznać w całości, wbrew terminom wynikającym z przepisów.

07.03.2024